24.4.2024 | Svátek má Jiří


ARCHITEKTURA: Od Letohrádku k Císařskému mlýnu

18.9.2007

Sobotní Psí vycházka začala u Místodržitelského letohrádku v Královské oboře – Stromovce (v tomto parku už jsme jednou byli, ale šli jinou trasou – viz zde). Tady bývala stavba už v Císařský mlýn době středověké, na počátku XIX. století tu Georg Fischer postavil zámeček v neogotickém stylu tehdejšího romantismu. Byl opticky i fakticky spojen s Hradem třídou Pod Kaštany. Dnes je tu depozitář novin a časopisů Národního muzea, což je velká škoda. Slušelo by to tu třeba zámecké restauraci a zajímavým výstavám v prvním patře. Na věži by byla hezká vyhlídka… Vzorně opraveny jsou navazující hospodářské budovy (myslím, že jde o majetek města), zato empirový skleník ve zrušeném zahradnictví se už asi (navzdory „památkové péči“) definitivně rozpadl. Je to ale za plotem, tak o tom nikdo neví.

Naproti je areál jedné z bývalých Petschekových vil, postavených Maxem Spielmannem ve stylu francouzského baroka na konci 20. let. V dnešním areálu ruské ambasády je také vila Bloch od Adolfa Foehra (je trochu vidět z ulice Nad Královskou oborou), z jejíhož altánu udělali Rusové pravoslavný kostelík. A taky novodobá Před Šlechtovkoubudova konzulátu od dvojice Šrámek – Szpuk ze 70. let.

Pak jsme sešli dolů pod Zámeček po nedávno opravené cestě (ale špatně – voda tu vymlela hluboké rýhy a vyplavila štěrk podloží). Prohlédli jsme si stále více chátrající Šlechtovu restauraci (pův. barokní letohrádek, přestavěný Bernardem Grueberem v romantickém neogotickém stylu v polovině XIX. století). Věru rmutný pohled!

Veselejší to bylo dále – na louce pod Zámečkem byla konečně obnovena fontána, je to vlastně kopie té, která tu vznikla už v XIX. století. Přítomní psové se zde mohli občerstvit, rovněž tak Frída a dr. Keblůšek. Obnoven tu byl i dřevěný altán a nově se tu objevily pěkné „anglické“ lavičky. Péče o tuto část parku je příkladná. Teče rovněž potok k Mrtvému rameni, což je vítaná změna – léta tu bahnitá voda jen stála.

barokní brána Přes Psí louku jsme zamířili do Starého Bubenče a alespoň nahlédli do Gotthardské ulice k empirovým domům, k nimž brzy přibudou nové bytovky. A pak zpět do parku a k Císařskému mlýnu, který založil Rudolf II. a kde se brousily drahé kameny. Novodobý osud mlýna je ale temný: většina areálu, dobudovaného v XIX. století, byla při tzv. rekonstrukci v 80. letech zbořena, poškozeny byly i pozůstatky rudolfinské éry – grotta a vstupní raně barokní brána. Konečně po desetiletích vše opraveno, dostavěno (luxusní byty) a – jak se zdá – areál bude brzy znovu průchozí do Papírenské ulice.

Vycházka skončila u Mrtvého ramene, podél něhož pak bylo možno dojít hezky upravenou partií parku až k plavebnímu kanálu Vltavy. Kromě asi 70 lidí a několika dr. Keblůšek u fontánypsů se jí tentokrát premiérově zůčastnilo i další zvíře. Pták loskuták (výpravu šťavnatě komentoval), takže bych měl možná vycházky přejmenovat na Psovo-ptačí… Fotky z vycházky dělal Honza Lukeš.

A ještě avízo: jednak pozvánka na přednášku o oblasti Hradčanských bašt v Bílkově vile ve čtvrtek v 16 hodin a pak na prohlídku secesního areálu hvězdárny v Ondřejově a následná přednáška (nejen) o architektu Fantovi v tamním mlýně – sraz v sobotu v 14:30 u observatoře.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998