25.4.2024 | Svátek má Marek


ARCHITEKTURA: Tři dny na cestách III

5.7.2011

Gessner a ti druzí aneb Moderní architektura ve Slezsku a na MoravěGessner-kaple1

Minulé reportáže z našeho putování viz zde a zde. Zbývá poslední den. V Kroměříži jsme se nejprve vypravili do areálu Zemského ústavu choromyslných (dnes Psychiatrická léčebna), který sousedí se známou květnou zahradou. Velkoryse pojatý areál z počátku XX. století je dílem významného vídeňského architekta a Wagnerova žáka, rodáka z Valašských Klobouků Huberta Gessnera (1871-1943). Ten mimochodem navrhl v Praze a Liberci areál Odkolkových mlýnů, v Klobouchách Brattmannovu vilu a Hradci Králové býv. Obchodní komoru – poslední dvě stavby byly prvními secesními realizacemi na našem území (1896-1900). Stavěl i v Brně, ale samozřejmě zejména ve Vídni.

Nádherný je velký sál léčebny, potom interiér kostela a taky márnice je jedna radost! Vše ve stylu wagnerovské secese (srov. s areálem vídeňského Steinhofu Otto Wagnera ze stejné doby) – průčelí s drsné omítky s keramickými a skleněnými detaily a řadou působivých prvků, uvnitř řada krásných vitrají, kovových prvků, mozaikových oken, geometricky pojednaných štuků. Zachovalo se téměř úplně vnitřní vybavení, vše krásně opraveno a udržováno!Gessner-vitráž2 Mimořádný zážitek, je jistě radost býti bláznem v Kroměříži! Vše utopeno v zeleni anglického parku.

Ve městě jsme ovšem navštívili i poněkud zpustlou Květnou zahradu a naopak vzorně udržovanou zahradu Zámeckou i s četným zvířectvem – dnes jsou obě i se zámkem památkami UNESCO. Hezky je opraveno celé centrum Kroměříže, včetně krásného náměstí.

Pak už jsme směřovali k domovu. Zastávka v Brtnici u Jihlavy, kde je rodný statek dalšího velikána evropské secese a moderny Josefa Hoffmanna (1870-1956). Ten je vzorně opraven a je tam dnes Hoffmannův památník se stálou expozicí, knihovnou a výstavními sály. Je tam řada originálních předmětů, navržených architektem, jehož stále moderní design z vídeňských dílen Wiener Werkstätte se dodnes vyrábí v replikách. Zastavili jsme se i na místnímHoffmann-rodný statek hřbitově, kde navrhl dva hroby pro své rodiče. Po válce se už bohužel do milované Brtnice nesměl podívat…

Další krátká zastávka byla u mé oblíbené kapličky ve vsi Jestřebí od brněnského architekta Ladislava Kuby z poloviny 90. let (ale jako by tu stála odjakživa). A pak už poslední zastávka v Humpolci, kde na Tyršově náměstí stojí vila Otakara Meda od architekta Josefa Gočára (1880-1845). Spolu s jeho vilami na pražské Babě, Blümlovou vilou ve Starých Dejvicích (viděli jsme ji na poslední Psí vycházce) a rodinným domem Zdeňka Sochora ve Dvoře Králové skvělá ukázka Gočárovy funkcionalistické architektury rodinných vil přelomu 20. a 30. let. Před domem opět stojí Makovského pomník TGM. A kousek odtud hezky opravená secesní škola Emila Králíčka/Matěje Blechy.

Plánujeme pomalu příští cestu s JL tourist za rok v červnu. Možná to budou tentokrát velká města: Ostrava, Olomouc a Brno.

Jestřebí-kaplička 1

Konec

Foto autor

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998