20.4.2024 | Svátek má Marcela


AKVARISTIKA: Ryby, tetry

24.4.2006 23:19

Jinak jsou to ryby několika čeledí a rozšířené jsou jak v Americe, tak i v Africe. Nejznámější čeledi jsou Characidae, Lebiasinidae-Amerika a Alestidae-Afrika. Jmenovat jednotlivé druhy by znamenalo zaplnit tuto stránku latinskými názvy. Jsou mezi nimi druhy mírné, ale i dravci. Tvarem těla jsou velmi rozdílné, což se dá říci i o jejich zabarvení. Budu jmenovat pro orientaci jen několik velmi známých zástupců. Paracheirodon inessi - neonka obecná, Cheirodon axelrodi (neonka červená), Hemigrammus rhodostomus (tetra červenoústá), Hyphessobrycon bentosi(ornatus) (tetra ozdobná), Phenacogrammus interruptus (tetra konžská), Copella arnoldi (tetra stříkavá). ryby červené

Do rozsáhlé rodiny patří i známé piraji (pirani), čeleď Serrasalmidae, které se též v akváriích chovají. Zdůrazňuji, že toto je přehled pouze pro představu, specialisté nechť prominou, ale je nutné si uvědomit, že specializované knihy o tetrách mají mnoho set stránek. Najdeme mezi nimi dravé, rostlinožravé, ale i všežravé druhy.

Pro nás bude ale zajímavé, že na rozdíl od živorodek, zástupci teter, jsou čistotní a neznečišťují tolik vodu. A uvědomíme-li si, že jsou to ryby povětšinou menšího vzrůstu a barevně zajímavé, tak není divu, že se staly vděčnými obyvateli akvárií na celém světě. Mnoho zástupců tetrovitých ryb žije v hejnu. Pohled na hejno zdravých ryb, které se prohánějí, nebo loví v čisté vodě, je úžasný.

Tetry žijí většinou ve vodě měkké a zrovna tak ji potřebují ke tření. Voda na výtěr mnoha druhů tetrovitých ryb je doslova symbol čistoty. Čistota je totiž základem ke zdárnému vývoji jiker a mnohdy i ke zdárnému tření. Budete-li se chystat na výtěr teter, musíte si osvojit práci s vodou a její přípravu ke tření. Je to velmi dobrá zkušenost a potřebná pro budoucí akvaristickou praxi. Budeme-li v budoucnu tuto disciplínu řešit, zjistíte, že má svá pravidla a zákonitosti. Zdaleka totiž nejde jen o výtěr samotný.

Je nutné totiž řešit jak fyzikální, tak i chemické vlastnosti vody. A jako ve všem platí: "Když už to umíš, je to brnkačka." A jsme zase u toho. Proto je akvaristika tak zajímavá. Mnohokrát se stalo, že zkušený akvarista, který mnohdy i léta odchovával jistý druh ryb, přišel na to, že to vše bylo malinko jinak. To "malinko" je velmi důležité. Stačí, aby se přestěhoval, nebo začal používat k výtěru jiný zdroj vody. Připraví ji na tření, upraví hodnoty, ryby se i vytřou….a to je vše. Jikry plesniví a plesniví! No a někdy trvá, než se akvarista dopracuje k tomu, proč?

Již v úvodu do akvaristiky jsem se zmiňoval o tom, co vlastně měřit? Jaké hodnoty u výtěru sledovat. Nejde ale jen o samotné hodnoty, ale i o jejich vztahy. Proč se tak věnuji vodě zrovna u teter? Je to zkrátka z toho důvodu, že tetry jsou na čistotu vody velmi citlivé. V dnešní době není ale až tak velký problém čistotu vody zajistit. Existuje mnoho dostupné techniky, která nám toto prostředí vytvoří.

Nedávno jsem se byl podívat na jedné pražské akvaristické burze a sešel se tam s mnoha přáteli. Povídáme a povídáme a nedaleko stál člověk, který nás se zájmem poslouchal. Po chvíli se osmělil a zeptal se mě, zda bych mu s něčím neporadil. Já pochopitelně se zájmem přitakal a poodešel stranou. "Víte" povídal, "já mám takový problém, jsem řidič a bývám často z domova, ale akvária se mi moc líbí. Jak to udělat? Je to možné?" Nadechl jsem se a chystal na něj vychrlit proud vědomostí a ujištění, že to pochopitelně možné je. "No a jak s krmením?" Povídá řidič.

Další a další vědomosti o umělé a mražené stravě, elektronických krmítkách a potřebách ryb jsem ze sebe sypal a po vyčerpávající přednášce jsem se zeptal: "A jak dlouho býváte pryč?" " No i dva dny!" Rozjasnila se mi tvář a ujistil jsem ho, že to už vůbec žádný problém není, to že nemusí vůbec řešit. Ale řidič se ptal dál: "No a jak dlouho se nemusí…". Bylo mi to divné a tak jsem se po chvíli zeptal o co vlastně jde. Řidič nakonec přiznal barvu a řekl, že by sice akvárium chtěl a zda se to dá zařídit tak, aby se o něj nemusel starat. Nakonec jsem mu doporučil obraz!

Proč to vlastně píšu? Je to jednoduché. Jde tu zkrátka o to, že pořídí-li si kdokoliv jakékoliv zvíře, či rostlinu, musí se prostě připravit na to, že se o ně postarat musí. Starost je potom tak náročná, jaký organismus zvolíme. Pes je například mnohonásobně náročnější než akvárium. Had je potom méně náročnější než rybičky v akváriu a tak můžeme pokračovat. Já ale stále doufám, že si člověk pořizuje živé tvory pro svoji vnitřní potřebu a ne pro to, aby se o ně nemusel starat!

Nebojme se tedy té starosti a čím více o vašem tvorečkovi budete vědět, tím více se vám bude zdát zajímavější. Já jen chci zdůraznit ten moment, že moderní a mnohdy již velmi dobrá technika může dost pomoci v chovu jakéhokoliv zvířete, ale doufám, že nevznikne nikdy jakési umělé oko, které bude za nás tu nádheru dokonce i pozorovat!

Jiří Růžička



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !