29.3.2024 | Svátek má Taťána


ARCHITEKTURA: On-line o architektuře na Letné

18.12.2007

Postavit na Letenské pláni Národní knihovnu, fotbalový stadion, muzejní čtvrť nebo oceanárium? Historika architektury Zdeňka Lukeše, který by nechal jediné nezastavěné místo v Praze tak, jak je, jste se ptali 13.12. v 10:00. (Architekt: Nechte pláň, jak je)

OTÁZKA (Jana)
Pane architekte, souhlasím s Vámi, nechala bych pláň jak je, akorát bych místo stadionu Sparta nechala postavit tu Národní knihovnu. Stadion nepotřebujeme, Češi neumí fandit a sportovat, chodí se tam jen prát, stojí to mnoho peněz aby je policajti hlídali a uklízeli tam pak po nich bordel. Ale knihovnu potřebujeme, lidi by se měli vzdělávat.

ODPOVĚĎ (13.12.2007 10:16)
...to by nám asi sparťani dali:-)

OTÁZKA (Prokopič)
Co by se stalo, kdyby na Letné vznikl pěkný park se vším co ke klidové zóně patří a snad zákonem by bylo na 100 let zakázáno jeho rozkopání?. Dotaz tedy zní: Stalo by se něco špatného?

ODPOVĚĎ (13.12.2007 10:21)
Park tam je a postupně se - dle mého názoru - hezky a kvalitně opravuje. I volné prostranství pláně má svůj význam. Stavět lze dle územního plánu jen v koutě u Špejcharu, kde má být Národní knihovna. Smířil bych se i s podzemními garážemi, které město nutně potřebuje. Poslední problém je, co se "Stalinem". Kdysi (1990) jsem navrhoval, aby v prostorách v soklu sochy bylo zřízeno Muzeum totality a svezli se tam z celé republiky ti různí panáci, co stávali na náměstích. Nahoře by to slušelo vyhlídkové kavárně. Jinak bych nechal území tak, jak je.

OTÁZKA (Magdalena)
Pane architekte, jsem laik, ne odbornice, ale přiznám se, že si nedovedu představit novou knihovnu při pohledu na Hradčany, tak jako mi nepřirostla k srdci dalnice v centru Prahy nebo tančící dům. Hradčany jsou tak překrásné, že právě tam by měla být zeleň a park, už jen pro tu starobylost a úctu k předkům. Kovaříková

ODPOVĚĎ (13.12.2007 10:32)
Já Vaše obavy nesdílím. Knihovna má organický tvar, takže dobře koresponduje s okolní zelení. Místo u Špejcharu bude stejně degradováno nájezdem do tunelu a garáží. Jediné místo, kde by se knihovna překryla se siluetou Hradu, je někde u Sparty a tam se lidé neshromažďují proto, aby se kochali pohledem na panoráma Prahy, spíš tam chodí na fotbal. Je to taky otázka zvyku - vzpomeňte, jak vášnivé diskuse vyvolal Tančící dům. Já se těším na novou knihovnu zejména proto, že se stane po dlouhé době novým živým kulturním centrem města.

OTÁZKA (fiala)
Jsem přesvědčen, že v tomto konkrétním případě je dotaz typu líbí-nelíbí a tady-jinde je druhořadý. Dotaz: Má se architekt ptát TAKÉ na toto: 1/Je v dnešní elektronické době funkce knihovny taková jako byla staletí nazpět? (kvalitní depozitní sklad na cenné tisky i s badatelnou se dá postavit kdekoliv a za zlomek nákladů, které by byly v rozsahu 3-5 mld. Kč) a 2/Kolik to bude stát? Podle mne vypůjčení jedné knihy přijde na 5 euro. Vzal jsem stavbu za 3 mld., opravy a udrožování a náklady na personál. Na kafe za 150 Kč tam moc "studentů" nepřijde. A počet vypůjčených knih je limitován obložností, externí zájemci nemohou ani ve virtuální ekonomické kalkulaci stát "u výdejny" v trojstupu, aby to nebyla další stoupa na peníze už v rozpočtu.

