29.3.2024 | Svátek má Taťána


ARCHITEKTURA: Ještě k debatě o Tugendhatu

16.1.2007

Vidím, že je potřeba se ještě stručně vrátit k debatě o osudu vily Tugendhat (viz tento můj text, převzatý z pátečních Lidových novin).

Tugendhat - vila 3Především – Šakale – proč Tugendhatovi nikdy o vilu nežádali? Po válce by jim ji komunisti stejně zabavili. Pak jen čekali, kdy dům město Brno opraví a otevře veřejnosti, což si sami přáli (a byli tomu sami nápomocni!). Jak se ukázalo, ani 17 let po Sametovce to město nebylo schopno udělat, dům drasticky chátrá (statické poruchy) a zrušené nepovedené výběrové řízení věru negarantuje, že se věci brzy změní, nehledě na to, že se causa zpolitizovala (podobně jako další oblíbené brněnské téma – přesun nádraží). Proto nyní rodina T. o dům požádala, samozřejmě s tím, že zůstane po opravě otevřen návštěvníkům. Je to jednodušší, T. nemusí vypisovat komplikovaná řízení, mohou si prostě zvolit tu nejjednodušší cestu k rekonstrukci, samozřejmě i ve vlastním zájmu v co nejlepší kvalitě (proces bude samozřejmě pečlivě sledován našimi a zahraničními památkáři – jde o NKP a památku UNESCO). Že to nebude stát těch 80 milionů, jak tvrdí arch. Sapák, je nasnadě. Zatímco u Müllerovy vily se podařilo dohledat cca 90 procent původního zařízení a dům byl omšelý, ale nikdy (kromě fasády) neprošel žádnou větší opravou, takže se řada autentických prvků zachovala, u vily T. k takovým nekvalifikovaným zákrokům bohužel došlo. Navíc jsou tu statické poruchy (dům ujíždí po svahu) a zřejmě nutnost přikotvit základy k tzv. milánské stěně. To věru nebude levné, dá se očekávat, že to bude mohem dražší.

Tugendhat - vila 4Město Brno – současný vlastník – bude zřejmě dělat vše, aby dům nemuselo vydat. Nejde o restituci, ale o zákon o nápravě některých křivd obětí holocaustu. Pokud tedy např. dům nebude označen za umělecké dílo, vydat se nemusí. Proto to stanovisko MK, které mne tak rozčílilo. Existují ještě další právní fígle.

A jsme u další věci. Některým z vás se funkcionalismus nelíbí. Na to, přátelé, máte plné právo. Ostatně i jeden člen T. rodiny na vilu nevzpomíná rád (jiní zase ano). Někdo má rád Bacha, jiný zase Vlacha, jak se říkávalo J. To nemění nic na tom, že vila T. je jedním z pilířů moderní architektury, podobně, jako Le Corbusierova vila Savoye, dům nad vodopádem F. L. Wrighta nebo třeba náš vysílač na Ještědu atd. atd. Jde o tak významnou stavbu, že je potřeba ji zpřístupnit laické i odborné veřejnosti, podobně jako výše uvedené stavby. Po prohlídce nechť si každý udělá názor sám. Někdo bude nadšen, jiný třeba pobouřen. C´est la vie.

Doplňuji pár svých obrázků vily z loňského jara.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998