24.4.2018 | Svátek má Jiří


ARCHITEKTURA: Psí vycházka po Plečnikových zahradách...

31.7.2012

... a Architoulky – program dalších vycházek po moderní architektuře

V sobotu jsme se sešli v počtu hojném (odhaduji 60-70 lidí) na rozpáleném Hradčanském náměstí a postupně prošli tři Plečnikem navržené zahrady v hradním areálu: Na Baště, Rajskou a Na Valech. Místo popisu, co jsme viděli, odkazuji na články na Psu zde a zde a zde, kde je vše podstatné o těchto zahradách, budovaných ve 20. a 30. letech v éře TGM.

Navíc vychází pro zájemce o tuto tématiku knížka, kde najdete prakticky téměř vše, co slovinský architekt provedl na Hradě (a co se dochovalo), v Lánech a v dalších lokalitách (Hvězda, Broumov, Křivoklát, pražská asanace), tedy na území ČR. Průvodce vychází ve třech samostatných jazykových mutacích (kromě češtiny i angličtina a němčina), má přes 100 stran a asi 150 nových barevných fotografií Jiřího Podrazila + archívní černobílé snímky. Na rozdíl od předchozího průvodce, kterého jsme kdysi pro Plečnikovu výstavu 1996 dělali s Pavlem Štechou (a byl během dvou měsíců rozebrán), obsahuje naše nová knížka i podrobné texty ke každé lokalitě a přesná datování jednotlivých prvků, o mapkách nemluvě. Knížku vydal Foibos (ve spolupráci s SPH a APH), má rozumnou cenu a měla by se dostat co nejdříve do distribuce.

A právě s Foibosem a MČ Prahou 1 jsme připravili Architoulky - tématické vycházky k letošním výročím Jože Plečnika (1872-1957) a také Pavla Janáka (1882-1856), který mimochodem slovinského architekta nahradil na postu hradního architekta. Komu unikla vycházka po Jižních zahradách Pražského hradu, bude mít příležitost vidět je i v pondělí 6. srpna od 17 hodin (předem nutná rezervace - viz web Foibosu (www.foibos.cz), resp. MČ Praha 1 - neboť počet vycházníků je omezen, uzávěrka rezervací končí až po naplnění počtu účastníků – tedy nikoli 30. 7., jak je uvedeno na webu). Další vycházka bude 21. 8. v úterý, opět od 17 hodin, kdy si prohlédneme Janákovy úpravy Černínského paláce (včetně interiéru), 4. září se vypravíme na prohlídku Janákem rekonstruovaných budov v areálu Pražského hradu, 13. 9. nás čekají Janákovy stavby v centru Prahy a konečně 27. 9. jeho vily na Ořechovce a na Babě, včetně vlastního domu (a snad stihneme i návštěvu hrobu u sv. Matěje). Pokyny a rezervace na tyto vycházky opět viz web Foibosu, resp. MČ Praha 1 (pro obyvatele tohoto obvodu jsou vycházky zdarma).

Foto autor a Jiří Wagner

ZdenekLukes.eu

zl@zdeneklukes.eu
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Diskuse


M. Prokop
.
23:24
31.7.2012

počet příspěvků: 1, poslední 31.7.2012 11:24

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.