18.7.2018 | Svátek má Drahomíra


AUSTRÁLIE: Sydney a jeho pláže

26.2.2016

Na jaře jsou pláže v Sydney rájem surfařů. Každodenně ferry a autobusy svážejí návštěvníky k těmto odpočinkovým místům nejen za koupáním, surfováním, potápěním, ale i k procházkám a odpočinku. Kolem pobřeží se táhnou pohodlné chodníky od jedné pláže k druhé, jsou poseté lavičkami a obchůdky s občerstvením. Davy lidí proudí sem a tam a já se ptám, proč tady se lidé procházejí, baví, a u nás doma sedí u televize, na niž si stále stěžují. Prostě jiný kraj, jiný mrav. S podivem jsem se tady přesvědčila, že naši lidé jsou tu vítaní jako dobří pracovníci. To člověka potěší.

Pláže v Sydney 1

Je pod mrakem, vydaly jsme se na Manly. Ferry jezdí každou půlhodinu a stále plně obsazené. V Manly jako bychom vystoupily ve staré Anglii, co se týká architektury. Po pár krocích se před námi otevře zátoka s palmami a bílou pláží Shelly Beach – mušličkovou pláží. Je tu všude kolem živo jako na promenádě. Vody jdou v dlouhých vlnách ke břehu a surfaři se na nich vyžívají. Posedíme, vychutnáváme si teplé podmračené odpoledne a vydáváme se chodníčkem podél moře k další pláži a ještě další. Dá se jít až do nekonečna, ale to nezkoušíme. Cestou je nespočet laviček k rozjímání, k nicnedělání, malých útulných zákoutí pro intimní splynutí s přírodou. Ve větvoví jsou schované ještěrky a do podezdívky z kamenů jsou umělecky ztvárněná zvířátka, která zde žijí. Tu a tam jsou k břehům vkusně přilepeny malé bazénky naplněné mořskou vodou. Nikde jinde jsem tento nápad neviděla, je to zvláštní a obdivuhodné. Nechybí tu ani umění.

Pláže v Sydney 3
Pláže v Sydney 2

Ta krása vám učaruje, že se na stejné místo vracíte za slunečních dnů. Je až neuvěřitelné, jak slunce dokáže zátoku změnit. Olovnaté moře se rázem promění v tyrkysovou průsvitnou barvu a bílé vlny se tříští v pěnách u břehu. Jdete po chodníku kolem té vody až k obzoru, kráčíte si spokojeně podél a za každým zákrutem se vynoří nová pláž. A domky ve stráni s vámi shlíží na tu vodní proměnu, kterou slunce vytáhne z černé tuše noci do azurova, až do běla. Je to zázrak přírody. Jsme stále v Sydney, ať už na jižním břehu zátoky nebo na severním. Někdy je s podivem, že se lidé koupou v tričkách. Je to ochrana proti ostrému slunci. Stejně jako slamáky.

Pláže v Sydney 4

Pláž Coogee Beach je navlas stejná, ale trošku odlišná. Totéž slunce, totéž moře, tatáž voda. I prožitek z koupání stejný.

Nejznámější je Bondi Beach, která je stejně zlatavá jako každá jiná. Stejná vábnička pro surfaře, pro plavce, pro každého, kdo miluje vodu.

Pláže v Sydney 6
Pláže v Sydney 5

Dalo by se říct, že pláže jsou všude na světě stejné. Jenomže na zdejších plážích je léto půl roku, zatímco u nás začíná v pondělí a končí ve středu, někdy za týden, výjimečně za měsíc. A není na nich žádné z těchto zvířátek. A marně byste hledali grily na steaky. S večerem pláže u nás osiří, neline se z nich vůně grilovaného masa, ani jásot spokojené mládeže. Pokud na pláž nepřikráčí měsíc, jsou temné a stejně osiřelé.

Pláže v Sydney 8
Pláže v Sydney 7

Foto: autorkaDiskuse


J. Skála
6:29
27.2.2016

J. Hejmala
6:46
26.2.2016

počet příspěvků: 2, poslední 27.2.2016 06:29

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.