20.4.2024 | Svátek má Marcela


ARCHITEKTURA: Fosterova knihovna v Berlíně

29.1.2008

Minule jsem tu psal o kubistickém domě v Berlíně (viz zde). To ovšem nebyla moc podařenáFosterova knihovna v Berlíně architektura, spíš taková kuriozitka, která by možná potěšila Pavla Janáka, který kdysi snil o tom, že se jeho vynález – architektonický kubismus – rozšíří z Čech do světa. Kdyby tušil, že se tak stane téměř padesát let po jeho smrti…

Dnes představím významnější dílo. Je jím nová universitní knihovna Freie Univesität v Berlíně (u Habelschwerdterallee). Autorem je slavný Lord Norman Foster (*1935), autor mnoha významných budov po celém světě, mj. hongkongské banky, známé Okurky v Londýně a především atraktivní kupole berlínského Reichstagu ze skla a oceli. Na stavbu knihovny byla vypsána soutěž roce 1997, vítězný návrh byl realizován v letech 2001-5.

Knihovna pro cca 10 milionů svazků byla postavena uprostřed universitního kampusu z 60. let (arch. Candilis a kol.), má tvar obřího vajíčka nebo taky lidského mozku. Plášť tvoří bílé (a z části průhledné) panely, uvnitř je vestavěna efektní konstrukce s ochozy – terasami, na nichž jsou čítárny, ve střední části najdete regály s knihami, které jsou samozřejmě volně k dispozici.

Fosterova knihovna v Berlíně 3Jediné výrazné barevné akcenty v interiéru jsou spojovací krčky oranžové barvy. Chcete-li dovnitř, projdete nejdřív nízkými původními budovami university, pak projdete oranžovým krčkem do „lebky“ a pak přes check-point do knihovny. Ta je otevřená každému návštěvníku, jak jsme si vyzkoušeli. Musíte jen dát tašku a kabát do skříňky a pak se můžete pohybovat v prostorách knihovny zcela svobodně, nepotřebujete žádnou kartu, index apod. Zaregistrujete se jen tehdy, chcete-li si odnést knížku domů.

V době naší návštěvy byla knihovna zcela zaplněna, byly tam desítky studentů, kteří seděli u internetu nebo u knih, které si vyhledali v regálech. Knihovny tedy nejsou mrtvá záležitost, jak se u nás často tvrdí v souvislosti se stavbou nové Národní knihovny na Letné ( v jejíž realizaci jsem už přestal věřit). Svým výrazem to mohou být stavby neotřelé, není třeba stavět nějakou usedlou architekturu.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998