23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


AUSTRALSKÝ KYTKOVNÍK: Podzim v Klokánii

24.6.2014

Když měli mírnou, ba až teplou zimu v Evropě, proč by nemohli mít nezvykle teplý podzim v Klokánii, že ano. Malebná, teplá rána (15 °C) a přívětivé teploty za jasných, slunečných dnů (25 °C) přímo zvou do okolního buše. Skutečně Indian Summer (indiánské léto), jako když ho vystřihne.

Pohled z okna, foto George Švehla

Dokonce i neposlušné tělo třetihorního ještěra se jaksi umoudřilo a tak se skoro každé ráno toulá s Habsburky podzimním bušem. Tedy hlavně s Maxmiliánem, protože Ferdinand jde jen občas, je z nás nejstarší a tělo mu pokaždé nedovolí.

Po vlhkém a deštivém létu začíná krajina pozvolna vysychat, dny jsou jasné, mraky nevidět. Přesto je v buši, v létě vyhořelém, zeleně habaděj. Regenerace zdárně pokračuje a je co obdivovat.

Ale je sucho, foto George Švehla

Žlutokapy už skoro všechny odkvetly a na dlouhých stvolech zrají klasy se stovkami semen. Tobolky semen jsou nejdříve zelené, a když dozrají tak dostanou tmavě hnědou, až černou barvu. Pak se tobolky začnou otevírat a semena vypadávat a nebo je zobou ptáci, převážně papoušci.

Zralý žlutokap, foto George Švehla

A to přímo z klasu, který je nyní těžký, některý až metr dlouhý, a tak některé stvoly jsou ohnuty až k zemi. Ty, co jsou stále vzpřímené, a těch je většina, se při přistání ptáka kývají a pták je jako na kyvadle, jenže vzhůru nohama. Navíc, každá tobolka je na vrcholku opatřena ostrou špičkou jako trn a tak tito fógli jsou nadmíru šikovní, jako akrobati.

Sem tam ještě některé žlutokapy kvetou, převážně ty, co mají nějakou genetickou vadu a stvoly květů se jim nevyvinuly, zakrněly a nebo se tvarově pomátly a zkroutily.

 Pod nohama rozkvetly malé, ale pěkné, delikátní, modré divoké orchidejky.

Orchidejka, foto George Švehla

Mnoho eukalyptů si už převléklo kabát a ty, co se neloupou a kůru neshazují, pomalu ztrácejí černou barvu ohořelé kůry. Také nastalo období, kdy některým eukalyptům vyrážejí letorosty a na nich nové listy. Tyto jsou zprvu červené, aby pozvolna zoranžověly, zežloutly a posléze se zazelenaly šedozelenou eukalyptovou zelení, když se v nich konečně objeví chlorofyl.

Čerstvé listy, foto George Švehla

Takže opět je zde u protinožců něco naopak. Podzimní barvy listů nepatří těm schnoucím a umírajícím, ale novým, zrovna vyrostlým a do života se rodícím. Zelená barva však převládá a nové výhonky stromů i keřů závodí  s travinami, kdo zachytí více slunečního svitu.

Klidné, bezvětrné počasí je vhodné i k preventivnímu vypalování buše, a tak o víkendech se zdejší dobrovolní hasiči starají o to, abychom pak měli na pár dnů kouřovou atmosféru. Z eukalyptů to je kouř voňavý a neobtěžuje, tedy pokud jeden není astmatik, že ano.

Daleko nevidět, foto George Švehla

A tak nyní čekáme na období větrů a zimu, kdy některé roky mocně duje od západu až severozápadu z pouští týden či dva. Doufám, že huhuláky stavět nebudem.

 

Fotografie si můžete prohlédnout zde:

http://hillbilly.rajce.idnes.cz/2014_05_podzim_v_Klokanii

George Švehla Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !