25.4.2024 | Svátek má Marek


ARCHITEKTURA: Světové výstavy v kostce

14.12.2005

Brusel Expo 58 seshoraV předvánočním čase upozorním na knížku, která potěší ty, kteří se zajímají o historii našich pavilonů na světových výstavách od Bruselu 1958 až po letošní Aiči. A mezitím Montreal 1967, Ósaka 1970, Sevilla 1992 a Hannover 2000. V knize jsou uvedeny jen výstavy nejvyšší kategorie "A", nikoli menší tématické (např. Vancouver).

Knížka ukazuje tyto akce komplexně - tedy od představení pořádajícího města, plánku výstavy až k nejatraktivnějším pavilonům. Samostatné oddíly mají pak pavilony naše (tedy až do Sevilly československé, pak české).

A tady je třeba znovu připomenout, že zejména ty první tři výstavy byly pro nás velmi úspěšné. Trojice Cubr-Hrubý-Pokorný šokovala svět elegantním objektem, z něhož dodnes zůstala jen bývalá restaurace, přenesená do Letenských sadů. Šlo i o osobitě pojatou náplň nebo slavnou Laternu magiku. Pavilon architektů Řepy a Pýchy v Montrealu patřil rovněž k nejlepším a díru do světa tu udělal rovněž Kinoautomat. Ósaka byla sice po okupaci v roce 68 skromnější, ale i ta zaujala, i když se o tom u nás nemohlo psát (brněnský tým Jenček-Palla-Rudiš).

Sevilla i Hannover (viz zde) sice vznikly už ve svobodné době, ale v obou případech byl problém s náplní pavilonu. O ní měli autoři stavby (Jano Stempeľ-Martin Němec resp. Marek Chalupa) zcela jinou představu než oficiální management, který tam nakonec umístil obligátní sklo nebo gotické plastiky. Účast v Aiči si netroufám hodnotit, ale myslím, že nápad s interaktivními prvky sochaře Petra Nikla byl nosný. Autorkou exteriéru typového pavilonu (jen velmoci měli atypické budovy) byla arch. Bára Škorpilová. Brusel Expo 58 interier

Jednotlivými expozicemi vás provede architekt Miroslav Řepa, a to je průvodce velmi zasvěcený. Sám jako mladík byl spoluautorem montrealského pavilonu a na většině dalších akcí byl jako manager, na té poslední pak jako host.

Výpravná publikace se celým jménem nazývá Světové výstavy EXPO - Československo a Česká republika na světových výstavách po roce 1945. Vydal Hélios, Theo a Viva v Pardubicích, grafická úprava je dílem Karla Nedvěda a fotky dodali pánové Řepa, Štěpán Bartoš a Filip Šlapal (další jsou archívní).


Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

(Snímky ve fotogalerii: Jiří Wagner)