22.2.2018 | Svátek má Petr


ARCHITEKTURA: Pozvánka na výstavu

27.6.2017

Rothmayer – Janák – Fragner

Tento čtvrtek, tedy 29. června v 16 hodin otevíráme komorní výstavu věnovanou třem architektům, kteří pracovali na Pražském hradě po Plečnikovi. Shodou okolností slaví letos nebo slavili loni kulatá výročí.

Pozvánka RJF

Prvním je Otto Rothmayer (1892-1966), Plečnikův žák z Umprum a jeho spolupracovník na úpravách Hradu. Od roku 1930 pracoval také samostatně. Navrhl rekonstrukci Tereziánského křídla, pro něž vytvořil úžasné spirální schodiště, dále tzv. druhý prezidentský výtah, různé drobné interiérové úpravy a také památníčky obětem světové války. Jeho dílem je i Rothmayerův sál a Klínová chodba. Na Hradě působil do roku 1952, kdy musel z politických důvodů odejít.

Druhou osobností je Pavel Janák (1882-1956), absolvent pražské techniky a školy O. Wagnera z vídeňské akademie. Byl znám jako vynálezce kubismu v architektuře a významné jsou i jeho práce ve stylu art deco nebo funkcionalismu. Janák rekonstruoval Černínský palác a odtud si ho na Hrad v roce 1937 přivedl prezident Beneš. Po válce Janák opravoval Belvedér, Míčovnu, Jízdárnu a postavil tzv. prezidentský domek. Janák byl hradním architektem až do své smrti.

Éra prezidenta Novotného je zase spjata se známým funkcionalistou Jaroslavem Fragnerem (1898-1967), Gočárovým žákem a též jeho nástupcem na AVU. Ten upravoval II. nádvoří a střední křídlo Nového paláce.

V závěru výstava připomene i další jména: Roškot, Sokol, Moravec, Benš, Podzemný, Kunca, Hlavatý nebo Studený – tedy architekty, kteří na Hradě rovněž pracovali od 30. do konce 60. let.

Výstava se nachází pod nedávno zrekonstruovanou Plečnikovou půlkruhovou vyhlídkou v zahradě Na Valech, takže je možnost si prohlédnout i Plečnikovy Jižní zahrady. Otevřeno až do konce září denně od 10 do 18 hodin. Doporučuji zvolit přístup z Klárova po Starých zámeckých schodech a Opyš – tam nebývají fronty. Do zahrad se lze dostat i Býčím schodištěm ze III. nádvoří. Expozici připravila agentura Foibos a SPH, fotografie Jan Gloc, architekti výstavy ateliér Arpema, exponáty zapůjčila SPH a UPM.

Plečnikova vyhlídka

Plečnikova vyhlídka

ZdenekLukes.eu

zl@zdeneklukes.eu
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.