28.3.2024 | Svátek má Soňa


AKVARISTIKA: Ryby, parmičky

22.5.2006 22:54

Patří do čeledi Cyprinidae a jejich důležitým rozpoznávacím znakem je, že postrádají zuby. Jsou však vybaveny tzv. požerákovými zuby, kterými umí drtit potravu a tak ji uzpůsobit pro trávení. Kaprovité ryby nemají vyvinutou tukovou ploutev. 17ryby_1

Vyhovuje jim voda čistá, měkká až poloměkká a větší prostor. Na rozdíl od sumečků jsou parmičky doslova šťastné, když mohou v hejnu proplouvat křišťálově čistou vodou. Zvlášť když mají dostatek prostoru a osázenou nádrž rostlinami. Efekt zvyšuje proslunění. Je velmi dobré často vyměnit část vody za vodu čerstvou.

Pozor! Parmičky trpí při šedavém zakalení vody způsobeném nálevníky. V takto znečištěné vodě parmičky většinou hynou zadušením. Způsobí to zánět skřelí, které mají parmičky na tyto zákaly velmi citlivé. Teplomilné druhy snesou při výměně vody pokles teploty bez újmy na zdraví, ale nedoporučuji toto podceňovat. Pokles teploty při výměně vody by neměl klesnout více, než o 2°C. To ostatně platí i u ostatních, běžných druhů akvarijních ryb.

Parmičky jsou všežravci. Jsou-li v dobrém zdravotním stavu, přijímají s chutí potravu rostlinnou i živočišnou. Nevadí jim ani komerční, průmyslová úprava a s chutí ji přijímají. U parmiček je poměrně dobře rozpoznatelné pohlaví, což je důležité při rozmnožování. Samečci jsou většinou štíhlejší a barevnější. Tření u nich probíhá mnohdy velmi bouřlivě a není výjimkou, když sameček při aktu samičku doslova ubije.

Proto pozor! Je lépe pár určený ke tření umístit do prostornější nádrže s možností úkrytu pro samičku. Např. v podobě většího kamene, nebo rostliny. Nevytře-li se pár do druhého dne a sameček je na rozdíl od samičky stále aktivní, raději tření přerušíme a opakujeme ho později. Toto zvláště platí u prvního výtěru mladých samiček.

Rodiče po vytření mají velký apetit a je nutné je z třecí nádrže odlovit, jinak jikry pozřou. Toto vyřešíme roštem, který umístíme na dno vytírací nádrže a zabráníme tím přístupu chovných ryb k jikrám. Potěr se líhne za 24 - 36 hodin. Zpočátku leží na dně, u některých druhů visí na stěnách, či rostlinách. To mu umožňují tzv. byssové žlázky, které jsou umístěny na temeni hlavy a vylučují lepivý sekret.

Po rozplavání, 5-6 den krmíme jemnou prachovou potravou, ale u parmiček se dá použít i suchá, jemná potrava. To ovšem nedoporučuji. Odchováte jen část potěru a nebude v ideální kondici. Dnes již není problém použít pro rozplavaný potěr právě vylíhlé Artemie. Jsou to malí korýšci, jejichž nauplie (ranné vývojové stadium) používají akvaristé a rybáři na celém světě. O Artemiích se budu podrobněji zmiňovat v pokračování o potravě.

Je dobré chovat tyto překrásné ryby v hejnu už proto, že samičky chované odděleně trpí tzv.zatvrdnutím jiker a poté jsou většinou neplodné. Žijí-li ale společně se samečky v hejnu, byť ve společné nádrži, spontánně se průběžně vytírají a udržují se tak v dobré kondici. Z výtěru sice nic nezbude, ale hejno bude nadále zdravé.