ODPOVĚĎ (13.12.2007 10:37)
O významu knihoven jako kulturních center se psalo nesčíslněkrát. Digitalizace knih je mnohaletý proces, navíc má své limity (autorský zákon), cena tohoto procesu je mnohonásobně vyšší, než stavba knihovny. Navíc každý stát je povinen ukládat vzorky všech vyšlých knih pro budoucí generace. Všude po světě se prostě nové knihovny moderního typu s otevřeným přístupem ke knihám (kromě vzácných tisků) staví. U nás je první taková v Liberci a funguje výborně.

OTÁZKA (Josef K.)
A co takhle postavit na Letné campus University Karlovy. Ona ho potřebuje jako sůl, stavba campusu na okraji Prahy nemá moc příznivců a UK je rozstrkaná po celé Praze. Chtělo by to samozřejmě spočítat, je-li prostor Letenské pláně pro uvedený záměr dostačující, ale čistě od oka - s tím, že by budovy byly vyšší než 7 podlaží - proč ne?

ODPOVĚĎ (13.12.2007 10:40)
Nejsem příznivcem zastavění Letné. Rozstrkanost jednotlivých pracovišť UK, ale také třeba ČVUT v historické Praze má i své výhody a půvaby. Stavba kampusu na okraji města není proto šťastným nápadem. Snažili se o to bolševici v 80. letech, ale hlavním důvodem bylo to, že se chtěli zbavit studentů v centru města.

OTÁZKA (občan z Letné)
Ani nevíte jak Vám fandím. Konečně někdo rozumný! Můj dotaz je tento: Je vůbec šance "zblázněnému košťálovi" zamezit ve stavbě nevyužité zbytečnosti v centru města? Kdybyste mi odpověděl, že ta šance je hodně nadějná, daleko lépe bych spal. Děkuji.

ODPOVĚĎ (13.12.2007 10:45)
Věřím ve zdravý rozum... Představa Letenské pláně proměněné několikrát do týdne v jedno obří parkoviště pro různé akce na monstrstadionu mi nahání hrůzu. Aby se tento gigant ekonomicky udržel, musela by tam být jedna atrakce za druhou - koncerty, rodea, megashow... Paradoxně na utkáních Sparty (s výjimkou pohárových nebo derby se Slávií) se v kotli bude krčit pár stovek, maximálně tisíc diváků, jinak budou hráči obklopeni prázdnými tribunami. Velké arény patří na okraj města.

OTÁZKA (Pavel)
Myšlenka vytvoření koncepce Letné, a pak teprve řešení vzhledu a funkce jednotlivých budov, jistě stojí za podporu. Pokud se doplní o druhou myšlenku, jež praví, že nyní nejsou nutné změny za každou cenu, dalo by se doufat, že jsou splněny základní (ale asi ne všechny postačující) podmínky k moudrému řešení stavu. Souhlasíte?

ODPOVĚĎ (13.12.2007 10:52)
Co to ale znamená "koncepce Letné"? Podle mne ji Letná už má. Má být vypsána na toto téma architektonická soutěž. neznám ale její zadání. Jen jsem zaslechl, že k tématům prý patří nějaké spojení Letné a Starého Města (tomu vůbec nerozumím - šikmý most od Stalina nebo snad lanovka?, Nové budovy Archeologického muzea a Koncertní síně (skutečně je potřebujeme? Z podobné ideje před časem filharmonie nadšená nebyla, spory se vedou i v Brně - představa poloprázdného hlediště při koncertech...). Ale kde to má stát? A bude to vést ke změně územního plánu a potažmo k zastavění Letenské pláně? Musíme počkat na zadání. Ovšem představa soutěží na nové dominanty je zábavná, poté, co proběhlo kolem soutěže na NK.

OTÁZKA (Z.Kožešníková)
Dobrý den, co říkáte na skutečnost, že na části Molochova na Letné je velkoplošná reklama?Nikdo na to bohužel nereaguje, ačkoliv to neskutečně komplikuje život obyvatelům domu, v bytech je dost velká tma, ačkoliv je dům situován na jih.Bohužel tento dům, respektive její část je v rukou soukromníka, který si dělá co chce. Děkuji za Váš názor, přeji příjemné vánoční svátky.

