20.6.2018 | Svátek má Květa


ARCHITEKTURA: Přednášky zima-jaro 2016

15.12.2015

Po čase zase uvádím přehled připravovaných přednášek.

V kubistické kavárně Grand café Orient domu U Černé Matky Boží na Ovocném trhu (www.grandcafeorient.cz) pokračuje ve čtvrtek 21. ledna v 19 hodin cyklus přednášek, věnovaných moderní architektuře pražských čtvrtí. Tentokrát to bude Žižkov a Královské Vinohrady.

Dále mám v kavárně Cafeidoskop v nádvoří domu Lazarská 8, Praha 2 dne 26. ledna v 19:30 přednášku o Josefu Gočárovi (rezervace na www.cafeidoskop.cz).

Už asi desátou sezónu pokračuje cyklus v břevnovském Kaštanu, scéně Unijazzu (Bělohorská ulice, zastávka tramvaje U Kaštanu, č. 22 a 25; www.kastan.cz), na webu je možno si předem rezervovat vstupenky, což je užitečné, protože bývá vyprodáno. Teď běží cyklus, představující různé typologické druhy pražské architektury. Přednášky se konají zpravidla první úterý v měsíci od 18:30 hodin, tentokrát začínáme už v lednu, ale bude to až druhé úterý, tedy 12. 1.

Stalinův pomník

12. 1. Pražské sochy a pomníky II. Pokračování prosincového tématu – tentokrát dojde na ty, které vznikly v období po roce 1945, tedy jak z éry stalinismu, tak tzv. normalizační a nakonec i díla vzniklá po Sametu.

2. 2. Pražské činžovní domy. Historie vývoje pražského činžáku od historismu až po funkcionalistickou avantgardu.

Havel
Bíloek - vila

1. 3. Pražské kostely, sbory a synagogy. Sakrální architektura ve stylu historismu, secese, funkcionalismu, až po tu současnou.

5. 4. Pražské obchodní paláce. Fenomén zejména centrální části metropole.

Benš - Elektrické podniky
Baťa

3. 5. Pražské administrativní budovy. Banky, spořitelny, radnice, úřady z různých dob a v různých stylech.

7. 6. Pražská zahradní města. Starý Bubeneč, Hřebenky, Hradčanské bašty, Ořechovka, Rokoska, Spořilov, Zahradní město a další vilové enklávy a jejich architektura.

Srdečně zvu a tradičně se loučím přáním všeho dobrého v příštím roce, přikládám PéeFku se svou kresbou z dob gymnaziálních studií, leč myslím, že svou aktuálnost neztratila ;-)

Lukeš - PF2016
ZdenekLukes.eu

zl@zdeneklukes.eu
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.