22.9.2018 | Svátek má Darina
ARCHIV: Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy? 4 - první robot v Čechách

11.12.2008 0:05

Na Sardenu poprvé vyšlo 5. února 2003. Předchozí díl.

robot přemysl otakar II.TOPlistPři přechodu od dob předhistorických do časů, o kterých si myslíme, že máme důkladné písemné záznamy, míjíme postavu prvního robota v Čechách. Ne Karel Čapek, ale anglický františkán Roger Bacon (1214-1294) byl stvořitelem prvního českého robota.

Král Václav I. zvaný též Jednooký (1205-1253) měl se svým druhorozeným synem Přemyslem Otakarem jen problémy - to ovšem všichni dobře známe z dějepisu. V době, kdy Václav I. urputně bojoval se svým synem, uzrál v hlavě týraného otce geniální plán. Požádal o pomoc Rogera Bacona, alchymistu a autora díla De Secretis Operibus Artis et Naturae et de Nullitate Magiae. Byly to právě tyto zkušenosti, které slavný františkán dal k dispozici Václavovi I.. Bacon Václavovi I. vytvořil prvního historicky doloženého robota a doručil mu ho někdy na přelomu let 1248 a 1249.

Historikové dodnes přesně nevědí, z jakého důvodu se v roce 1249 Václav se svým synem usmířili - pro nás ale tato záhada záhadou není. Václav I. v té době nahradil svého syna Baconovým robotem. Ten zpočátku plnil bez problémů Václavovy příkazy. Jenže Roger Bacon byl daleko a neměl tak možnost provádět postupné úpravy programového vybavení. Robot Přemysl nakonec získal samostatnost a vztahy s Václavem se opět přiostřily. Po Václavově náhlé smrti v září 1253 již Roger Bacon neměl ani zájem, ani důvod cokoliv na svém výtvoru opravovat, i když si byl vědom, že jeho výtvor potřebuje průběžnou péči, aby mohl stoprocentně fungovat.

Robot Přemysl Otakar II. začal žít samostatný život. Zpočátku vše klapalo, jeho výbava, o kterou se zasloužil Roger Bacon a Václav I., zdaleka překonávala schopnosti jeho protivníků. Přemysl Otakar II. získal náklonnost rakouské šlechty a ta jej prosadila jako rakouského vévodu. Při křížové výpravě založil Královec, postupně dále rozšiřoval území pod svojí vládou, až se jeho království rozšířilo až k Jaderskému moři. Stal se jedním z nejmocnějších králů tehdejší Evropy. Jeho reformy byly na svoji dobu velmi pokrokové, oddělil moc soudní od sněmu vytvořením zemského soudního dvoru, založil zemské desky jako významný prvek evidence nemovitého majetku, vytvořil krajské zřízení na místo původní organizace země podle hradů. Do Čech přivedl s novými německými osadníky vyspělé řemeslnictví. Založením Českých Budějovic Přemysl rozvrátil mocenskou strukturu Vítkovců na jihu Čech a dále upevnil svoji moc.

Ke zlomu došlo někdy okolo roku 1270. Postupně se paměťový prostor robota zahltil složitými informacemi - původně byl projektován pro vládu jen nad střední Evropou. Ani vynikající logika, kterou ho Roger Bacon vybavil, nebyla schopna z neúplných informací získávat plnohodnotné závěry. Zárodky problémů se objevovaly již dříve, připomeňme jeho kolonizaci českého pohraničí, s jejímiž následky se potýkáme ještě téměř po osmi stech letech. Jeho geniální logické kalkuly začaly selhávat, když roku 1272 zemřel německý král Richard, jeho spojenec.

Robot Přemysl se neúspěšně snažil zabránit volbě Rudolfa Habsburského německým králem (1273) a nepomohly ani jeho intervence u papeže. Naopak jeho síla spojila jeho nepřátele a v krizové situaci se jeho logické obvody zahltily. Této situace využili Vítkovci k pomstě za Budějovice a vyvolali vnitřní rozbroje. Robot Přemysl tak byl ve dvojích kleštích Roku 1276 musel uzavřít potupný mír, kterým se vzdal území Korutan, Štýrska a dalších, včetně například Chebska, zůstala mu už jenom Morava a Čechy. Z nejmocnějšího krále Evropy se během dvou let stala lovná zvěř - v situaci, kdy jeho logické obvody byly přetíženy za samu hranici odolnosti.

Brzy dochází k tragédii. Ztráta Přemyslových schopností rychle vejde do obecné známosti. Tísněn vojsky Rudolfa Habsburského a s odbojnými šlechtici za zády Přemysl nastupuje do bitvy na Moravském poli. Tady dochází k definitivnímu selhání, podle očitých svědků popisujících jakousi záři nad hlavou zřejmě došlo k přehřátí obvodů. Robot Přemysl Otakar II. dne 26. 8. 1278 padl a díky tomu se stal snadnou kořistí nepřátel. Když ti však začali do jeho těla bodat, byli překvapeni jeho bezkrevností. Nakonec mečem rozťali královu zbroj a podle toho, co tam nalezli, získal první robot na světě své přízvisko - král železný a zlatý. Lepšího důkazu o jeho umělém původu bychom si ani nemohli přát.

pagi


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


Mišan
9:17
11.12.2008

F..A.Kekule
13:01
11.12.2008

Petr
17:37
11.12.2008

počet příspěvků: 3, poslední 11.12.2008 05:37
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...