11.12.2016 | Svátek má Dana


ARCHITEKTURA: Vycházky, přednášky a další aktivity – zima, jaro 2012

3.1.2012

Na prahu nového roku uvádím opět po čase přehled svých přednášek.

Ve středu 11. ledna v 18:00 budu v benešovském muzeu (což je mimochodem krásná secesní stavba od Marcela Dušila) přednášet o Kotěrovu žáku Otakaru Novotném. Ten se v Benešově v roce 1880 narodil. Mezi jeho skvělé stavby patří třeba Štencův dům nebo budova Mánesa v Praze, v Benešově má např. vilu a budovu záložny.

Novotný - Kamenická

Novotný - Mánes

V úterý 17. ledna od 17 hodin budu mít přednášku v Bílkově vile v Mickiewiczově ulici v Praze o dalším významné osobnosti české architektury Josefu Fantovi (1856-1954), který v Praze projektoval třeba dům pěveckého spolku Hlahol nebo budovu Wilsonova nádraží a byl čelným představitelem historismu a secese.

Fanta - Jenštejnská

Fanta - Hl. nádraží

V pátek 23. března od (asi) 18:30 budu přednášet v klatovské galerii U Jednorožce o architektonickém stylu funkcionalismu.

Konečně bude pokračovat pravidelný cyklus v břevnovském Kaštanu, který spravuje Unijazz (www.kastan.cz). Jde zpravidla o první úterky v měsíci od 18:30 hodin, ale neplatí to vždy. Hned ta první je až 14. února a představí tvorbu zakladatele české moderní architektury Jana Kotěry. 6. března to bude vynálezce kubismu v architektuře Pavel Janák, 3. dubna Otakar Novotný, 15. května Adolf Loos, mj. autor známé Müllerovy vily. A konečně 5. června budu hovořit o stavbách, které mám rád.

Kotěra - Trmal

Foto: Jiří Wagner

Kotěra - Peterkův dům 1

V průběhu června (nejspíš 8. – 10.) se také uskuteční další autobusový zájezd s kanceláří JL tourist. Po Slovensku, Slezsku a Moravě tentokrát navštívíme ve třech dnech tři velká města: Ostravu, Olomouc a Brno a jejich známé i neznámé architektonické klenoty XX. století.

Konečně nás čekají dvě až tři jarní Psí vycházky a jedna Psí vyjížďka, kdy se budou konat se dozvíte na těchto stránkách v některém z příštích úterních dílů Architektury.

Foto archív autora a Ester Havlová

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Nejsem perfektní máma!
Nejsem perfektní máma!

Své dítě miluji, ale dávám mu opravdu to nejlepší?

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.