15.12.2017 | Svátek má Radana, Radan


AUSTRÁLIE: Blue Mountains

5.2.2016

Když skočíte v Sydney na Central Station do vlaku a vezete se dvě hodiny směrem na západ, tak míříte do národního parku Blue Mountains. Vystoupíte ve městě Katoomba. Sotva vkročíte do parku, rozevře se před vámi úžasná neuvěřitelná zalesněná krajina, z níž trčí pískovcové skály. Strmé skály obnažené v eukalyptových srázech. Fascinující scenérie, kterou tvoří řada hor, náhorních plošin, srázů, neviditelných vodopádů a jeskyní. Celá zalesněná krajina je prolnutá roklinami i propastmi. Stojíte a díváte se na ten zázrak přírody a nemůžete odtrhnout oči. Jedna zelená barva překrývá druhou. Od temně modrých lesů v dáli po jasnou zeleň mladých výhonků na dosah. Se stejným úžasem zřejmě zůstala kdysi stát expedice badatelů, kteří tyto hory objevili. Za zmínku stojí, že v roce 1814 započala stavba silnice přes tyto hory, kterou prováděli trestanci. Nemusím připomínat, že to byla tvrdá práce v tvrdých podmínkách.

Blue Mountains 1

Park v Novém Jižním Walesu je velice rozlehlý, zabírá téměř 268 tisíc hektarů. Čtyři hlavní řeky, které mají povodí v parku, tečou od západu. Lze se tu pokochat i vodopády. Modré hory jsou bohaté na nerostné bohatství, např. uhlí, stříbro, břidlice. V druhé polovině devatenáctého století začala v několika údolích těžba těchto zdrojů, ale po čase byla zastavena pro finanční neúnosnost. Z důvodu cestovního ruchu jsou dosud uchovány pozůstatky těchto těžeb. Za účelem prohlídky jsou zde v provozu lanovky.

Blue Mountains 2
Blue Mountains 3

Vydáte-li se do hor za extrémně horkých dnů, vypařují se z listů eukalyptů oleje a ultrafialovým zářením vzniká modrý opar, který se vznáší nad celou krajinou. Odtud dostaly Modré hory své jméno. A s tímto jménem je spojena Katoomba a Tři sestry. Hned na první vyhlídce je spatříte. Tři krasavice, jež oblévá slunce a ukládá je k spánku do stínu den co den. A jako k většině neobvyklých skalních útvarů přírody se k nim váže domorodá pověst. Nebyly to od věků kameny, byly to tři dívky, sestry, krasavice z rodu Katoomba, které se zamilovaly do tří bratrů z kmene Nepean. Stejně urostlých a pohledných. Láska kvetla do té doby, než rodiče dívek všechny tři ženichy odmítli. Chlapci ale byli bojovného ducha a rozhodli se o své lásky bojovat. Místní kouzelník si však sestry oblíbil a ze strachu, že by dívky mohly v bitce zemřít, je začaroval do skal. Ale co čert nechtěl, kouzelník byl v bitce zabit a s ním padlo i jeho kouzlo. A tak jim už nemohl nikdo vrátit lidskou podobu. Proto tu stojí tři sestry, tři krasotinky na věky věků a nikdo nepřemýšlí nad tím, jestli jejich láska má cit a trvání kamene nebo s kouzlem zemřela.

Blue Mountains 4

Foto: autorka11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?

Diskuse


J. Hejmala
14:35
5.2.2016

L. Křivan
12:17
5.2.2016

počet příspěvků: 2, poslední 5.2.2016 02:35

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.