Je velmi zajímavé "vyznat" se v hejnu např. dvaceti parmiček. Pro příklad použiji snad nejznámější chované parmičky, barbusy. Jsou to parmičky čtyřpruhé, překrásné ryby s lat.názvem Capoeta tetrazona. Jde o to, že v hejnu, tak jako u mnoha teter, se projeví přirozeně a umožní vám tak nádherný pohled do jejich žití. Vzpomenu na přítele, který měl tyto ryby velmi rád a choval jejich překrásnou, tzv.mechovou formu. 17ryby_2

Já osobně dávám přednost přírodním formám, ale musím uznat, že "mechová forma" parmičky čtyřpruhé je nádherná. Umístil akvárium tak, že v odpoledních hodinách do něj svítilo slunce, zajistil častou výměnu vody za čerstvou a zapojil výkonný filtr. Po osazení rostlinami a po úpravě interiéru zakoupil od přítele sto ks. tzv. mecháčů.

Akvárium mělo, co si pamatuji, přes pět set litrů a tak si mohl dovolit osadit jej ještě několika nezbytnými Ancistrusy a myslím, že se v rohu za kamenem zabydlel párek malých cichlid.

Přijel za mnou do prodejny, když bylo akvárium již delší dobu v provozu. Přál bych vám všem spatřit ten zázrak! "Mecháče" se totiž vyznačují fantastickou barvou. Je to něco mezi tyrkysem a sametově zelenou barvou. Když se k tomu ještě přidá sluneční svit, je tato barva svítivě neónová. Akvárium, ve kterém byly umístěny mělo něco přes metr a půl a bylo poměrně vysoké. Rohy byly osázeny v pozadí vysokými rostlinami a dno se k čelnímu sklu svažovalo za použití různých vychytávek v podobě kamenitých teras a kapes.

V popředí byly použity nízké rostliny, takže prostor akvária byl poměrně volný. Ještě si vzpomínám, že dominantu v osázení tvořil mohutný a překrásný Echinodorus bleherae. Je to krásně zelená rostlina s dlouhými a poměrně širokými čepelemi. Pro vaši představu by se dalo říci, že je to trs. Odpolední slunce dávalo té scenérii fantastický nádech a pohyb vody se zobrazoval na dně. Toto všechno jsem ale neměl hned spatřit a režie mého přítele byla dokonalá.

Když jsem vstoupil do jeho bytu, ocitl jsem se v poměrně prostorné předsíni, ve které byly umístěny dvě nádrže ve stojanu a byly poměrně hezky zařízené. Několik minut jsem si s kolegou prohlížel jeho poklady a nic víc jsem netušil. Poté vzal černý šátek, připravený na věšáku a teatrálně mi zavázal oči. Slyšel jsem klapnutí dveří. Na okamžik bylo ticho. Tiché kroky mě upozornily na přítomnost kolegy a pocítil jsem dotek jeho ruky na paži. Uchopil mě a vedl do jiné místnosti. Zastavili jsme se a kolega mě pootočil správným směrem. "Teď!"

Zaznělo slavnostně místností. Sundal jsem nedočkavě šátek a co mé oči spatřily se nedalo ihned komentovat. Byla to nádhera, nádhera u které se nemluví a kterou jsem již výše popisoval. Je ještě nutno dodat, že po obou stranách akvária byly umístěny krásné, pokojové rostliny a tak atmosféra místnosti byla dokonalá.

A teď se dostanu k orientaci v akváriu, k tomu výrazu "se vyznat". Seděli jsme u akvária a kolega mě zasvěcoval do "svého hejna". Popisoval konkrétní ryby, dominantní samce, chování celého hejna v noci, ve dne, za slunečního svitu i před bouřkou. Velmi pozorně jsem ho poslouchal a zjistil tak mnoho podrobností o těchto nádherných rybách. On musel ke svým poznatkům dospět po mnoha a mnoha hodinách pozorování.

Touto příhodou bych rád opět zdůraznil význam volby záměru již od počátku. Bylo to podobné jako s těmi rostlinožravými tetrami, vzpomínáte?

Pokusme se tedy, hned od počátku, vnímat pokojovou nebo chcete-li okrasnou nádrž jako důležitou a velmi krásnou součást našeho obydlí.

Příště na nás čekají CICHLIDY.

Jiří Růžička



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !