26.5.2018 | Svátek má Filip


ARCHITEKTURA: Vycházky, přednášky a další aktivity – zima, jaro 2012

3.1.2012

Na prahu nového roku uvádím opět po čase přehled svých přednášek.

Ve středu 11. ledna v 18:00 budu v benešovském muzeu (což je mimochodem krásná secesní stavba od Marcela Dušila) přednášet o Kotěrovu žáku Otakaru Novotném. Ten se v Benešově v roce 1880 narodil. Mezi jeho skvělé stavby patří třeba Štencův dům nebo budova Mánesa v Praze, v Benešově má např. vilu a budovu záložny.

Novotný - Kamenická

Novotný - Mánes

V úterý 17. ledna od 17 hodin budu mít přednášku v Bílkově vile v Mickiewiczově ulici v Praze o dalším významné osobnosti české architektury Josefu Fantovi (1856-1954), který v Praze projektoval třeba dům pěveckého spolku Hlahol nebo budovu Wilsonova nádraží a byl čelným představitelem historismu a secese.

Fanta - Jenštejnská

Fanta - Hl. nádraží

V pátek 23. března od (asi) 18:30 budu přednášet v klatovské galerii U Jednorožce o architektonickém stylu funkcionalismu.

Konečně bude pokračovat pravidelný cyklus v břevnovském Kaštanu, který spravuje Unijazz (www.kastan.cz). Jde zpravidla o první úterky v měsíci od 18:30 hodin, ale neplatí to vždy. Hned ta první je až 14. února a představí tvorbu zakladatele české moderní architektury Jana Kotěry. 6. března to bude vynálezce kubismu v architektuře Pavel Janák, 3. dubna Otakar Novotný, 15. května Adolf Loos, mj. autor známé Müllerovy vily. A konečně 5. června budu hovořit o stavbách, které mám rád.

Kotěra - Trmal

Foto: Jiří Wagner

Kotěra - Peterkův dům 1

V průběhu června (nejspíš 8. – 10.) se také uskuteční další autobusový zájezd s kanceláří JL tourist. Po Slovensku, Slezsku a Moravě tentokrát navštívíme ve třech dnech tři velká města: Ostravu, Olomouc a Brno a jejich známé i neznámé architektonické klenoty XX. století.

Konečně nás čekají dvě až tři jarní Psí vycházky a jedna Psí vyjížďka, kdy se budou konat se dozvíte na těchto stránkách v některém z příštích úterních dílů Architektury.

Foto archív autora a Ester Havlová

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.