21.4.2019 | Svátek má Alexandra


BEST OF HYENA: Jak to bylo aneb Krutá krůta

29.12.2006

Včera byl krásný slunný den, zpočátku mlhavý, pak se sluníčko vyklubalo. Byli jsme na procházce, Ljuba, já a Iris, a kochali jsme se variacemi světla a mlhy. Domky Šmoulova (to je část Zvole, v níž bydlíme) se leskly v dálce jako paláce z pohádky Tisíce a jedné noci.
"Kdy by bylo potřeba začít péct tu krůtu, abychom to stihli, než naši přijdou?" zeptal jsem se.
"Teď," pravila Ljuba zasněně.
Pochopil jsem, že pečení se neodbude bez příhod.
Nebudu líčit všechno.
Vrátili jsme se a já se raději uklidil k počítači. Mobilizoval mě až výkřik "Končí legrace, spálila jsem cibuli!"
Poté jsem se zapojil do výroby i já. Debut nebyl úspěšný: měl jsem nakrájet cibuli a bylo mi připomenuto, že je to naše poslední cibule. Když jsem byl hotov, moje práce nebyla shledána úspěšnou.
"Měly to být kostičky a ty jsi udělal kolečka!"

Úspěšnější jsem byl při výrobě bramborových knedlíků. Dělal jsem je podle návodu na pytlíku a předepsanou tloušťku 5 cm jsem kontroloval šuplérou. Ovšem nejvíce jsem se osvědčil jako psychoterapeut. Ordinoval jsem Campari bitter a terapie skončila výborně!
Hosté přijeli, krůta byla znamenitá, všichni byli spokojeni a já vzpomínal, že loni se to odehrávalo zhruba stejně jako letos a jestlipak i napřesrok se krůta projeví ve své plné krutosti?

Pozdní Betlém
V roce 2003 a 2004 jsem vyráběl figurky do našeho moduritového Betlému, jenže loni betlém 2jsme měli jiné starosti se stěhováním a padáním domu a podobnými malichernostmi, takže na výrobu Betlému nebyla nálada. Ta nastala až teď, tedy ve středu, tři dny po Ježíšku! Je to pozdě nebo nepozdě? Nemá smysl nad tím bádat.

Zatímco předchozí Betlémy jsem sunul do polohy sci-fi hororové, letos jsme ho pojali v duchu zvolské státnosti. Ljuba vyrobila kostel a hasičárnu, příští rok to bude škola, sámoška a cukrárna. Já vyrobil opory státní moci: hasiče, policajto-vojáka, ponocnýho a vola, který bude dejchat na Ježíška. Ten vůl, to je samozřejmě opora státní moci obecně a nerad bych, aby eventuální konotace byla vztahována na zdejší zvolské poměry.

Na snímcích vidíte Ljubu, jak vyrábí kulisy a na druhém snímku je výsledek naší práce. Teď nezbývá než to natřít bezbarvým lakem, nechat vysmrdět... a bude po Vánocích, takže to strčíme do škatule.
Jenže, vzhledem k tomu, jak ten čas letí, před Vánocemi 2007 nové figurky jako když najde a ty další vyrobíme před velikonocemi 2008.

betlém 1

 

 

 

 

 

 

 

 

Davelský pochod
O Silvestra pořádáme pěší výpravu. Začíná v 10.00 hod. před restaurací U hada v Olešku a jdeme dolů do Davle. Tam chceme dnes zajistit místo v tamní pizzerii. No a pak se půjde zpátky.
Tak to vymyslela Ljuba, já vymyslel, že to bude nultý ročník tradičního silvestrovského Davelského pochodu. Už dnes to vypadá, že nás půjde tak deset, děti v kočárku a pejsky nepočítaje. Hlásí se další občané. Nehlaste se, přijďte k Hadovi.

Vyšel Rock mého života

Těsně před Vánoci, tak šikovně, aby se kniha dala distribuovat jen s nasazením života a za hojného chrlení krve, mi vyšla gniha, román Rock mého života.

Tady je její obálka, ve fotogalerii ji uvidíte větší, kdybyste chtěli vidět i celý přebal s Rock mého života povídáním, tak ten by byl k disposici zde.

Ta kniha navazuje na Měsíc mého života, román, který jsem psal před dvaceti lety (na jaře má vyjít znovu). Odehrává se na Měsíci a jeho hlavní hrdinové jsou dva starožitníci Kuba Nedomý a Dědek Čuchák, jakož i Kubova přítelkyně Su Wang Li. Ta knížka je detektývka, takže: hned na začátku je zavražděn Elvis Presley (proto se kniha jmenuje, jak se jmenuje. Elvis, jak jistě víte, nezemřel, jeho smrt byla toliko fingovaná. Všechny svoje veliké peníze, které kdy vydělal a vydělává a ještě vydělá, dává do soukromého kosmického výzkumu a až se lidi zase začnou obracet k Měsíci, protože je tady na Zemi bude všechno pěkně srát, celá ta neoviktoriánská morálka se svým politicky korektním pokrytectvím a všechna ta buzerace a ideologická nesnášenlivost a zelené tajtrlíkování, všechny ty žvásty a omezení a zakázané technologie, budou moc rádi, že se odstěhují na Lunu, kde založí habitaty jako je Arkádie, dějiště mého románu. No a Elvis tam bude samozřejmě taky a někdo ho hned na začátku knihy odpraví a kdo to byl? Kdybych to vyzradil, byl bysem blbec a ne autor dedektývky. Časem vám o té gníze povím víc. Zatím jen tolik, že ji vydala Mladá fronta a za 212 kaček se dá koupit v jejím Book café a taky v knihkupectví, samozřejmě, v každém lepším knihkupectví, z čehož plyne, že ta knihkupectí, kde ji nemají, jsou ta horší a příště tam nechoďte.

A ještě něco
V archivu jsem vyšťoural staré verze Rocku, jak jsem je psal v létech 1997 a 1998. Třeba by to mohlo někoho zajímat, mrkněte se na spodní část stránky věnované psaní.

Další úvahy a poznámky najdete na stránkách The HyenaDiskuse


Vašík
11:26
29.12.2006

Fallowa
7:23
29.12.2006

Alča
6:24
29.12.2006

doxtan
5:30
29.12.2006

nosál
1:27
29.12.2006

počet příspěvků: 6, poslední 30.12.2006 12:07

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.