19.4.2024 | Svátek má Rostislav


ARCHITEKTURA: Psí vycházka do Podskalí

23.11.2010

V sobotu za přijatelného počasí jsme se sešli na náměstí Pod Emauzy, abychom absolvovali zatím asi trasou nejkratší vycházku (dáno tím, že chodím o holi), ale nicméně s mnoha zajímavými stavbami. Šli jsme vlastně paralelně s někdejší PV po Rašínově nábřeží: ulicí Pod Slovany a jejím pokračováním Na Výtoni až k pozůstatku původní zástavby – celnici ze XVI. století a pak ulicí na Hrobci do první paralelní – tedy Podskalské - a tou zase zpět do výchozího bodu.

Psí vycházníci se scházejí 

Psí vycházníci se scházejí (povšimněte si Zdeňka Lukeše o holi - pozn.red:-))

Náměstí Pod Slovany obklopují ministerstva zdravotnictví a soc. péče od architekta Bohumila Hübschmanna. Ten v roce 1913 vyhrál soutěž na zástavbu pod emauzským klášterem, ale vlastní stavba probíhala až ve 20. letech. Tady architekti především prosadili, že zůstane volný průhled naMařatka-detail kostel Panny Marie. Hübschmann proto vytvořil snížená křídla a mezi nimi komorní prostor, jemuž dominuje Mařatkův pomník legionářů (dnes je to jeho kopie, obnovená v 90. letech). Původně sem architekt postavil Plečnikův neupotřebený zlomený obelisk pro Hrad, Rodinův žák Josef Mařatka doplnil reliéfy a úryvek ze známé Dykovy básně „Opustíš-li mne…“.

Hübschmann rovněž rekonstruoval klášter. Kostel byl za války vybombardován a nové betonové věže navrhl František Maria Černý v polovině 60. let (vyhrál soutěž). Odvážné řešení bylo tehdy publikováno i v zahraničí, což bylo pro naši architekturu té doby dost výjimečné. Celkový urbanistický koncept Hübschmannových budov je velmi ovlivněn jeho profesorem Otto Wagnerem. Je to osově symetrická monumentální kompozice. Najdeme tu jeho typické motivy: mělké niky se sochami (Jaroslav Horejc), travertinové obklady, výrazné římsy…

Z náměstí jsme viděli i trojici skvělých modernistických domů v ulici Dřevné od dalšího Wagneriána Františka Rotha (1910; roh Rašínova nábřeží; reliéf nad vstupem Jan Štursa), dále Rudolfa Stockara a pak neznámého autora se zajímavým zdvojeným portálem (roh Podskalské).

Dále jsme šli směrem na jih ulicí Pod Slovany, kde je hezký funkcionalistický činžák ze 30. let Hilara Pacanovského. Zahnuli jsme do Trojické ulice,Tyl-garáže kde je za barokním kostelíkem Nejsv. Trojice ukryt objekt patrových garáží z přelomu 20. a 30. let od Oldřicha Tyla. Bohužel už chybí krásná benzinová pumpa. Vedle stojí cenný nárožní neorenesanční dům s věží architekta Rudolfa Tereby z roku 1892.

Pak zpět do ulice Pod Slovany. Na rohu Ladovy ulice jsou činžáky s nárožními sochami vorařů. Mezi Ladovou a Plaveckou pak stojí škola, projektovaná ve 20. letech architekty Městského stavebního úřadu Mečislavem Petrů a Jiřím Kodlem. Dále na rohu ulic Plavecké a Na Výtoni je hezký kachlíkový funkcionalistický dvojdům Bohumíra Kozáka, jehož dvojče najdete na rohu vinohradských ulic Anglické a Italské. V ulici na Výtoni je také mírně expresionistický činžák bratří Otto a Karla Kohnových a na nároží s ulicí Na Hrobci hezký secesní dům stavitele Ferdinanda Štěpánka s řadou kvalitních detailů, zejm. reliéfem sv. Václava na koni od neznámého autora, možná samotného Celdy Kloučka.

Tady, poblíž býv. celnice, jsou ještě zbytky staré klasicistní zástavby a terén má původní niveletu. Ale my se zase obrátili na sever. Nárožní domy NaDryák Hrobci x Rašínovo nábřeží x Podskalská projektoval v roce 1913 Alois Dryák a reliéfy jsou dílem Josefa Drahoňovského. Následují dva domy s pitoreskní výzdobou v gotizujících formách. V roce 1922 je navrhl Kamil Hilbert – známý dostavbou katedrály sv. Víta. Asi nejvýraznější stavbou v ulici je rozlehlý tzv. druhý palác Všeobecného penzijního ústavu (ten první do Rašínova nábřeží projektoval Jan Kotěra a Josef Zasche těsně před první světovou válkou). Palác navrhl Ladislav Skřivánek na počátku 20. let ve svých typických formách velmi opožděné české neorenesance se sgrafity. V ulici Podskalské jsou dále hezké pozdně secesní nárožní činžáky Bohuslava Homoláče, kuriózní rohák s motivem egyptských sloupů ve stylu klasicizující secese od Ladislava Čapka (roh Trojické) nebo poněkud těžkopádný dvojdům Maxe Spielmanna.

Minulá PV viz zde. V prosinci bude ještě možná třetí podzimní vycházka, uvidíme, jaké bude počasí.

Psí vycházka do Podskalí

Psí vycházka do Podskalí - mapka

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998