24.4.2024 | Svátek má Jiří


ARCHITEKTURA: Pražské pasáže III

15.11.2011

Jubilejní, padesátá Psí vycházka

Je to tak – dle soupisu paní Marcely Bendákové máme za sebou už padesát Psích vycházek! Jejich soupis bude brzy k dispozici na mých připravovaných webových stránkách v rubrice Psí vycházky a vyjížďky.

Psí vycházníci na Jungmannově nám.

Za slunného, leč chladného počasí jsme vyrazili z Jungmannova náměstí, ke končila vycházka minulá (viz zde), nejdříve jsme prošli dvě pasáže, které jsou naproti sobě v nárožních palácích Adria a Ullmannova neorenesančního domu na rohu Národní a Perlové ulice. Obě jsou dílem Pavla Janáka – ta první ve stylu art déco, ta druhá, zvaná Zrcadlová, je funkcionalistická a byla vlastně reklamou fy Gottwald, která tam prodávala sklo. Blízko je v Jungmannově ulici pasáž ve funkcionalistickém obchodním domě Te-Ta (později Dům sportu) od Ernsta Mühlsteina a Victora Fürtha, vedoucí do Františkánské zahrady.

Adria

Gottwaldova Zrcadlová pasáž

Dále jsme šli Národní ulicí a nahlédli z uličky Charvátovy do kdysi slavné pasáže funkcionalistického domu Svazu čs. Díla od Oldřicha Starého a Františka Zelenky. Dům je však už dlouho prázdný a v bídném stavu, ač je to chráněná památka. Možná pamatujete prodejnu ÚLUV a výstavní sál v suterénu. Pak naproti v pasáži v neorenesančním paláci Metro arch. Bedřicha Tesaře, kterou tam vybudoval ve 30. letech architekt Karl Ort.

Vstup do pasáže omu Svazu čs. Díla

Pasáž Metro

Pak jsme odbočili do Spálené, kde je především obnovená pasáž v Krejcarově konstruktivistickém paláci Olympic z konce 20. let. O kus dál naproti se dá (bohužel jen ve všední den) projít komplikovaným průchodem a pasáží do Opatovické ulice k domu býv. Ottova nakladatelství (později Knižní velkoobchod). Dům a pasáž navrhl na počátku 20. let arch. Jan Chládek pro stavitele Bohumila Beladu.

Palác Báňské a hutní

Pasáž Skaut

Potom jsme odbočili do Lazarské a prošli pasáží napříč funkcionalistickým palácem Báňské a hutní společnosti s divadlem Komedie od Kotěrova žáka Josefa Karla Říhy a arch. Rudolfa Stockara. Pak jsme zatočili nahoru do Vodičkovy, kde je na rohu Navrátilovy ulice konstruktivistický palác Skaut Bohumila Slámy (autor budovy Čs. Rozhlasu) se stejnojmennou pasáží (nyní pojmenováno Dětská pasáž - pozn.red.). Konečně na Karlově náměstí je velmi hezká sklobetonová ztv. Václavská pasáž v býv. funkcionalistickém domě cukrovarníků od arch. Karla Schmeissera z konce 30. let. Ta ústí do Václavské ulice a tam naše trojdílné putování po pražských pasážích definitivně skončilo (první díl viz zde).

Foto autor, klipy Jiří Wagner

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998