ODPOVĚĎ (13.12.2007 10:56)
Dost mne to děsí. Přitom Molochov by potřeboval jako sůl opravu fasád. Opravena je právě ta jediná, kterou překrývá velkoplošná reklama. Paradoxní je, že za komárů se dávaly přes okna na "slavné májové dny" trasparenty s hesly...

OTÁZKA (Jakub Sasek)
Dobbry den. Neni mozne postavit na Letne treba nejdelsi lavicku na svete nebo nejakou jinou stavbu, ktera by mohla byt zapsana do Guinessovy knihy rekordu? Preji Vam hezky den.

ODPOVĚĎ (13.12.2007 10:57)
Tak to navrhněte.

OTÁZKA (ALOIS.AMERICAN)
DOBRY DEN, KROMNE SRACKY,CHRCHLU A STADIONU MATE SE SE PTAT PRVNE OBYVATEL CO BY SI TAM PRALI,A NE POUZE JEDEN SE ROZHODNE CO SE TAM POSTAVI JESTLI SE TO JIM LIBI CI NE.

ODPOVĚĎ (13.12.2007 10:58)
Toto své přání laskavě adresujte jinam.

OTÁZKA (Ivan)
Osobně si myslím, že na Letenskou pláň nepatří ani oceánium ani fotbalový stadion Sparty a to nejen nový ale ani starý. Místo po stadionu by mělo být zastavěno domy s převahou bytových funkcí. Plocha, na které je dnes písek a kde parkují auta a autobusy by se měla celá proměnit v park a parkování přesunout pod zem. Na místě Stalinova pomníku by měla stát vícefunkční budova s konzertním sálem, restaurací a pod. Je toto hodně blbé řešení?

ODPOVĚĎ (13.12.2007 11:00)
Asi není - pokud by Sparta postavila arénu někde na okraji Prahy, mohla by výhodně zpeněžit pozemky, na nichž by mohly stát velmi atraktivní bytovky s výhledem na panoráma města... Zkuste tuto myšlenku sparťanským bafuňářům nabídnout...

OTÁZKA (Fakír)
Proč se ztrapňujete stejně to rozhodnou bez nás i bez vás. Vy budete muset maximálně mlčet stejně jako jste mlčel k barabiznám na Vyšehradě nebo ke garážím na Malé straně abyste si udržel místo ve sboru expertů. Pražská ODS prostě plundruje Prahu víc jak komunisti vy a celý ten váš slavný sbor expertů a capo di tutti capi pražských památkářů Kněžínek odsouhlasíte cokoliv. Stačí jít po Příkopech nebo Karláku tam je práce vašeho sboru vidět dokonale. Jak bude vypadat Letná až zničíte park a rozparcelujete ji? Hnusně. A moje otázka: proč jsme zvonili klíčema když se památky ničí víc a rychleji než za normalizace, likviduje se geniální panorama Prahy věžákama na Pankráci jak za rudé pětiletky a lidé ve sboru expertů pro památkovou péči jsou na úrovni architekta co umístil Prior na Jihlavské náměstí s pravomocema kavárenského diskutéra? Co myslíte ?

ODPOVĚĎ (13.12.2007 11:02)
Proč Vás zajímá můj názor, když jste si na vše odpověděl už sám?

OTÁZKA (Míla)
Je vůbec možné, aby se na Letné postavil Národní fotbalový stadion(NFS) pro 40 tisíc diváků, když dnes při ligových zápasech Sparty o návštěvách 6-10 tis. diváků je doprava na Letné zcela zablokována? A to se hraje cca 26-krát za rok a ještě pouze ve fotbalové sezóně. Ekonomika NFS, podle jeho protagonistů, by vyžadovala ještě minimálně jednu další akci týdně, se zcela jinou strukturou a počty diváků - z celé ČR, přijíždějících svými automobily. To dopravně tento prostor není schopen zvládnout, ani po připravovaných změnách (tunel Blanka). I němci v Mnichově pochopili prioritu řešení dopravy a postavili nový stadion daleko od centra, ovšem na stanici Metra a s výborným napojením na dálnice. Myslíte, že i u nás zvítězí zdravý rozum a ne Košťálovo nesmyslné megalomanství?

ODPOVĚĎ (13.12.2007 11:03)
Zda zvítězí zdravý rozum, to nevím. Jsem ale optimista a proto věřím, že ano.

