25.4.2024 | Svátek má Marek






ARCHIV: Zaokrouhlování a přesnost

9.8.2009 0:05

TOPlistNa Sardenu původně vyšlo 19. března 2002.

Tohle povídání vzniklo samostatně a nezávisle na předchozí řadě o jazyku a jeho bohatství, i když byste ho mohli považovat za volné pokračování nebo doplnění zmiňovaného cyklu. Opět a znova jsem se totiž napružil, když jsem kdesi přečetl cosi jako "zbraň měla dostřel 1828,8 metru".

Velmi paradoxně snaha (u některých překladatelů až hysterická) po přesnosti vytváří nepřesnost možná větší, než byla v původním textu. Způsobuje to skutečnost, že zaokrouhlování a platné číslice jsou pojmy, které většina z nás zažila jen na základce, pár vyvolenců si je zopakovalo na střední škole - a od té doby se tato nudná látka dokonale zasula pod kopami jiných, mnohem důležitějších informací.

Zbraň měla dostřel dejme tomu 6000 stop nebo 2000 yardů, a v překladu najdeme dostřel 1829 metrů. Tím, že všechny čtyři číslice jsou různé od nuly, dává překladatel najevo, že dostřel byl 1828,5 až 1829,5 metrů. Bylo tomu tak v originále? Těžko - je hodně pravděpodobné, že dostřel kolísá okolo uvedeného údaje o +/- 5%, údaj 6000 stop tedy byl stanoven s přesností nejspíš 300 stop, 100 yardů nebo 90 metrů. Když tedy 1829 zaokrouhlíme na 1800 metrů, dopustili jsme se relativně nevelké chyby, kterou nemusíme nijak retušovat nebo opravovat.

Podobně tomu je v případě, když se dozvíme, že je to asi 200 mil daleko (míněno po souši). Pak se dá předpokládat, že to bude nějakých 190 - 210 mil a výsledný přepočet můžeme celkem bez problémů zaokrouhlit na desítky kilometrů - přesnost údaje 320 km je srovnatelná s přesností údaje 200 mil.

Něco jiného je třeba v případě, když se jedná o překlad technického textu, kde údajem 6000 stop je míněna vzdálenost 6000,0 stop - pak je třeba samozřejmě přepočítávat se stejnou přesností, s jakou byl původní údaj určen.

Dalším takovým háčkem na přesnost jsou vzdálenosti, které jsou určeny nějakými fyzikálními nebo astronomickými jevy nebo situacemi. Vzdálenost Země - Měsíc, poloměr oběžné dráhy geostacionární družice či vzdálenost mezi dvěma libračními body soustavy Země - Měsíc jsou jen malou ukázkou údajů, které jsou udávány v každém měrovém systému s jinou mírou zaokrouhlení a tak přepočet koeficientem a případné mechanické zaokrouhlení vede obvykle k údaji, který se dost liší od čísla tak, jak je tradováno v odborné i populární literatuře.

pagi










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...