25.5.2018 | Svátek má Viola


AUSTRÁLIE: G20 bude v Brisbane

3.11.2014

O tom, že deváté setkání světových lídrů, tzv G20, se bude konat u nás v Brisbane, víme už asi tři roky. K summitu dojde k o víkendu 15.-16. listopadu. Celkově se má dostavit asi 4000 delegátů a jen o něco málo méně zástupců medií, těch má být asi 3000.

Zúčastněnými státy jsou Argentina, Austrálie, Brazílie, Čína, Francie, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, Jižní Afrika, Jižní Korea, Kanada, Mexiko, Německo, Rusko, Saúdská Arábie, Turecko, Velká Británie, USA a Evropské společenství. Kromě těchto členů G20 se má dostavit také šest pozvaných hostů, jimiž jsou Mauretánie, Myanmar (Barma, pro nás dříve narozené), Nový Zéland, Senegal, Singapur a Španělsko. Sjezd se bude konat za předsednictví australského premiéra Tonyho Abbotta, a to v Konvenčním středisku, které se tyčí na opačné straně řeky přímo proti středu města.

Že se k nám termín G20 nebezpečně blíží, lze poznat už z toho, jak přibývá počet přeletů helikoptér nad naším domem, vzdáleným nějakých deset kilometrů od místa konání a téměř na spojnici mezi ním a jedním z hlavních australských vojenských letišť v Amberley. To se jistě v příštích dnech bude stupňovat, aby to vyvrcholilo v pátek 14. listopadu, v den, kdy má přiletět většina delegátů. Naštěstí pro nás je letiště na opačné straně města. Cesty k němu budou dočasně uzavřeny a patrolovat zde budou tisícovky policistů a specializovaných bezpečnostních jednotek, australských i zahraničních. Ten pátek byl vyhlášen státním svátkem pro obyvatele Brisbane. Nejspíš proto, abychom se jim zbytečně nepletli do cesty ─ asi se počítá s tím, že rozumný občan tohoto subtropického města si v horku blížícího se léta raději sedne s dobře vychlazeným pivem k bazénu na své zahradě. Nebo si udělá v buši piknik.

Bezpečnostní opatření budou bezprecedentní. Jakási generální zkouška, při níž se asi tisícovka lidí, včetně herců představujících právě dorazivšího lídra Tramtárie obklopeného delegáty, měla vypořádat s všemožnými problémy, jaké by se snad mohly vyskytnout, se konala už asi před měsícem. Až se pojede naostro, bude to ovšem v mnohem větším měřítku. Na každého delegáta připadnou aspoň dva členové ochranných jednotek. Šestnáct údajně neprůstřelných limuzín S-class mercedesů bylo pronajato pro tuto příležitost; ty tu zřejmě budou ale jen pro ty chudší účastníky kongresu ─ Obamové, Putinové či Cameronové tohoto světa si jistě přivezou svá vlastní vozidla.

Už po celý týden před začátkem summitu se k této veleudálosti začne schylovat vážným způsobem. Řada oblastí kolem středu města, kudy povedou cesty mezi konvenčním střediskem a jednotlivými hotely, bude mít omezený přístup, budou zde stavěny překážky a ohrady a chráněny budou policií. Obyvatelé, jichž se to bude týkat, se nebudou moci volně pohybovat, budou buď muset prodělat bezpečnostní prověrku, nebo budou na náklady státu dočasně ubytováni jinde. Parlament státu Queenslandu vydal už vloni odpovídající zákon, podle něhož policejní komisař či ministr budou rovněž moci měnit bezpečnostní opatření podle okamžité potřeby.

Pochopitelně, že se budou konat protesty. O to, aby tyto příliš nenarušily chod summitu, se jistě postarají příslušní činitelé, kteří už asi pracují na plné obrátky, aby se předešlo větším problémům. Nějaká ta víza už nejspíš byla odmítnuta, někteří domácí potížisté se nacházejí pod dozorem a při nejmenším náznaku rebelantství budou zatčeni. Občanská svoboda vezme po dobu konání summitu za své; o to se již postaral zákon, podle něhož budou mít orgány bezpečnosti podstatně rozšířenou pravomoc, zejména pokud jde o osobní a tělesné prohlídky, zatýkání bez obžaloby atp. Zákon z roku 1992, týkající se nároku občanů na konání pokojných demonstrací, ztratí například po tu dobu konání setkání lídrů platnost. Nějaké ty protesty sice povoleny budou, ale jen na k tomu patřičně vyhrazených místech, přičemž i povolená velikost transparentů má být výrazně omezena. Už to vidím. Přinesete si větší: zabaví vám jej. Ozvete se: jdete do lochu!

Vzejdou z toho všeho pro nás, pokojné občany města Brisbane, aspoň nějaké výhody? Že prý ano. To, že se po několik dní budeme nacházet ve světových zprávách, napomůže místní ekonomii, zviditelní nás to jako středisko turistiky, Austrálie nabude prestiže…

Máme se tedy na co těšit, doufejme jen, že vše proběhne hladce!

Autorovy memoáry: http://www.mujbibr.com
Autorovy stránky: http://www.voyenkoreis.comDiskuse


B. Rybák
11:20
3.11.2014

V. Novák
9:16
3.11.2014

P. Sulc
0:26
3.11.2014

S. Prosek
0:55
3.11.2014

počet příspěvků: 4, poslední 3.11.2014 11:20

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.