23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


ARCHITEKTURA: Psí vycházka Bubenčem a Dejvicemi

20.11.2012

Poslední letošní Psí vycházka se odehrála za ponurého podzimního počasí, i tak přišlo asi devadesát lidí a dva psové (minulá PV zde). Sešli jsme se na Vítězném náměstí neboli Kulaťáku, jehož urbanismus navrhl, podobně jako celou část Dejvic a Bubenče, kterou jsme prošli, architekt Antonín Engel. Jeho budovy z přelomu 20. a 30. let ovšem nebyly moc avantgardní, jeho styl označujeme jako moderní klasicismus. Kulaťák však nikdy nedokončil, k tomu snad dojde až v naší éře.

Psí vycházníci

Psí účastník

Ještě k hranici mezi dvěma čtvrtěmi: vede ulicí Dejvickou přes náměstí a dále ulicí Jugoslávských partyzánů až do Podbaby, což možná leckoho překvapí, protože řada lidí celou oblast kolem Kulaťáku považuje za Dejvice.

Z Vítězného náměstí jsme pokračovali Verdunskou ulicí (tedy částí Bubenče), kde jsou bloky domů Obce pražské od Vladislava Martínka z počátku 20. let. Pak jsme pokračovali ul. Národní obrany, kde jsou dva domy arch. Rudolfa Bettelheima. Na rohu s Rooseveltovou stojí domy knihtiskařů arch. Františka Šrámka, na ně směrem k Dejvicím pak navazují domy Oldřicha Tyla a Pavla Janáka (ten má mimochodem pěknou výstavu ve vitrínách tzv. Skleněného domu na nedalekém nám. Svobody, kde je i výstava připravovaných projektů na území Prahy 6).

Vondrák

další Vondrákové

Protější stranu Rooseveltovy zabírá jednotně řešený blok dalších obecních domů od arch. Rudolfa Hraběte – vlastně taková sociální výstavba raných 20. let s průčelími krytými geometrickými obrazci ve stylu tehdy populárního art déco, resp. jeho domácí varianty "národního slohu".

Pak jsme zatočili směrem k Terronské a viděli domy arch. Jaroslava Vondráka s cihelným dekorem a arch. Rudolfa V. Svobody pro ruské emigranty s pravoslavnou kaplí v suterénu. V Terronské jsou funkcionalistická školka (v nepůvodním pestrém kabátu) od arch. Stavebního úřadu Mečislava Petrů a Vratislava Lhoty a konstruktivistické činžáky arch. Vojtěcha Krcha (naproti studentské koleji).

Krchovy domy

Hrabě

Nakonec jsme zamířili do ulice Zelené, v níž stojí další Vondrákovy domy na rohu s Jugoslávskými partyzány a o kus výš krásný funkcionalistický dům pro zaměstnance Báňské a hutní spol. s průchodem do Kotěrovy ulice od Josefa Karla Říhy. Během celé vycházky jsme mohli vidět i typický velkorysý Engelův urbanismus s pásy zeleně a malými parčíky, který je pro tuto část dnešní Prahy 6 typický.

Školka od Lhoty

Verdunská, vlevo domy arch. Martínka

Další Psí vycházka bude zase až na jaře.

Pozn., resp. omluva: Doprovodné fotky jsem fotil bez přípravy v průběhu vycházky – podle toho vypadají, ale jde hlavně o to, abyste poznali, co na nich je.

pv
ZdenekLukes.eu

zl@zdeneklukes.eu
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998