26.4.2018 | Svátek má Oto


ARCHITEKTURA: Vycházejí Psí vycházky 3

13.5.2014

Se Samem Keblůškem, mým sedmiletým labradorem, jsme pro vás připravili další – v pořadí již třetí knížečku Psích vycházek po moderní architektuře Prahy. Je určena lidem, které téma zajímá, nikoli jen odborníkům, všímá si pak nejen staveb jako celku, ale i jednotlivých zajímavých detailů, urbanismu i dalších osudů jednotlivých děl a jejich autorů. Tentokrát vede trasa po pravém vltavském břehu, začíná na Těšnově a pokračuje proti proudu Vltavy po nábřeží Ludvíka Svobody na náměstí Curieových, dále ulicí Na Františku a Dvořákovým nábřežím na Palachovo náměstí. Cesta pokračuje Alšovým nábřežím a Křižovnickou ulicí na Křižovnické náměstí, potom po Smetanově a Masarykově nábřeží na náměstí Jiráskovo a nakonec po Rašínově nábřeží až k Vyšehradskému tunelu.

Na trase je celkem devět mostů (nepočítám-li lávku na Slovanský ostrov), které si samozřejmě rovněž představíme, a pozornost věnujeme i přilehlým ostrovům Štvanice a Slovanský ostrov a samozřejmě i náplavce. Postupně se setkáme s řadou příkladů architektonických stylů od historismu, secese, moderny, kubismu, art déco, neoklasicismu a funkcionalismu, až po současné trendy. V této atraktivní části města se pak uplatnili významní architekti, jako byli Zítek, Schulz, Wiehl, Fanta, Balšánek, Sander, Kotěra, Zasche, Chochol, Králíček, Novotný, Hübschmann, Engel, Roith, Hofman, Fragner, Černý… Ty si samozřejmě představíme v miniportrétech. Knížečku doplňují desítky barevných fotografií Oty Palána a Pavla Hrocha a řada podrobných map celé trasy i jednotlivých úseků, odpovídajících kapitolám, jež prezentují vždy úsek mezi dvěma mosty. Knížku kapesního formátu, která je v prodeji od minulého pátku, vydalo Nakladatelství Lidové noviny v grafické úpravě Michaely Blažejové, odpovědnou redaktorkou byla Hana Pešinová.

Na závěr připomínám, že v prodeji jsou ještě obě předchozí Psí vycházky 1 a 2první z nich vede po hranici Starého a Nového Města, tedy Revoluční ulicí na náměstí Republiky, ulicí Na Příkopě, 28. října a po Jungmannově náměstí a Národní třídě. Druhá pak představuje moderní architekturu ulice Pařížské, Staroměstského náměstí, Melantrichovy, Na Můstku a Václavského náměstí. V přípravě je pak další díl, věnovaný trase ze Senovážného na Karlovo náměstí.

Konečně ještě pozvánka na další z řady přednášek na téma rozvoje pražských čtvrtí, ta se zase váže na druhý díl průvodce po moderní architektuře Praha moderní 2, jejž loni vydala Paseka. Týká se oblastí na protějším břehu Vltavy, tentokrát půjde o Smíchov, Hlubočepy a Košíře. Koná se v kubistické kavárně Grand Café Orient v domě U Černé Matky Boží na Ovocném trhu v centru Prahy tento čtvrtek od 20 hodin (více na www.grandcafeorient.cz). Tyto i další programy a odkazy na stránky nakladatelství s možností objednávky najdete na mých webových stránkách www.zdeneklukes.eu v rubrice Aktuálně.

Ilustrační obrázky autor a NLN

ZdenekLukes.eu

zl@zdeneklukes.eu
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.