20.5.2019 | Svátek má Zbyšek


ARCHITEKTURA: Pozvánka na výstavu

27.6.2017

Rothmayer – Janák – Fragner

Tento čtvrtek, tedy 29. června v 16 hodin otevíráme komorní výstavu věnovanou třem architektům, kteří pracovali na Pražském hradě po Plečnikovi. Shodou okolností slaví letos nebo slavili loni kulatá výročí.

Pozvánka RJF

Prvním je Otto Rothmayer (1892-1966), Plečnikův žák z Umprum a jeho spolupracovník na úpravách Hradu. Od roku 1930 pracoval také samostatně. Navrhl rekonstrukci Tereziánského křídla, pro něž vytvořil úžasné spirální schodiště, dále tzv. druhý prezidentský výtah, různé drobné interiérové úpravy a také památníčky obětem světové války. Jeho dílem je i Rothmayerův sál a Klínová chodba. Na Hradě působil do roku 1952, kdy musel z politických důvodů odejít.

Druhou osobností je Pavel Janák (1882-1956), absolvent pražské techniky a školy O. Wagnera z vídeňské akademie. Byl znám jako vynálezce kubismu v architektuře a významné jsou i jeho práce ve stylu art deco nebo funkcionalismu. Janák rekonstruoval Černínský palác a odtud si ho na Hrad v roce 1937 přivedl prezident Beneš. Po válce Janák opravoval Belvedér, Míčovnu, Jízdárnu a postavil tzv. prezidentský domek. Janák byl hradním architektem až do své smrti.

Éra prezidenta Novotného je zase spjata se známým funkcionalistou Jaroslavem Fragnerem (1898-1967), Gočárovým žákem a též jeho nástupcem na AVU. Ten upravoval II. nádvoří a střední křídlo Nového paláce.

V závěru výstava připomene i další jména: Roškot, Sokol, Moravec, Benš, Podzemný, Kunca, Hlavatý nebo Studený – tedy architekty, kteří na Hradě rovněž pracovali od 30. do konce 60. let.

Výstava se nachází pod nedávno zrekonstruovanou Plečnikovou půlkruhovou vyhlídkou v zahradě Na Valech, takže je možnost si prohlédnout i Plečnikovy Jižní zahrady. Otevřeno až do konce září denně od 10 do 18 hodin. Doporučuji zvolit přístup z Klárova po Starých zámeckých schodech a Opyš – tam nebývají fronty. Do zahrad se lze dostat i Býčím schodištěm ze III. nádvoří. Expozici připravila agentura Foibos a SPH, fotografie Jan Gloc, architekti výstavy ateliér Arpema, exponáty zapůjčila SPH a UPM.

Plečnikova vyhlídka

Plečnikova vyhlídka

ZdenekLukes.eu

zl@zdeneklukes.eu
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.