28.3.2024 | Svátek má Soňa


BLÍZKÝ VÝCHOD: Abbásovy mizivé výsledky

15.1.2016

Palestinskou samosprávu ohrožuje Hamás i absence mírových jednání

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás rád vyhrožuje, že celý úřad zruší a přenechá odpovědnost za Západní břeh Jordánu Izraelcům, aby o něj pečovali jako před dohodami z norského Osla. Podle Abbáse nechce izraelská vláda premiéra Binjamina Netanjahua obnovit mírové rozhovory a to má za následek frustraci palestinské mládeže, která nemá perspektivu lepší budoucnosti, a proto se radikalizuje a má „pochopitelné“ sklony k násilí.

Abbás má pravdu v tom, že izraelsko-palestinská jednání skoro dva roky neprobíhají a mladí Palestinci se skutečně radikalizují. Už čtyři měsíce útočí na izraelské vojáky i civilisty a zabili v Izraeli 26 lidí. V průměru dochází ke třem útokům denně. Nejnovější palestinské průzkumy ukazují, že teroristické útoky podporují dvě třetiny Palestinců, kteří jsou přesvědčeni, že násilí slouží jejich zájmům lépe než mírové rozhovory.

Autor jednoho z průzkumů, palestinský sociolog Chálil Šikakí, však za jeden z důvodů palestinské radikalizace považuje i nespokojenost s vládou samosprávy. Ta podle respondentů současné útoky dost nepodporuje, neřídí Západní břeh dobře ekonomicky a dodnes se neusmířila s Hamásem v pásmu Gazy. Navíc Abbásovi vypršel před šesti lety mandát; v očích mnoha Palestinců tak není legitimním vůdcem a dvě třetiny si přejí jeho odstoupení. Většina jich dává přednost Hamásu, a kdyby se dnes konaly volby na předsedu samosprávy, vyhrál by je gazanský premiér Ismaíl Haníja.

Abbás se snaží budit dojem nekompromisního politika, ale s mizivým výsledkem. Neslevuje z předběžných podmínek mírových jednání, ale ta se proto nekonají; samospráva podniká diplomatické kroky, které mají přinést vznik Palestiny z nařízení mezinárodního společenství, ale Palestinci svůj stát dodnes nemají; a usiluje o žalobu na Izrael u Mezinárodního trestního soudu za údajné válečné zločiny, která však může přivést na lavici obžalovaných i její představitele. Abbás Palestincům za celých 11 let ve funkci nepřinesl vůbec nic. Snaží se v ní však udržet za každou cenu a hraje dvojí hru – podněcuje a obhajuje současné teroristické útoky, oslavuje vrahy jako mučedníky a vymýšlí si nesmyslná obvinění Izraele pro ochotné uši mezinárodního společenství. Vyhrožuje Izraeli přerušením bezpečnostní spolupráce, ale jeho ozbrojené složky se zároveň snaží předcházet útokům na Izraelce. Abbás ve spolupráci pokračuje i proto, aby ho nesvrhl ozbrojený puč Hamásu.

Pádu palestinské samosprávy se obává i izraelská vláda, která se v poslední době několikrát sešla na mimořádném zasedání, aby se na případný rozpad palestinského orgánu připravila. Důvodem je však především reálná hrozba Hamásu. Ten na Západním břehu neúnavně buduje teroristickou infrastrukturu nejen k útokům na Izraelce, ale i s cílem svrhnout samosprávu. Izraelská tajná služba Šin Bet v posledním roce pozatýkala desítky členů buněk v pokročilém stadiu příprav únosů, vražd a útoků. Mnozí z nich jsou teroristé propuštění z izraelských věznic v roce 2011 výměnou za uneseného vojáka Gilada Šalita. Jen v posledním měsíci Šin Bet rozbila dvě skupiny chystající útoky a dvojici Arabů z východního Jeruzaléma, která připravovala atentát na Netanjahua při projevu na veřejnosti a následný velký útok na civilisty v Jeruzalémě. Hamás se svými úmysly netají a slibuje Izraeli v letošním roce mnohem víc krveprolití než vloni, včetně sebevražedných útoků na civilisty a vražd izraelských politiků.

Abbásovi je 80 let a objevují se zprávy o jeho zhoršujícím se zdravotním stavu. Žádnou dramatickou změnu v jeho chování nebo přístupu k mírovým jednáním od něj nelze čekat. Palestincům nemá co nabídnout stejně, jako jim nemá co nabídnout Hamás. Abbás však nemá žádného politického soupeře a všechny alternativy k jeho vládě jsou pouze horší, protože by přinesly ještě větší radikalizaci a násilí. Izraelský kabinet se proto podle svých prohlášení snaží samosprávu podporovat, nicméně žádné viditelné kroky zatím nepodnikl.

Ani stále méně vstřícná Netanjahuova vláda zřejmě mír nepřinese. Podle nepotvrzených zpráv jí samospráva v posledních týdnech několikrát nabídla obnovu jednání, třebaže neslevila ze svých předběžných podmínek zmrazení výstavby židovských osad, propuštění předloni slíbené várky vězňů a závazku k jednání na základě hranic z roku 1967. Netanjahu ale jakékoli předběžné podmínky odmítá a rovněž nechce jednat, dokud neustanou teroristické útoky. Údajně však odmítl i rozhovory o konkrétních hranicích budoucí Palestiny loni v létě ještě před vypuknutím násilností. Abbás ani Netanjahu nechtějí ze svých postojů slevit – Abbás z obav o ztrátu postavení a Netanjahu kvůli možné ztrátě voličů.

Na obou stranách sílí radikální politické výroky a umírněné hlasy už skoro není slyšet. V palestinské politice žádné neexistují a izraelská levice, jako by zmizela. Obě vlády uvízly v bludném kruhu svých nekompromisních postojů, z něhož nejsou ochotny vykročit.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus