16.4.2024 | Svátek má Irena






ARCHIV: Když se řekne... Hugo

4.10.2008 0:05

Hugo 1953TOPlistVýstřední myšlenka dnes - realita zítřka

Hugo Gernsback byl tak trochu (možná i dokonce hodně) smolař - ale opravdu můžeme nazvat smolařem člověka, jehož jméno nese úspěšná a pro mnohé z nás nedosažitelná literární cena HUGO?

Když se řekne Radio Luxembourg, ani pravověrný fan nevzpomene Huga Gernsbacka - přesto se v jeho osobě se spojuje jak rozhlas, tak Luxembourg. Narodil se totiž v roce 1884 v evropském Lucemburku, a ke sci-fi se dostal přes svého koníčka - radiotechniku. Ve dvaceti letech emigroval do Spojených států a v zemi neomezených možností skutečně neomezeně zkombinoval vynálezeckou invenci s naivitou sedmiletého dítěte.

Jako dvaadvacetiletý zkonstruoval rozhlasový přijímač - ale geniální konstrukce se snoubila s obchodní nezkušeností autora, a tak ho vlčáci připravili o patentová práva k jeho vlastnímu vynálezu. Svému koníčku se ale nepřestal věnovat a o další dva roky později (od r. 1908) vydával časopis Modern Electrics - dovedete si představit, že to byl asi vůbec první odborný elektrotechnický časopis na světě? Tento časopis byl zajímavý tím, že Gernsback v něm uveřejnil román Ralph 124C 41+ (1911-12, konečná verze 1925), jehož literární "kvality" byly více než převáženy zajímavými předpověďmi. (Mimochodem: nevzal tady náhodou George Lucas inspiraci při hledání jmen pro roboty R2D2 a T3PO?)

Hugo GernsbackPři vydávání tohoto časopisu se Hugo Gernsback vyřádil psaním série apokryfických příběhů barona Munchhausena (my ho známe spíše jako barona Prášila). V roce 1920 začal vydávat časopis Science and Invention, který už byl dedikován sci-fi (mějme na paměti, že Hugo Gernsback se věnoval pouze té "vědecké", jak on sám říkal prediktivní fantastice). V roce 1926 začal vydávat Amazing Stories. V roce 1929 jeho nakladatelství zkrachovalo. V rychlém sledu založil několik časopisů, z nichž Air Wonder Stories a Science Wonder Stories určitě připomenou pamětníkům některé sešity prvorepublikových Rodokapsů. Tyto dva sešity se sloučily do Wonder Stories, které ale v roce 1939 prodal.

V celém svém životě pokračoval v linii, kterou už naznačil při vynálezu nového typu radiopřijímače. Masivní invence kombinovaná s neskonalou obchodní naivitou se s ním táhla jak doživotní trest. Prostě - byl to čirý snílek, neupotřebitelný pro praktický život. Mottem prvního čísla Amazing Stories bylo heslo Výstřední myšlenka dnes - realita zítřka. Časopisu Amazing Stories patří také ještě jeden primát: vycházela v něm rubrika Fandom Domain, od které odvozuje svůj název fandom.

Roku 1929 v jednom úvodníku poprvé použil označení science fiction. Duch snílka ho neopustil, a tak v dubnu 1934 byla pod ochrannými křídly jeho časopisu Wonder Stories založena Science Fiction League, celoamerická organizace fanoušků science fiction.

Někteří autoři příspěvek Hugo Gernsbacka do irského guláše jménem SFFH hodnotí opatrně (mírně řečeno...). Ale ti, jichž se to týká, v něm vidí "otce science fiction". To byl také důvod, proč se velmi brzy začala hlavní cena Worldconů nazývat HUGO. Ale ani ti, kdo zpochybňují jeho úlohu při vzniku žánru, nemůžou zavřít oči nad skutečností, že je otcem celého amerického fandomu (což je míněno přeneseně, samozřejmě).

pagi










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...