22.4.2018 | Svátek má Evženie


BEST OF HYENA: Příliš vzdálená kočka

10.10.2014

Za plotem? To je nula bodů jak pro Noru, tak pro Gari. Každý ví, pokud přišel aspoň krátce do kontaktu s kočkou nebo se psem, lépe s oběma, že psi rádi honí kočky a že kočky před psy utíkají. Když však kočka neutíká, pes ji nehoní. Což lze doložit, sousedi naproti mají kočku z rodu psomilných a naši pejskové ji ignorují, jakmile přijdou k sousedům na návštěvu za kamarádkou Sally. Když ji ale potkají na ulici, honí ji, protože ona před nimi prchá.

Je to námět pro grantově podložitelný výzkumný úkol typu „vědci zjistili, že...“: co bylo dřív? Pes honil kočku a ta prchala, anebo kočka prchala a pes ji honil? Jinak: baví víc kočku dráždit psy a prchat před nimi, anebo baví víc psy pachtit se za kočkami?

Jedno je jisté. Kočka za plotem uložená je pro takový výzkumný úkol nevhodná. Je moc daleko.

141007gari

Ono se to nehejbe.

Sportovní disciplína

Mohl bych závodit buď na čas, nebo na vzdálenost: kdy se holky zprasí. Chodím s nimi na pravidelné okruhy: kolem Myší louky k Dubu, pak Markovičky, kolem Oplocenky ke Krmítku a dolů k Popelnicím a vracím se kolem Motýlí louky na křižovatku a tam jsou tři možnosti, jak se vrátit k Dubu a kolem Myší louky domů. Nebo se dá jít Cípem na Beníčkovu louku a domů.

Kde se ty bestie zprasí? Vím o několika lokacích, kde je to jisté, a těm se vyhýbám. Ale v krajině se vyskytují zdroje zprasení nahodile a nevyzpytatelně. Třeba dnes, a to jsme šli dva, Ljuba i já, zaběhly holky na Beníčkovu louku a vrátily se pokryté jakýmsi černým slizem. Kde se tam vzal, kdo ho tam dopravil?

Je to tak trochu ruská ruleta. Je v ní jedna jistota – že ten, kdo prohraje, jsem vždycky já.

141008gari

Zde není prase pes, ale hovado, které v lese zahodilo petflašku.

Přišel balík

Balíky přicházejí stále častěji, díky internetu. Poštovné vyjde laciněji než benzín plus parkovné plus MHD po Praze, tak prostá je to aritmetika, takže osobně si kupuji jen – dejme tomu – frak pro ples v opeře, ale žrádlo pro psy mi přivezou autem pod nos.

Pejskům pod nos. Gari se snaží být prvolezec a prvožerec a prvootvírač. V Africe mi ukázal náš průvodce supe – otevírače, ten má největší zobák a kořist rozpáře a ti s menšími zobáky pak dostanou šanci.

Gari je sup otvírač. Až na to, že v krabici je igelitový pytel a ten ona neotevře, protože dřív, než by se jí to podařilo, ji zaženu.

Ano, není to zcela přirozený ekosystém. Do ekosystému PPL nepatří.

141009gari

První bariéra překonána

Další úvahy a poznámky najdete na stránkách The HyenaDiskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.