25.4.2024 | Svátek má Marek


ARCHITEKTURA: Kubistická kaple na Žižkově

19.6.2007

Emil KrálíčekV letech 1912-14 byla na Žižkově u Prokopovy ulice (ve dvoře za domem čp. 216) postavena malá Betlémská kaple pro českobratrskou církev evagelickou. Stavěla ji firma Matěje Blechy a projektantem byl její šéfarchitekt Emil Králíček (1877-1930). Rád bych tu dal odkaz na článek ze Psa, který o něm pojednává, ale starý archív rubriky Architektura z časů před fúzí s Lidovkami je boužel stále nedostupný, tak aspoň zde.

Kuriozitou jednoduché stavby je použití řady kubistických prvků na průčelí i v interiéru, kombinovaných s prvky pozdní secese a moderny. Hvězdicový motiv se objevuje na čtecím pultu, na malbě stěn a dokonce i na varhanách (lustry ovšem původní nejsou). Příkladů zachovaných kubistických interiérů je jako šafránu – jeden se nachází v evangelickém kostele v Pečkách (arch. Oldřich Liska) z téže doby. Nedávno byl dle starých plánů a fotografií obnoven taky vnitřek Grand Café Orient v domě U Černé Matky Boží, který asi znáte.

Opravy se dočkala i kaple na Žižkově, zúčastnil jsem se jejího slavnostního Betlémská kaple na Žižkově 1znovuotevření, podobně jako Jiří Wagner, jehož obrázky ilustrují tento text. Jen mne mrzí tmavá fasáda, na níž kubistické prvky zanikají. Nyní je kaple vidět i z ulice, protože v Prokopově ulici ještě nebyly postaveny nové domy (viděl jsem pěkný projekt z ateliéru Barbory Škorpilové Mimolimit).

Pokud se na místo vypravíte, můžete si prohlédnout i nedaleký pomník Jaroslava Haška od Karla Nepraše anebo mnohem starší sochu Karla Havlíčka od sochaře Strachovského. Žižkov hezky ožívá a člověk si při té příležitosti vzpomene, že tu – v okolí Prokopovy ulice - za komančů chtěli zbourat všechny domy a stavět tu paneláky… Bourání naštěstí zabránil listopad 1989.