24.6.2018 | Svátek má Jan


BEST OF HYENA: Její první jáma

30.5.2014

Jáma ve smyslu díra, a díra uprostřed trávníku, ano, taková je skutečnost tohoto týdne. Děr mimo trávník, vykopané keříky, nora ke kořenům rododendronu, to vše už Gari vykonala. Teď jáma zeje v zeleném.

Pokárána? Ovšem. Jenže nepřichycena při činu. Neviděna. V trávníku je díra, a kdo jiný by to udělal?

Mohla to udělat Nora, už proto, aby opodstatnila svoje jméno. Ale takové věci Nora nikdy nedělá. Musela to být Gari, protože Gari je hrom do police a zlobítko a dělá takové věci.

Co když to udělala Nora? Pak nastane výchovný problém. Ale hlavu si s ním lámat budu já, ne Gari.
Takové věci jako lámání hlavy ona nedělá.

Záhada hlavolamu

Jak se to říkalo v hodinách matematiky. Uvažujme dva psy. Jeden se jmenuje Gari, druhý Nora. Protáhněme je obě lesem o rozloze X, v němž jsou cesty o celkové délce Y. Za předpokladu, že pršelo 62 minut a napršelo 32 mm, na cestách vznikly louže o celkovém počtu rovnajícímu se úměře X/Y násobeno koeficientem Z.

Po návratu prozkoumejme míru špinavosti obou psů. Zjistíme, že je Nora en-krát špinavější než Gari. Jakým fyzikálním jevem lze vysvětlit tuto skutečnost?
(Maturitní otázka číslo 18B).

Strávil jsem mnoho času bádáním nad touto otázku a vytvořil mnoho důmyslných teorií. Nakonec jsem se uchýlil k logické zásadě zvané Occamova břitva, již často používám, existuje v mnoha podobách, jedna je obzvlášť efektivní:
Pokud pro nějaký jev existuje vícero vysvětlení, je lépe upřednostňovat to nejméně komplikované.

Takže, ono vysvětlení zní: Nora je větší prase.
A je po záhadě hlavolamu.

Aféra s jámou na pokračování

Gari vyhrabala do trávníku díru. Vynadal jsem jí, obstaral záplatu, díru zazáplatoval a sotva jsem se otočil, bestie už zase pracovala a záplatu vyhrabala, takže ve výsledku tam byla větší jáma než prve. Kdyby to takhle mělo jít dál, časem zde vznikne těžní jáma a národní kulturní památka, jak se to stalo Hornickému muzeu v Příbrami.

Musí být pod dozorem, to je prvoplánový závěr. To jsou ty zdánlivě snadné závěry. Zkrátka – zlobí a ryje díry. Ale na druhé straně, ona chodí dobrovolně do garáže do mycího kouta si omýt tlapky. To taky Nora nikdy nedělala a k mytí ji přitáhnu jen pomocí slibů a výhrůžek. Takže v průměruje Gari normální nezlobící pejsek.

Který za sebou nechává díry a otisky mokrých tlapek.

*********************************************************************
PÁN VZDUCHU
V Nakladatelství Albatros vyšel román Ondřeje Neffa Pán vzduchu.
První část třísvazkového cyklu Tajemství pěti světadílů přivádí diplomata Mauklera a detektiva Fixe na stopu ďábelského spiknutí chystaného nejbohatším mužem světa Virgilem Adrianem. Tento dědic Ocelového města by rád hrál roli spasitele světa, avšak zkušené pátrače nedokáže oklamat. Jdou mu nelítostně po krku ve světě skvělých vynálezů, řiditelných vzducholodí a parních počítačů.

Pán vzduchu_sm

Další úvahy a poznámky najdete na stránkách The HyenaAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.