23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


ASTRONOMIE: Topocentrický pohled na vesmír v srpnu 2012

2.8.2012

Na ranní obloze se pro červencovou nepřízeň počasí opakuje v první polovině srpna představení s Venuší, Měsícem a Jupiterem. Představitele hlavních rolí se však nepodařilo přesvědčit k zopakování zákrytu Jupitera Měsícem, takže dojde "jen" ke konjunkci. Relativně velký mediální zájem o minulé provedení tohoto kusu se chce pokusit využít Merkur, který minule zcela absentoval. Kromě toho se ještě jedno představení, pravda s hvězdami poněkud menšího lesku, bude v tu samou dobu odehrávat na obloze večerní. A do třetice, opět v tutéž dobu, bude vrcholit pravidelný srpnový příval padajících hvězd. Na obloze letos v srpnu rozhodně nebude nuda. Ani v Brně, ani v Hradci Králové, ani v Pekingu, ani v jiných menších či větších obcích.

srpen 2012 a

Setkání Marsu, Saturnu, Měsíce a Spiky na večerní obloze (www.stellarium.org)

Vezměme to zase popořádku, nejprve podle planet: Merkur se pohybuje souhvězdími Raka a Lva, v polovině srpna je vidět ráno na východě. Venuše svítí na ranní obloze na východě, z Býka přechází přes Oriona do Blíženců. Mars je vidět spolu se Saturnem večer nad západním obzorem v souhvězdí Panny. Jupiter je vidět ve druhé polovině noci v souhvězdí Býka. Uran je na výletě z Ryb do Velryby a je pozorovatelný po většinu noci kromě večera. Neptun ve Vodnáři je pozorovatelný po celou noc.

Měsíc je v úplňku hned na začátku srpna – 2. 8. v 5:27 (údaj je, stejně jako všechny následující, v SELČ). 9. 8. je Měsíc v poslední čtvrti (ve 20:55), 17. 8. je v novu (v 17:54) a 24. 8. v 15:54 doroste do první čtvrti. V srpnu se stihne dostat do úplňku ještě jednou – 31. 8. v 15:58 a média se zaplní mylným tvrzením, že jde o Modrý měsíc. Na toto téma jsem už blogoval, a ačkoli by to možná šlo vysvětlit srozumitelněji, dovolím si laskavé čtenáře odkázat na Omyl s Modrým měsícem.

V těchto kulisách se na obloze odehraje těch několik slibovaných zajímavých scén. Saturn vstoupí do konjunkce se Spikou, nejjasnější hvězdou v souhvězdí Panny. V blízkosti této hvězdy, jíž se momentálně podobá i svou jasností, se Saturn pohybuje celý letošní rok. Konjunkce znamená, že budou k sobě nejblíž, což tentokrát nastane 3. 8. okolo 17. hodiny. Saturn bude v tu chvíli 4,5° severně od Spiky. Tato konjunkce bude mít pro oba aktéry nostalgickou příchuť – na následujících téměř 30 let bude poslední. Mars se na konjunkci dívá zatím jen z povzdálí, nápadně se při tom červená a nenápadně se ke dvojici blíží. Za necelé dva týdny, 14. srpna, však i Mars dosáhne kýžené konjunkce se Spikou a Saturna trumfne. Úhlová vzdálenost mezi Marsem a Spikou bude jen 1,8°, Mars bude severně. Následujícího dne, 15. srpna, si Mars ještě do soupeře "šťouchne". Nikoli doslova – nastane konjunkce Marsu se Saturnem, Mars bude 2,7° severně od Saturna. Nejtěsnější uspořádání této trojice můžeme na večerní obloze pozorovat od 13. do 15. srpna. Ve druhé polovině měsíce, okolo 22. srpna, trojici ještě doplní dorůstající Měsíc.

Planety a Měsíc na večerní obloze v programu stellarium:

srpen 2012 b

Na ranní obloze se, jak už bylo řečeno, opakuje představení z července. Srpek Měsíce, tentokrát couvajícího, se ocitne v blízkosti Venuše a Jupitera v souhvězdí Býka, kde jim asistují ještě hvězda Aldebaran a hvězdokupa Plejády (Kuřátka). Konjunkce Měsíce s Jupiterem nastane 11. srpna a k zákrytu budeme mít tentokrát daleko, Jupiter bude 1° severně od Měsíce. K Venuši Měsíc doputuje 13. srpna večer, tedy na naší obloze bude nejtěsnější přiblížení nepozorovatelné. Celou skupinkou těles se ale můžeme kochat od 11. až do 14. srpna. Nízko nad obzorem pak bude svítit ještě Merkur, který bude 16. srpna úhlově nejdále od Slunce. Během tohoto období uvidíme také nejvíc meteorů z roje Perseid (maximum připadá na noc z 12. na 13. srpen), které budou jistě vhodným doplňkem k úžasné scéně na ranní obloze. Stejně jako v červenci je možné v té skrumáži těles pomocí dalekohledu vyhledat ještě další dvě – planetku Vesta a trpasličí planetu Ceres.

Měsíc s planetami na ranní obloze:

srpen 2012 c

A aby toho nebylo málo, kosmická sonda Dawn, která právě teď dokončuje svoji misi u Vesty, se na konci srpna od ní odloučí a vydá se právě k Cereře. Sebelepším dalekohledem ale sondu mezi Vestou a Cererou neuvidíme, navíc cesta bude sondě trvat několik roků - přílet sondy Dawn k Cereře je naplánován na počátek roku 2015. Vesta i Ceres jsou totiž sice na obloze při pohledu ze Země vedle sebe, v prostoru jsou ale od nás každá jinak daleko. Protože je sonda poháněna iontovým motorem, nepůjde při odletu od Vesty o žádný prudký manévr doprovázený němými (ve vakuu se hřmot raketových motorů ozývá jen v pohádkách a vodcastech NASA) plameny šlehajícími z trysek motorů. Bude to spíš nenápadné vymanění se z gravitační náruče Vesty, jehož přesný okamžik určit vlastně ani nelze. Radostná událost se očekává 26. srpna. Možná trochu zanikne v oslavách jiné radostné události, kterou se vracíme zpátky na začátek srpna. Pokud se zadaří, měla by 6. srpna na povrchu Marsu přistát sonda Curiosity. Jsem zvědavý, jestli to všechno vůbec stihneme sledovat.

Letošní srpen je zkrátka pro astronomy opravdu rušný měsíc. Po celou noc budou pozorovat dění na obloze a po celý den budou přilepeni k internetu sledovat počínání kosmických sond. Kdybyste náhodou v Pekingu v srpnu potkali nevyspale vyhlížejícího cizince, bude to s velkou pravděpodobností astronom, protože si ještě ke všemu naplánovali od 20. do 31. srpna Valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie, na němž se sejde několik tisíc astronomů z celého světa.

Převzato z blogu JanVesely.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária v Hradci Králové