19.4.2024 | Svátek má Rostislav


ASTRONOMIE: Rok 2012 ve znamení planet

2.2.2012

Zatmění Slunce a Měsíce, která jsou považována za nejatraktivnější nebeské úkazy, se nám v letošním roce budou vyhýbat. Nikoli kvůli konci světa (ten už byl – dokonce několikrát), ale díky nádherným úkazům, které na obloze chystají planety.

Již v minulých blozích zaměřených na nebeské dění jsem naznačoval, že vládce bohů Jupiter, který se nyní objevuje už jen v první polovině noci, je ve druhé polovině noci střídán Saturnem, ale ten po něm vládu nad oblohou nepřevezme. Kandidátů na trůn je totiž více. Lépe než Saturn je už nyní vidět Mars. V březnu se pokusí postavit do (čela) opozice, tedy bude přesně naproti Slunci. V tu dobu bývají vnější planety (vzdálenější od Slunce než Země) nejjasnější a nejblíže k Zemi. Jenže Mars svoji úlohu tentokrát zcela zpacká. Jeho nejmenší vzdálenost od Země bude něco přes 100 miliónů kilometrů a na tu dálku žádné oslnivé divadlo nepředvede. Dosáhne hvězdné velikosti -1,2, což sice znamená, že bude téměř třikrát jasnější než Saturn, který místo v opozici zaujme v dubnu, ale současně bude Mars třikrát slabší než Jupiter, který bude tou dobou pořád ještě zvečera k vidění.

setkani

Setkání planet s Měsícem 22. srpna 2012 (www.stellarium.org)

Z opačné strany ovšem útočí Venuše, která všem vypálí (nebeský, nikoli politický) rybník a po většinu roku bude hrát hlavní roli. Na začátku roku je Večernicí a její viditelnost se zlepšuje. V březnu dosáhne největší úhlové vzdálenosti od Slunce. Bude v tu dobu zářit každý večer vysoko na obloze v podobě "hvězdy" mnohem jasnější než hvězdy skutečné. Za obvyklých okolností by Mars či Jupiter jasně dominoval jarní obloze, ale vedle Venuše v největším rozpuku budou bůh války i vládce bohů vypadat poněkud schlíple. Až vyjde Saturn, sám o sobě jasnější než všechny hvězdy v jeho okolí, bude se za své skomírající světlo muset notně stydět. Saturn se do opozice dostane o měsíc později, v dubnu.

Během května sice Venuše zmizí ve sluneční záři a na noční obloze se chvíli budou naparovat Mars se Saturnem, ale 6. června předvede Venuše divadlo, na které se ti dva nikdy nezmůžou. Venuše se dostane přesně mezi Zemi a Slunce a my budeme moci pozorovat přechod Venuše přes Slunce. To je úplně nejvzácnější z pravidelných úkazů, které můžeme na pozemské obloze zahlédnout. Naposledy jsme takový úkaz mohli vidět v roce 2004, takže to jako mimořádná vzácnost nevypadá. Pokud jste ale v roce 2004 přechod Venuše neviděli, doporučuji se pokusit to tentokrát nepropást, protože příště se dvojice přechodů zopakuje v letech 2117 a 2125.

6. června vychází u nás Slunce v 5 hodin a Venuše už bude dávno před jeho kotoučem. Máte-li dobré oči, zahlédnete ji pouhým okem jako maličkou černou tečku na Slunci. Pozorování dalekohledem je nebezpečné a raději jej, prosím, nezkoušejte. Až bude Slunce výš nad obzorem, bude nezdravé se na něj dívat i bez dalekohledu a bude třeba si oči chránit vhodným filtrem. Podrobnosti o přechodu Venuše přes Slunce a možnosti pozorování najdete třeba na stránkách, které jsem vytvořil při minulé příležitosti, a které s blížícím se letošním přechodem budou aktualizovány: http://www.astrohk.cz/vt-2004/

vt2012web

Už v červenci se Venuše objeví jako Jitřenka a bude vidět na ranní obloze ještě na podzim. Tím znovu pokazí reputaci Jupitera jako vládce bohů, protože i ten bude tou dobou na ranní obloze, ale vedle Venuše bude lesk vládce bohů poněkud blednout. Až na konci roku, kdy se Venuše zase vrátí ke Slunci, si Jupiter konečně zakraluje. Počátkem prosince bude v opozici.

Jak jste už asi odhalili, o žádný puč, na který to vypadalo ještě v minulém blogu o dění na obloze, nepůjde. Venuše všechny ostatní planety svým leskem a nádhernými kousky převálcuje. Když se na to ale podíváme z druhé strany, tedy nikoli jako na boj planet o ovládnutí oblohy, ale jako na společné představení, zjistíme, že v letošním roce se bude na obloze střídat jeden úchvatný živý obraz za druhým.

Už sama přítomnost několika jasných planet na obloze ozdobí jakékoli pozorování. Planety však navíc předvedou celou sérii vzájemných setkání – konjunkcí. Největší skrumáž se na obloze objeví mezi 14. a 16. červencem. Ráno nad východním obzorem v ty dny uvidíme těsné seskupení Měsíce, Venuše a Jupitera v souhvězdí Býka, takže v blízkosti těles Sluneční soustavy bude ještě jasná oranžová hvězda Aldebaran a otevřená hvězdokupa Plejády. Pomocí dalekohledu ve skupince ještě najdeme planetku Vesta a trpasličí planetu Ceres. Uprostřed tohoto velkého planetárního mejdanu, 15. července, dojde dokonce k zákrytu Jupitera Měsícem! Dalekohledem bude vidět i mizení a opětovné objevení čtyř největších Jupiterových měsíců.

Předchozí odstavec je jen ochutnávka samozřejmě toho nejsladšího dortíku z nebeského menu. Desítky dalších společných setkání planet a Měsíce na obloze jsou roztroušeny v průběhu celého roku. Včas na ně budu upozorňovat v letošních topocentrických pohledech na vesmír. Kdybyste to chtěli vidět všechno najednou, přijďte, přijeďte či přileťte na hradeckou hvězdárnu. V sobotu 28. ledna od 17 hodin, se podrobně podíváme na všechny zajímavé nebeské úkazy roku 2012 i s obrazovým doprovodem a tipy, jak jednotlivé úkazy nejlépe pozorovat.

Převzato z blogu JanVesely.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária v Hradci Králové