19.4.2024 | Svátek má Rostislav


AUSTRÁLIE: S Obamou nad hlavou...

14.11.2014

... a s Putinem za vodou!

Letěly docela nízko, takže nás ten kravál zdvihl z židlí a vyhnal z domu. Celkem jich nad námi přeletělo šest nebo sedm; tři z nich přitom vypadaly jinak než ty helikoptéry, na jaké jsme tu zvyklí. Zmínil jsem se již dříve o tom, že se nacházíme přímo na spojnici dějiště nadcházejícího summitu G20 a vojenského letiště v Amberley. Brisbaneské civilní letiště, kam přilétá většina delegátů, je na opačné straně města od nás, Obamův Airforce One ale má přiletět na to vojenské. Odtud ho jedna z oněch tří odlišně vyhlížejících helikoptér dopraví do města. Pokud nebudou činit nějaký úhybný manévr, poletí nám Mr. President tedy přímo nad hlavami. K tomu by mělo dojít v sobotu ráno. Počítáme s tím, že si s manželkou sedneme s kávou na zápraží a zamáváme mu. Třeba nám také zamává. Stejně tak dobře ovšem můžeme být zatčeni jako podezřelí z nějaké nekalé činnosti…

V-22 Osprey

Podíval jsem se na obrázky amerického leteckého arzenálu a porovnal, takže teď už vím, že dvě z letadel nebyly skutečné helikoptéry, ale tzv. Bell Boeing V-22 Osprey. To je vlastně vrtulové letadlo se dvěma sklopnými rotory, což mu dovoluje přistát vertikálně. Nám se představilo ve své helikoptéří podobě. Třetím byl zcela jasný VH-3D Sea King, takový, jaký vídáváme v televizních zprávách přistávat na trávníku u Bílého domu, aby se z jeho útrob mohla za zdvořilého potlesku přítomných vynořit presidentská rodina i s pejskem. Ostatní helikoptéry byly zřejmě domácího původu a doprovázely naše americké hosty, aby se náhodou neztratili.

SH-3 Sea King

Nejsou to ale jen Obamovi Američané se svým letectvem, kteří se nám tu před tím summitem producírují. Car Vladimír už si také procvičuje svalstvo. Ruské lodi, jiné než ty obchodní, v těchto končinách běžně nevidíme. Čtyři vojenské lodi se ale momentálně nacházejí v Korálovém moři na jih od ostrova Bougainville a míří směrem k australským výsostným vodám. To je jednak jistě míněno tak, aby si delegáti nadcházející konference všimli, že tu je nějaké Rusko a že by s ním měli počítat. Je to ale také docela určitě reakce na nedávné asi patnáctiminutové setkání, které měl s Putinem australský premiér Tony Abbott. Ten měl podle svého mluvčího Putinovi říci, že Austrálie má informace, které poukazují na to, že let MH17 byl sestřelen odpalovacím zařízením které pocházelo z Ruska a které se poté z východní Ukrajiny znovu do Ruska vrátilo.

K setkání mezi Putinem a Abbottem došlo v čínském Pekingu při ekonomickém summitu. Abbott přitom snad i nadhodil, že by se Rusko mělo omluvit Malajsii, Austrálii, Nizozemsku i ostatním zemí, z nichž pocházely oběti neštěstí. Něco takového ovšem Rusko odmítlo. Mluvčí Ruského velvyslanectví v Canbeře nato prohlásil, že pokud má Austrálie o tom nějaké důkazy, potom by je měla nejprve předložit členům mezinárodní vyšetřovací komise. Abbott se již několikrát vyjádřil v tomto smyslu a chce zřejmě být viděn jako silný vůdce jak na poli zahraničním, tak i domácím. Jakékoliv renomé, které se mu podaří získat při takové příležitosti, jakou je předsednictví G20 a jaká se politikům jen tak běžně nenaskytne, bude pro něho a jeho stranu vítaným bonusem.

Autorovy memoáry: http://www.mujbibr.com
Autorovy stránky: http://www.voyenkoreis.com