18.1.2019 | Svátek má Vladislav


ANALÝZA: Polámal se mraveneček

1.9.2007

aneb Vliv pokleslé dětské poezie na zdravotní uvědomění obyvatelstva

Troufám si předpokládat, že po vyslechnutí následující říkanky pronesené dětskými ústy by citlivější z nás byli schopni propadnout záchvatu filantropie. Předpokládejme však, že se jedná o popis skutečné události, podívejme se na věc z druhé strany a pokusme se o analýzu obsahovou.

Polámal se mraveneček, ví to celá obora.
O půlnoci zavolali mravenčího doktora.


Komentář: Dítě nepochybně ponechané rodiči bez dozoru se poranilo při hře, která by se asi dala označit za zcela nevinnou jen s velkým sebezapřením. Vezmeme-li v úvahu, že i rodiče nepříliš pečliví se po svých ratolestech začínají poohlížet se setměním, a to, že se informace o klukově zranění stačila rozšířit po celé oboře, která nebývá malá, můžeme soudit, že k incidentu došlo za denního světla. Přesto, ovšem zcela typicky, vyčkali se zavoláním LSPP až do půlnoci. Podle nezaujatého svědectví ke zpoždění došlo vinou neschopnosti rodičů dosáhnout konsensu v názoru na nutnost povolání lékaře a na dobu, kdy k tomu má dojít. Zatímco matka trvala na oka mžitém voláni RZP nebo raději vrtulníku, otec soudil, že se synáčkovi nic hrozného nestalo, že syčáka příště za podobné lotroviny roztrhne a že bude stačit, když lékaře navštíví sami následující den v ordinačních hodinách, když už to tedy musí být. Rezignoval poté, co se do sporu zapojila tchýně.

Doktor klepe na srdíčko, potom píše recepis:
Třikrát denně prášek cukru, bude chlapík jako rys.


Komentář: Představme si situaci: Vchází povolaný lékař probuzený po 30 minutách spánku z REM fáze. Už ode dveří je mu jasné, že jde o potíže banální a že pacient je bledý spíše strachem z odhalení nahé pravdy o průběhu událostí. Rozčilené příbuzné i hříšníka je však nutno uklidnit, a proto lékař zvolí perkusi hrudníku, které nikdo z přítomných nerozumí, vypadá tajemně a dovolí utřídit myšlenky. Je patrné, že starost o rozšíření zajímavé informace a diskuse o příhodě odvedly pozornost zúčastněných od tak nepodstatné věci, jakou je podání večeře, proto lékař volí medikaci, kterou takříkajíc zabije dvě mouchy jednou ranou – vyhoví představě laiků o tom, že lékařskou návštěvu nelze ukončit jinak než předpisem léků, a zároveň upraví klukovu hypoglykemii.

Dali prášek podle rady, mraveneček stůně dál.
Celou noc byl jako v ohni, celý den jim proplakal.

Komentář: Opět zcela charakteristické – třebaže mladíkova glykemie dosáhla mezí fyziologických, není efekt léčby okamžitý a do očí bijící, a proto je posuzován jako nedostatečný. Očekává se totiž mávnutí kouzelným proutkem.

Čtyři stáli u postýlky, pátý těšil: „Neplakej!"
Pofoukám ti na bolístku, do rána ti bude hej.

Komentář: Rodinná rada rozhodla o alternativním postupu. Je zajímavé, že pokud se efekt klasické medicíny neobjeví okamžitě, sahá lid k postupům jemu vlastním, většinou k tzv. babským radám, na které si však pohříchu nikdo nevzpomněl na začátku. Jsou-li postupy aplikovány dostatečně dlouho a nemocný jejich vinou nezahyne, začne působit lékařem doporučená léčba; její efekt je však zcela pochopitelně přisuzován použité magii, a zhusta je proto doktor označen za hlupáka. Proč ho však volali a proč ho zcela samozřejmě příště zavolají znovu, se dá vysvětlit jedině v kraji běžným roztomilým zvykem přenášet odpovědnost na někoho druhého.

Pofoukal mu na ramínko, pohladil ho po čele,
hop! A zdravý mraveneček ráno skáče z postele.

Komentář: Takže, jak bylo zřejmé hned na začátku, leze opravdu nebyla vážná a hříšník se jako zázrakem uzdravil, z velké části proto, že přestalo hrozit nebezpečí výprasku. Matrimoniální konflikt a výchovný debakl tedy řešil lékař na úkor svého zdraví v době, kterou měl využívat pro regeneraci sil.

Závěr: Postoj laické veřejnosti ke zdravotníkům je determinováni mnoha okolnostmi. Z uvedeného vyplývá, že značnou roli, bohužel, může hrát také skrytá indoktrinace zakuklená třeba do zdánlivě nevinné dětské říkanky.

ZdN, 20.8.2007

Miroslav Žallmann


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


chrobák vrecko
21:47
10.9.2007

lucina
0:49
3.9.2007

Ignacy M.
13:17
2.9.2007

Jenda
17:28
2.9.2007

bambula
7:47
2.9.2007

třitečky
...
13:10
1.9.2007

Zion
12:54
1.9.2007

Jura Jurax
No,
12:45
1.9.2007

Pamětník I.
8:09
1.9.2007

Petr Vileta, balík z Plzně :-)
jo
6:59
1.9.2007

počet příspěvků: 14, poslední 10.9.2007 09:47

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.