20.4.2024 | Svátek má Marcela


ASTRONOMIE: Temně rudý duch

28.5.2011

aneb Dění na červnové obloze

Přestože v červnu u nás nenastávají astronomické noci, bude na co koukat. Večer je stále ještě dobře vidět Saturn a ráno už se na východě objevuje Jupiter. Nejzajímavějším úkazem na obloze ale bude zcela jistě zatmění Měsíce, které u nás uvidíme jako úplné.

Merkur, Venuše a Mars stále ještě tvoří pěkné seskupení, ale, bohužel pro nás, moc blízko u Slunce, takže se všechny tři planety ztrácejí v červáncích. Jupiter je již trochu opodál, takže je ráno před východem Slunce pozorovatelný. Očima jako velmi jasná hvězda, ale přece jen mu zatím na kráse ubírají červánky. V následujících měsících se bude viditelnost Jupitera zlepšovat a největší planeta sluneční soustavy se čtyřmi velkými satelity se stane atrakcí i pro pozorovatele s dalekohledem. Na to si ale počkejme do pozdějšího léta. V červnu naše astronomické léto teprve začíná. Letní slunovrat na severní polokouli nastává 21. června 2011 v 19:16 SELČ (středoevropského letního času, to je ten, o kterém jsem v minulém přehledu dění na obloze prozradil, že je ve skutečnosti kyjevský, ale hlavně jej teď máme všichni na hodinách a hodinkách; všechny časové údaje v dnešním blogu jsou v SELČ).

Nad hlavou nám v červnu začínají už večer převládat letní souhvězdí. Mezi jarními hvězdami na západě svítí Saturn – stále v souhvězdí Panny. Zmíněný Jupiter je naopak mezi podzimními souhvězdími – ze souhvězdí Ryb přechází do Berana – což je zároveň připomínka smutného faktu, že po 21. červnu se dny zkracují a podzim se blíží opravdu nezadržitelně. Radostným faktem je naopak to, že se prodlužují noci a v červenci se už zase dočkáme astronomické tmy.

Avšak zpátky do června. Přesně uprostřed června nastane druhý vrchol letošní astronomické sezony. Po částečném zatmění Slunce, kterým jsme se pokochali 4. ledna, nás čeká úplné zatmění Měsíce. Dá-li počasí, podíváme se na něj 15. června. Měsíc je toho večera v úplňku, protože však potká zemský stín, nastane zatmění. Měsíc u nás vyjde okolo 21. hodiny už částečně zatměný. Celý měsíční kotouč se do stínu Země vnoří ve 21:22. Maximum zatmění nastane ve 22:13, ve 23:03 skončí úplná fáze, ale ještě další hodinu bude úkaz pokračovat částečným zatměním. Pozoruhodné je, že během úplného zatmění Měsíc nikdy nezmizí docela. Do zemského stínu totiž proniká světlo, které se láme v naší atmosféře. Stejný efekt, jaký způsobuje barvu červánků, má za následek, že ten sotva viditelný „duch“, který z Měsíce na obloze zbyde, má nejčastěji různé odstíny oranžové a červené barvy. Měsíc se tentokrát trefí téměř přesně doprostřed zemského stínu, takže během úplné fáze bude velmi tmavý. Můžeme očekávat ducha temně rudého, možná i trochu nahnědlého (nehledejte v tom, prosím, politické souvislosti). Vzácně je odstín úplného zatmění stříbrošedý. Velmi záleží na stavu zemského ovzduší.

Až se bude jednou létat na Měsíc jako se dnes chodí na nedělní výlety do zoo, vyberte si určitě den, kdy nastává zatmění Měsíce. Pokud se totiž ve stejnou dobu, kdy se pozemšťané dívají na zatmění, podíváte na oblohu stojíce na Měsíci, uvidíte úplné zatmění Slunce. Slunce bude zakryto „obří“ Zemí, která se při pohledu z Měsíce jeví 3,5 krát větší než sluneční kotouč. Nečekejte však modrou planetu. Země bude v novu, tedy na straně přivrácené k Měsíci bude tma, ale protože má atmosféru, uvidíte ji v době zatmění obklopenou zářícím ohnivě rudým prstencem. Dožije-li se lidstvo druhé poloviny 21. století, bude myslím tento typ výletu patřit mezi „top ten“ nejatraktivnějších a nejžádanějších turistických zážitků. Doporučuji rezervovat si místo v raketě už dnes! Za padesát let to bude na pořadník a strašně drahé. Přehled budoucích zatmění Měsíce (abyste správně zvolili termín) najdete například na stránkách „pana Zatmění“ Freda Espenaka. Od něj pochází i následující schema úplného zatmění Měsíce 15. června 2011 upravené pro naše pozorovatele z České republiky:

Úplné zatmění Měsíce 2011

Aby toho nebylo málo, zatmění Měsíce je tentokrát obklopeno dvěma zatměními Slunce. Žádné z nich však není pozorovatelné od nás a žádné z nich nebude úplné. To první nastane 1. června 2011 okolo 23. hodiny. Z časového údaje je zřejmé, proč nebude od nás pozorovatelné. Bude však viditelné z jiných částí severní polokoule. Například ze severní Skandinávie, Islandu, Grónska, Sibiře, Severní Číny, Aljašky a severní Kanady. Tam všude budou mít den (někde dokonce polární den), takže Slunce uvidí. Stín Měsíce, který zatmění Slunce na Zemi způsobuje, Zemi mine nad severním pólem, takže ve všech uvedených oblastech bude zatmění Slunce pouze částečné, s maximem 60% ve 23:16 (SELČ, nikoli místního času) na severu Ruska. O měsíc později, 1. července 2011, nastane ještě jedno částečné zatmění Slunce. Stín Měsíce tentokrát mine jižní pól Země, takže si zatmění užijí jen obyvatelé jižních krajin položených jižněji než jižní Afrika. A protože jsem se už podruhé v tomto článku ocitl v ofsajdu, totiž v červenci, tak jen doplním, že při zatmění Měsíce je úplněk, při zatmění Slunce je Měsíc v novu, takže dorůstajícího Měsíce na večerní obloze si užijeme v první polovině června a couvajícího na ranní obloze ve druhé polovině měsíce. A jdu připravovat pozorování Zatmění.

Převzato z blogu JanVesely.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária v Hradci Králové