26.5.2018 | Svátek má Filip


BAJKA: O povodni

14.8.2015

Na vyvýšeném ostrůvku u lesa, v místě z jedné strany obtékaném potůčkem a z druhé mohutnou řekou, žila spokojeně rodinka pěti králíčků. Všechno měli téměř u nosu. Jídla a pití byl na ostrůvku dostatek, a když se jim zachtělo změny jídelníčku, přeskočili potůček a vydali se do nedalekých polí a zahrad. Prostě téměř idyla.

Jenomže jednoho dne přišla opravdu velká voda a ostrůvek byl najednou uprostřed široké vodní plochy. Králíčci z ostrova však byli „za vodou“. Jídla a všeho potřebného měli dostatek a ze zkušenosti věděli, že velká voda zanedlouho zase ustoupí. Protože byli hudebně nadaní, tak si společně zazpívali:

Polevím z vysokejch otáček
Pohoda, klídek a tabáček
Půl dne noviny číst a pak cigáro
Pohoda, klídek a leháro.

Zpívali docela hezky, jen malý Flíček trošičku falešně. A radovali se ze života. Ale najednou uslyšeli volání o pomoc. Rozhlédli se kolkolem a uviděli nedaleko vlka Rafáka zápasícího s mohutným vodním proudem, který už polykal „andělíčky“. Táta Ramlík si však věděl rady a bleskově vytáhl z nory smotek chlupatého provázku, který nedávno nalezl na jedné zahradě a zapracoval do výstelky hnízdečka. Jeden konec přivázal na keř rostoucí těsně u břehu a druhý pustil po proudu.

Vlk z posledních sil změnil plavecký styl z „ouška“ na kraul… a za chvíli už naprosto vyčerpán funěl v bezpečí na ostrůvku. Dýchal sám, a tak Ramlík ani nemusel použít umělé dýchání z čumáčku do huby.

Vlk tiše ležel, odpočíval. Králíci ho nechali na sluníčku a vydali se na pozdní oběd. Jenomže vlka z letargie brzy probudil podivný zvuk. Chvíli zkoumal, co by to mohlo být, a pak na to přišel. To mu kručelo v žaludku.

Vyřešil to snadno. Zabil králíky a postupně je sežral. Ale ta povodeň byla opravdu velká, a tak i vlk nakonec umřel. Hlady.

Jaké z této bajky plyne poučení:

„Nezachraňuj nikoho, kdo by tě později mohl zabít a kdo nakonec stejně umře hlady.“Upečte si jednoduchý slaný štrůdl z listového těsta
Upečte si jednoduchý slaný štrůdl z listového těsta

Poctivý štrůdl z domácího těsta se zelím a uzeným masem je ideální pro návštěvy.

Diskuse


Ś. Svobodová
10:04
14.8.2015

P. Dvořák
14:28
14.8.2015

V. Němec
9:49
14.8.2015

J. Lepka
10:14
14.8.2015

J. F
9:22
14.8.2015

P. Dvořák
0:48
14.8.2015

počet příspěvků: 6, poslední 14.8.2015 02:28

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.