29.3.2024 | Svátek má Taťána


ARGENTINA: Očkování by jistě změnilo osud Evity Perónové

4.8.2018

Na přelomu století u nás slavil na několika českých scénách úspěch muzikál Evita, převzatý ze slavné broadwayské inscenace. Byl to druhý nejúspěšnější muzikál všech dob pocházející od stejné autorské dvojice jako ten vůbec nejslavnější – Jesus Christ Superstar. V souvislosti s uvedením tohoto díla se pochopitelně objevily zvěsti o skutečném sexuálním životě Evity Perónové, manželky argentinského diktátora, jejíž osudy byly předlohou muzikálu.

Evita zemřela v roce 1952 a v jejím oficiálním životopisu bylo mnohé změněno. Je však jisté, že toho za 33 let svého života stihla po sexuální stránce hodně. A to se tehdy ještě nevědělo, že rakovina děložního čípku, která zavinila její předčasnou smrt, je vlastně sexuálně přenosnou nemocí. Kdyby lékaři znali o 70 let dříve očkování mladých dívek proti papilomavirové infekci, mohla by se Evita možná ještě jako stařenka osobně zúčastnit pražské premiéry muzikálu, který líčil její osudy.

Do Buenos Aires utekla ve 14 letech s přesvědčením, že tam udělá divadelní kariéru. Svá vystoupení korunovala známostí s ovdovělým plukovníkem Juanem Perónem. S tímto budoucím prezidentem se poznala v roce 1934 a provdala se za něj o 11 let později.
Tato sotva gramotná první dáma ho ovládala tak, že v jedné chvíli rozpoutala jeho hněv proti bohatým, kormidlovala diktátora doleva a nasměrovala ho k různým sociálním programům.

Evita nebyla jednoduchou osobností. Z pozice chudého nemanželského dítěte se charismatická žena dokázala vyšplhat až do postavení prezidentovy ženy. Její hlavní zbraní byl sex. Po sňatku s Perónem se postarala, aby její minulost zmizela beze stopy. Ta se však občas vynořovala v podobě šeptané fámy nebo různých klepů. Jejich autoři dokonce tvrdí, že Evita zahájila svou kariéru v Buenos Aires jako prostitutka. Je pravda, že se jako první dáma zasazovala o to, aby v Argentině legalizovali bordely. Skutečnost, že by snad někdy skutečně šlapala chodník, však nikdo neprokázal.

Na počátku kariéry střídala jednoho vlivného milence za druhým. Pózovala i pro pornografické fotografy. Později byly všechny tyto snímky shromážděny a zničeny. Netajila se tím, že nejraději poskytuje mužům orální sex. Nálepku prodejné ženy však se sebe nedokázala setřást ani jako paní prezidentová.

Výmluvná je příhoda z její návštěvy Milána. Při cestě autem s penzionovaným admirálem si svému průvodci stěžovala, že na ni lidé pokřikovali: ty kurvo! „Velice dobře tomu rozumím,“ pravil její průvodce. „Také jsem už víc než patnáct let nevyplul na moře, a přesto mi všichni pořád říkají pane admirále.“

Když se Evita poznala s Perónem, bylo jí 24 a plukovníkovi 48 let. Měl už dříve slabost pro mladá děvčata. Milovali se hned první noc a Evita si záhy dokázala budoucího prezidenta otočit kolem prstu. Už tehdy tušila, že její milenec udělá závratnou kariéru. Jako první dáma vykonávala roli tajného inspirátora, rádce a pomocníka.

V roce 1947 prožila milostný románek také v Řecku. Tam byl jejím milencem milionář Aristoteles Onassis. Kromě sexu mu Evita připravila omeletu. Milionář jí pak věnoval 10 tisíc dolarů na dobročinné účely. Později se vyjádřil v tom smyslu, že to byla nejdražší omeleta jeho života.

Evita Perónová zemřela na rakovinu děložního čípku. Teprve v poslední době medicína přišla na to, že se jedná vlastně o sexuálně přenosnou nemoc, kde hlavním činitelem je infekce papilomavirem. Právě ženy často střídající partnery jsou touto rakovinou ohroženy mnohem častěji. O tom, že Evita mezi takové ženy patřila, není sporu. Jelikož promoření populace papilomavirovou infekcí je značné, doporučuje se dnes mladým dívkám očkování ještě před zahájením pohlavního života. Kdyby lékaři toto preventivní očkování znali již v polovině minulého století, mohla se Evita Perónová třeba ještě jako šedesátnice dožít v roce 1978 premiéry muzikálu o svém životě v londýnském West Endu. Nebo v osmdesáti v roce 1998 přijet na premiéru do Prahy.