20.4.2024 | Svátek má Marcela


ÁZERBÁJDŽÁN: Česká mise

22.10.2013

Minulý týden proběhly v Ázerbájdžánu prezidentské volby, jejichž výsledek těžko někoho překvapil: už potřetí byl zvolen Ilham Alijev, který v roce 2003 v prezidentském křesle vystřídal svého otce Hejdara Alijeva.

Těchto voleb se jako mezinárodní pozorovatelé účastnilo i několik – snad čtrnáct – českých pozorovatelů. Kdo je tam vyslal, za kterou organizaci byli akreditováni a kdo jim zaplatil cestu a pobyt, nevím. Slyšela jsem, že je (nebo některé z nich) pozval ázerbájdžánský velvyslanec v Praze, ale je-li to pravda, nevím.

Vím však z médií, že byli s průběhem voleb spokojeni – to řekl bývalý poslanec TOP 09 Václav Kubata. "Všechno probíhá v pořádku," nechal se slyšet europoslanec za ODS Miroslav Ouzký. Předseda KSČM Vojtěch Filip také prohlásil, že volby pokládá za "regulérní a demokratické a splňující evropský standard". Chvála napříč politickým spektrem.

Účastnila jsem se jako mezinárodní pozorovatelka předchozích ázerbájdžánských voleb třikrát a mohu odpovědně napsat, že to, co jsem tam viděla, rozhodně demokratickým standardům neodpovídalo. Česká média ovšem o dalekém Ázerbájdžánu píšou málo, a podobně je tomu i s českou pozorovatelskou misí, takže jsem se z nich o tom, co čeští politici viděli či neviděli, moc nedozvěděla. Jen tolik, že navštívili několik volebních okrsků – například zmíněný již Vojtěch Filip s Cyrilem Svobodou jich stihli "mimo Baku" objet dvanáct. Jakpak dlouho mohli na takovém okrsku pobýt? Co tam mohli za tu dobu uvidět? Copak si myslí, že se volby falšují přímo před očima mezinárodních pozorovatelů, když je jasné, že pobudou půlhodinku, možná se nechají pohostit a pak zas odjedou? Volební den je dlouhý a falešné lístky se dají do uren naházet, až odjedou.

OBSE má na sledování voleb propracovanější mechanismy, i když její krátkodobí pozorovatelé také používají metody "přijet a odjet". Sledují však i takové věci, jako jsou volební seznamy, v nichž jsou zpravidla hojně uvedeni lidé, kteří žijí v zahraničí anebo už zemřeli, nebo dlouhodoběji přístup opozice k médiím a podobně. Pozorovatelé OBSE na rozdíl od českých politiků shledali, že volby měly závažné nedostatky a že Ázerbájdžán nedostál závazkům spojeným s demokratickými volbami.

Takže představitelé mé země pomohli legitimizovat autokratického prezidenta. Proč to udělali? Někteří patrně proto, že opravdu nic podezřelého neviděli a nemluvili s představiteli opozice, kteří by je jistě na nedostatky voleb upozornili. Nebo to pro ně byla pouhá formalita, a proč by si smáčeli prsty ve vnitřní politice daleké země? Nebo že by se staronovým prezidentem Alijevem tolik sympatizovali, že by přivřeli oči? Že by se stali oběťmi "kaviárové diplomacie"? Ta je prostá: velvyslanec v příslušné zemi zve a hostí politiky, ti nabudou pocitu, že je to příjemný chlapík, a ani je nenapadne přemýšlet o tom, jestli náhodou nelže. Je to opravdu jednoduché a účinné, jižní Kavkaz je daleko, málo se tu o něm ví a oklamat nevědomého umí i malé dítě, natožpak šikovný diplomat.

LN, 18.10.2013