20.4.2024 | Svátek má Marcela


ARCHITEKTURA: Od Fialky k Roškotovi

27.10.2008

Vracím se k další Psí vycházce, která se konala před deseti dny (viz inzerce zde) a jejíž trasa vedla bubenečskými ulicemi Na Výšinách, U Letenská vodárnaSparty, Nad Královskou oborou. Počasí bylo – jako vždy při PV - ideální, slunko svítilo a bylo docela teplo. Zkusil jsem tentokrát zapojit do dění i naše zvíře, leč dr. Keblůšek se choval nedůstojně – jedné paní, která mu chtěla dát kousek koláče, sežral koláč celý, než se vzpamatovala, a pak během výkladu rušil vyštěkáváním, takže musel hned na počátku akci opustit.

Začali jsme tedy u letenské vodárenské věže, kterou v neorenesančním stylu v roce 1887-8 navrhl městský architekt Jinřich Fialka (mj. autor Staroměstské tržnice). V ulici Na Výšinách jsme si prohlédli neobarokní stavbu arch. Josefa Pospíšila – dnes kolej, dříve hotel Belvedere, kde přespal kdysi i vůdce světové revoluce Lenin (leč deska již pilně odstraněna).

Nejzajímavější jsou dva domy ve stylu moderny stavitele Jana Pacla (mj. navrhl i rezidenci TGM v Bystričke na Slovensku), jejich fasády jsou ale dílem Kotěrova žáka Jana Mayera. Za domy ve dvoře byly ateliéry malíře Slavíčka a sochaře Štursy.

Něco jsme si řekli i o protějším bloku domů Molochov - skupině 14 činžáků ve funkcionalistickém stylu z let 1937-9. Fasády jsou dílem Josefa Havlíčka (mj. spoluautor paláce VPÚ na Žižkově), ale jednotlivé dispozice řešili různí projektanti. Pak kolem stadionu Sparty od arch. V.V. Chytrý 3Syrovátky a Mandela z konce 60. let a domů Obce pražské v art déco stylu (Vladislav Martínek, kol. 1922) do ulice Nad Královskou oborou. Odtamtud je vidět i stavbu portálů tunelu Blanka. Nad Buštěhradskou drahou je pak v ulici NKO dům od Jaroslava Rösslera (dnes hotel) a sportovní hala Sparty, pův. od dvojice Bořkovec-Ježek z 60. let, po zřícení lanové střechy přestavěno.

V Korunovační jsme viděli vlastní zpurizovaný dům Ladislava Žáka a artdecový činžák Ladislava Machoně. Dále v ulici NKO pohled přes stromy do areálu ruské ambasády, kde bylo lze zahlédnout aspoň kousek Blochovy vily od Adolfa Foehra. V ulici NKO pak stojí několik hezkých secesních domů Václava Vítězslava Chytrého, v jednom byla v přízemí první pražská bezbariérová hospoda (dříve U Karla IV.). Další tři domy – tentokrát neobarokní – od V. V. Chytrého jsou pak za rohem v ul. Zajícově (prostřední má pěkný skleněný arkýř).

Konec vycházky byl v ulici Čechově, kde je u Stromovky dům č. 29 od Kamila Roškota (1923), raně puristická architektura vystavěná pro známého stavitele Františka Strnada. V domě bydlel Josef Gočár, bustu zedníka v průjezdu dělal Otto Gutfreund. Ve třicátých letech dům koupila rodina Barthova a adaptace, vč. velkého okna v přízemí, pro ně dělal Ladislav Machoň. Dnes je dům bohužel prázdný a dosti omšelý. Přeju mu lepší osud, a to nejen proto, že jsem se v něm narodil a žil až do svých 26 let. Dál Čechovou už jsme nešli, neb bychom kopírovali jednu z prvních Psích vycházek.

Psí vycházníci

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998