OTÁZKA (jána)
Dobrý den, můj názor je, že park ano, knihovna Kaplického ano, stadion žádný, parkoviště ne. Letná potřebuje tvář, myslím, že Kaplického knihovna má tu moc dát Letné přitažlivost. Co se vám na ni nelíbí? Strkat hlavu do písku a raději nic neměnit, tím se to nevyřeší. Nevěřím tomu, že Letnou nechají podnikavci na pokoji, když je to tak lákavé sousto.

ODPOVĚĎ (13.12.2007 11:03)
Mně se ale Kaplického návrh líbí, viz výše.

OTÁZKA (matěj)
Nejcenějším prvkem města je volný prostor.Souhlasíte.Získat tak velký pozemek v centru Prahy k volnému pohybu občanů nebude cenově už nikdy možno.Jakou cenu má dnes Central Park ?

ODPOVĚĎ (13.12.2007 11:06)
Souhlasím, to už si uvědomovali architekti za první republiky, viz známý výrok Ladislava Žáka... Pokud by byla zastavěna Letná, jistě by pak nějakého chytráka napadlo zastavět další volná prostranství - třeba Stromovku nebo Petřín. Na Letné je však jedna výjimka: malý prostor u Špejcharu, kde stávala tzv. Kolonka. Ten jediný je možno zastavět dle územního plánu.

OTÁZKA (Michael Rund)
Zdravím pana architekta ze Sokolova a souhlasím s jeho názorem, nestavět nic, jen knihovnu-chobotnici. Jsem zvědavý, jak to dopadne s tou chobotnicí?? Máte nějaké nejnovější zprávy??Naposledy jsem zaregistroval, že došlo ke změně barvy budovy.

ODPOVĚĎ (13.12.2007 11:09)
Žádné nové zprávy nemám, nejsem členem komise, která se Knihovnou zabývá. Barva změnou není - Kaplický, pokud si vzpomínám, hovořil o tomto odstínu od počátku.

OTÁZKA (piguelina@seznam.cz)
Váš příspěvek mi připadá poněkud účelový. Vaše adorace návrhu Kaplického knihovny je všeobecně známá, stejně jako váš odpor k národnímu stadionu, Váš názor na oceanárium neznám. Připadá mi, že nechce soutěž na Letnou jenom proto, aby to tam vypdalo tak, jak to zrovna vám připadá nejlepší. A také nevím, proč by se nedalo stavět na té velké pískové ploše, tam přece žádný park není. Dodávám, že knihovna se mi také líbí, i když k veřejnému vystupování pana Kapliského jsem velmi kritická, znechutil mně a zklamal. Stadion tam také nechci. Nemyslíte, že v obou otázkách by bylo nejlepší referendum?

ODPOVĚĎ (13.12.2007 11:13)
Oceanárium se mi nelíbilo, ale oproti projektu nového stadionu je to - s odpuštěním - prkotina. Navíc už bylo zamítnuto. V otázkách ryze odborných, kam patří i rozvoj města, nejsem příznivcem referend. Většinový názor nemusí být správný, stejně jako většinový vkus. Proto si lidé v demokraciích delegují odborníky, kteří hledají optimální řešení, a zastupitele, kteří je pak schvalují, samozřejmě s rizikem, že je to může stát další kariéru.

OTÁZKA (piguelina@seznam.cz)
Nedá mi to ještě jeden dotaz. To, že by se vypsala soutěž na urbanistické řešení, ještě neznamená, že by letenská pláň musela být nutně zastavěna nějakými hnusnými baráky. Jak už tu někdo psal, mohl by tam přece být i park třeba s restaurací + prýzdná upravná plocha. Sám přece musíte uznat, že ta nezelená část Letenské pláně je prostě ošklivá, špinavá, neupravená. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ (13.12.2007 11:19)
Proč je ošklivá? Já na ní strávil dětství, hrál tam fotbal, házel zalířem, pouštěl draky, chodil do cirku... Pak jsem tam chodil se svými dětmi a nyní se psem. A taky denně do práce a z práce. Mám to volné prostranství rád (ale teď moc ne, kdyř se tam tyčí ty krkonoše hlíny :-). Končím s odpověďmi a omlouvám se těm, na jejichž otázky už jsem nestačil zareagovat.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998