26.4.2017 | Svátek má Oto


BĚLORUSKO: Vítej, Alesi!

30.6.2014

Když jsem se v neděli dozvěděla, že byl z běloruského vězení propuštěn Ales Bjaljacki, velice jsem se zaradovala. Trochu jsem sice litovala, že nemám po ruce nikoho, s kým bych mohla tu dobrou zprávu sdílet, a že se nemohu vypravit do Minsku (mám v pase neblahé razítko o odmítnutí udělení víza), abych si s Alesem připila – ale v takové chvíli člověk nemá myslet jen na sebe.

Běloruští příslušníci KGB Alese zatkli 4. srpna 2011 a 24. listopadu téhož roku byl odsouzen na čtyři a půl roku v táboře se zostřeným režimem a ke konfiskaci majetku za to, že se měl vyhýbat placení daní. O žádné daně ale nešlo, byl to jednoznačně zástupný proces.

Ales se od mládí angažoval v běloruském disentu usilujícím o nezávislost Běloruska a o dodržování lidských práv. V roce 1981, kdy byl studentem filologie, byl prvním studentem, který ve škole začal mluvit bělorusky, a když končil školu, bylo jich už několik desítek. V Bělorusku se totiž – podobně jako na Ukrajině – mluvilo bělorusky jen na vesnici, byl to jazyk pokládaný za „méněcenný“, za jazyk, jímž mluví jen nevzdělanci, a většina lidí, kteří se vezli v kočáře sovětské moci, bělorusky vůbec neuměla – prezident Lukašenko ostatně neumí bělorusky dodnes.

Ale k těm daním.

Ales byl – a asi pořád je – šéfem organizace Vjasna, Střediska na obranu lidských práv, kterou v roce 1996 spoluzakládal. Vjasna poskytovala právní a hmotnou pomoc lidem, kteří se stali oběťmi represí Lukašenkova režimu, pomáhala jim platit pokuty (třeba za účast na demonstraci), podporovala rodiny politických vězňů. Peníze by v Bělorusku těžko pořídili ze sbírek, lidé, kteří mají v Bělorusku cit pro nespravedlnost a odvahu proti ní vystoupit, většinou majetkem neoplývají. Na takové účely přispívají různé mezinárodní organizace, které nemají peníze od vlád, ale ze sbírek – je to třeba Amnesty International. Peníze chodily na konta, která měla Vjasna na Alesovo jméno v zahraničí: Lukašenkův režim má totiž ošklivý zvyk: když se represivní orgány soustředí na nějakou instituci, která se jim nezamlouvá, zabaví jí počítače a obstaví konta v bance.

A v Alesově případě se stalo, že litevské ministerstvo spravedlnosti a polská generální prokuratura v rámci mezinárodní pomoci běloruským úřadům údaje o Alesových kontech poskytly. Litva pak projevila lítost a spolupráci s Běloruskem ukončila, polský ministr zahraničí Radosław Sikorski se veřejně omluvil. Ales se hájil tím, že nemohl platit daně z peněz, které nebyly jeho, které měl jen předat potřebným. A teď byl propuštěn o dvacet měsíců dřív!

Jsem velice vděčná laskavé polské televizi Belsat, že v neděli pohotově uveřejnila reportáž, na které v Minsku přijíždějícího Alese vítaly desítky lidí. Vypadal pohuble, ale spíš asi proto, že měl oholenou hlavu (trestanec přece), a bez vlasů se zdál křehký a drobný. Bylo ale jasně vidět, že je v dobré náladě (aby taky ne), a říkal, že bude dál žít jako předtím. Že ho vězení nijak nezlomilo ani psychicky nerozhodilo, bylo naprosto zřejmé.

LN, 27.6.2014Těhotná? Nechte si poradit od zkušených maminek
Těhotná? Nechte si poradit od zkušených maminek

Přihlaste se na eMimino.cz a zeptejte se zkušenějších maminek na cokoliv, co vás zajímá.

Diskuse


J. Boleslav
8:08
30.6.2014

počet příspěvků: 1, poslední 30.6.2014 08:08

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.