19.3.2024 | Svátek má Josef


ARCHITEKTURA: Psí vycházka po letenském Montmartru

20.6.2017

Druhá jarní Psí vycházka, konaná v sobotu 17. června od 10 hodin (předchozí PV viz zde), nás zavedla do dvou letenských, resp. bubenečských ulic U Sparty a Nad Královskou oborou. Cestou jsme ovšem nahlédli i do ulic dalších, na začátku např. do uličky U Letenské vodárny, která je trochu skrytá za Molochovem – blokem 14 funkcionalistických činžáků při ulici Milady Horákové, jejichž průčelí v jednotném stylu navrhl v roce 1938 Gočárův žák a člen Devětsilu Josef Havlíček. Ulička se teď opravuje a jsou v ní dokonce předzahrádky.

Sparta

Minuli jsme fotbalový stadion Sparty, který měl původně dřevěné tribuny, od 30. let jednu železobetonovou - tu západní (arch. Hudec). Zásadní přestavbou prošel v letech 1967-1968 dle projektu architektů Vladimíra Syrovátky a Cyrila Mandela, kteří navrhli původně černou ocelovou konstrukci tribun. Další úpravy pak v 90. letech, kdy konstrukci obarvili na modro, odstranili pěknou plastiku Vladimíra Janouška a přistavěli další partii k západní tribuně.

Martínek

Kouzelná zahrádka 2

Za stadionem na rohu ulic U Sparty a Jana Zajíce je blok úřednických bytových domů navržený kolem roku 1923 Stavebním úřadem, konkrétně arch. Vladislavem Martínkem ve stylu art deco. V ulici Jana Zajíce jsme pak navštívili kouzelnou zahrádku kavárny Alchymista, kterou zde spolu s unikátním muzeem kávy vybudovala paní Kateřina Ebelová. Krásné klidné místo k posezení!

Větrák

Pak dále ulicí U Sparty do ulice Nad Královskou oborou (dále NKO), kde od předloňska straší betonový větrák z tunelu Blanka. Doufejme, že se nakonec přece jen podaří toto monstrum ozdobit plastikou Federica Díaze, kterého jsme kdysi vybrali v soutěži. Pokud ne, dopadne větrák jako všechny ostatní obdobné útvary a pokryjí ho klikyháky sprejerů. Naproti tomuto dvacetimetrovému válci stojí Art hotel, funkcionalistický dům architekta Jaroslava Rösslera, Kotěrova a Ohmannova žáka. Další Kotěrovec Jaroslav Mayer navrhl bubenečskou sokolovnu na rohu této ulice a Korunovační. Mezi těmito stavbami je hala Sparty, původně v 60. letech navržená architekty Alešem Bořkovcem a Vladimírem Ježkem s lanovou konstrukcí střechy, která se však později zhroutila pod náporem sněhu, dům byl pak přestavěn.

Chytrý 1
Chytrý 4

Chytrý

Dále jsme šli podél kaňonu s Buštěhradskou drahou až ke Stromovce, kde se opravuje hrázděný domek hlídače tunelu. Tady stojí v ulici NKO několik secesních a historizujících domů architekta Václava Vítězslava Chytrého, který byl rovněž autorem oplocení Stromovky. Nejhezčí dva domy jsou v místě zlomu ulice, v jednom z nich bývala hospoda U Krále Karla IV. (busta na fasádě), dnes je tam populární podnik Lokál. Hezkým detailem je i arkýř prostředního ze tří Chytrého domů v ulici Jana Zajíce. Kousek dál v té hezké ulici s alejí stromů je i slavný rozdvojený nárožní lev, který kdysi prezidentu Havlovi vyfotil na novoročenku Pavel Štecha – to bylo v době rozdělení Československa.

Homoláč

Zoubek

Pak jsme pokračovali ulicí NKO, minuli další letenské ulice – tentokrát i s předzahrádkami: Čechovu, Šmeralovu a Oveneckou. Tady jsme si prohlédli domy Kamila Roškota, Martina Reinera a secesní rohák s kubistickými detaily od Bohuslava Homoláče. Za plotem Stromovky jsme viděli dětské hřiště – jedno z prvních v Praze – s betonovými prolézačkami nedávno zemřelého sochaře Olbrama Zoubka. Hřiště se teď rekonstruuje do původní podoby. Na závěr jsem připomenul jednotně řešenou pozdně secesní frontu domů arch. Aloise Masáka (Ohmannova žáka z Umprum) v Ovenecké ulici (východní strana) a zmínil, že naproti stával až do 30. let první celobetonový domek z roku 1865 od Otta Ehlena. Naše cesta končí u budovy Akademie výtvarných umění, vystavěné dle projektu Hansenova žáka z vídeňské Akademie Václava Roštlapila na počátku minulého století. Díky ní se v mnoha činžácích v jejím okolí objevily malířské ateliéry v horních patrech a sochařské ve vnitroblocích. Odtud případný název oblasti Letenský Montmartre. Jen těch výtvarníků je tu dnes jako šafránu, neboť jejich studia byla většinou přestavěna na luxusní byty...

Psí vycházníci

Foto autor

ZdenekLukes.eu

zl@zdeneklukes.eu
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998