29.3.2024 | Svátek má Taťána


ASTRONOMIE: Jména stálic

1.5.2017

Alnair, Azelfafage, Bellatrix, Betelgeuse, Cervantes, Hadar, Libertas, Peacock, Sarin, Yildun, Zubeneschamali. Co mají tato pozoruhodná, záhadná a cizokrajná slova společného? Ano, jsou to jména hvězd. Úředně potvrzená jména!

Kdejaký podvodník dnes „prodává hvězdy“ důvěřivcům jako na běžícím pásu. Lidé, kteří nedbají přísloví „darované hvězdě na jméno nehleď“, jsou pak zklamáni, když na nejbližší hvězdárně zjistí, že ta jejich hvězdička v katalogu nese označení HR 5706 a nikoli Maruška, jak se píše na certifikátu, kterým byli obšťastněni.

A ještě zklamanější bývají odmítnutí zájemci, kteří si jméno hvězdy chtějí koupit přímo od astronomů. Na internetu jsem kdysi našel pro zájemce o přidělení jména nějaké hvězdičce kouzelnou radu: Zajděte s dalekohledem na nějaké místo, ze kterého jsou aspoň trochu vidět hvězdy, namiřte jej na kteroukoli z nich a prohlaste: „Tato hvězda se jmenuje Věrka.“ Vaše pojmenování bude mít stejnou platnost jako jméno přidělené sebedůležitěji se tvářící firmou, třeba i vytištěné v jejím – ale opravdu jen jejím – katalogu hvězd.

Je to překvapivé, ale astronomové žádný seznam oficiálních jmen hvězd donedávna neměli. Používají kombinace čísel a písmen. Člověk se ale zmocňuje světa tím, že věcem a bytostem přiděluje jména. Stovkám hvězd na obloze patří tradiční jména už od starověku. Různé kultury a národy pochopitelně užívaly pro tytéž hvězdy rozdílná jména. Někdy se zase stejné jméno objevilo hned u několika hvězd. A mnohé názvy mají více variant.

Vědci neměli potřebu se tím zabývat, dokud se nevynořil úplně jiný problém – exoplanety. Dnes jich známe tisíce. Přidělovat vlastní jména všem by vedlo k nepřehlednému zmatku, a proto se cizí planety označují názvy hvězd, okolo nichž obíhají, a malými písmeny latinské abecedy. Například HR 8799b, HR 8799c a podobně.

Jenže astronomové nejsou roboti, kteří by s lidmi nejraději komunikovali kódovanou změtí písmen a číslic. A protože se o objevy zajímavých exoplanet, třeba podobných Zemi (a možná i příhodných pro existenci života) rádi podělí s veřejností, rozhodli se ve jménech hvězd udělat pořádek, aby s jejich pomocí mohli jednoznačně a přitom srozumitelně identifikovat také planety. Mezinárodní astronomická unie kvůli tomu ustavila loni v květnu pracovní skupinu pro jména hvězd. Jí vypracovaný seznam bude navíc užitečný také pro přidělování názvů jiným tělesům – jménům hvězd se budeme vyhýbat, aby nedocházelo k záměně. Celkem je nyní v katalogu 240 pojmenovaných hvězd. Zatím naposledy bylo přidáno 13 jmen letos 1. února.

A například nejjasnější hvězda souhvězdí Jižní ryby, pro niž našli astronomové v historických pramenech více než 30 variant pojmenování – namátkou Fomahandt, Fomahant, Fomal’gaut, Fomal’khaut, Fomalhani, Fom-al hut al-jenubi, Fomalhut, Formalhaut, Fumahant, Fumahaut – se bude jmenovat Fomalhaut. Teď už oficiálně.

LN, 29.4.2017

Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária v Hradci Králové