28.3.2024 | Svátek má Soňa


AKVARISTIKA: Potrava pro akvarijní živočichy - Artemie

3.7.2006 22:18

Patří tedy mezi korýše (Crustacea) a žije ve slaných vodách. Existují i druhy sladkovodní, ale jejich význam pro akvaristiku je prozatím zanedbatelný. Zůstaňme tedy u Artemie, která žije ve vodách slaných, kde její dospělci kladou svá vajíčka v ohromném množství do jemného písku na pobřeží slaných jezer a moří.

Pro vaši představu, vajíčka jsou nakladena v několika kilometrových pásech a vrstvách několik centimetrů silných. Mají tu vlastnost, že potřebují pro svůj zdárný vývoj strávit určitý čas na suchu. Vajíčko žábronožky je v podstatě miniaturní přírodní konzerva, která je neuvěřitelně odolná. Vědecké laboratorní testy dokázaly až neuvěřitelnou schopnost vajíček přečkat kritické situace.  23rybytojefuk

Mnozí akvaristé vám potvrdí, že vajíčka Artemií jsou schopna (v originálním balení)se vylíhnout i po patnácti letech skladování. Přitom to jistě není ten poslední termín, kdy jsou vajíčka schopna líhnutí! Tato způsobilost přímo předurčila tohoto mini korýška k využití pro odkrm rybího plůdku. Jde totiž o to, že je neustále "při ruce".

A tak vznikla doslova průmyslová těžba Artemie. Firmy, které se tím zabývají jsou limitovány a dokonce je omezen i jejich počet. Zpracování spočívá ve vyčištění vytěžených vajíček a při určité vlhkosti balení do vakuově uzavřených plechovek, které putují nejen k akvaristům do celého světa. A právě ta vlhkost je velmi důležitá. Pozor tedy, vajíčka jsou balena ve vakuu a proto je dobře slyšet při otevírání plechovky syčivý zvuk. Ale POZOR! Je dobré sledovat tento jev při otevírání plechovky a v případě, že nezasyčí, je docela možné, že vajíčka již nebudou schopna líhnutí, nebo jen velmi malé procento.

Jedná se o výjimku, ale už se mi to stalo. Je tomu již dosti dlouho a tak věřím, že současné technologie toto vylučují. Přesto na to upozorňuji. Další důležitá rada. Při otevírání plechovky nebuďte v místnosti, kde je vlhko! Je to důležité. Vlhkost velmi rychle snižuje líhnivost. Nejlépe je mít otevřenou plechovku v suché místnosti a dobře uzavřenou. Ještě lépe je po odebrání potřebného množství plechovku znovu vakuovat. Lze to provést jednoduše, vlastníte-li zvon na zavařovací sklenice. Vyberte novou, suchou sklenici a odsypte do ní z plechovky Artemii, tu potom vakuujte jako kdybyste zavařovali.

Na líhnutí Artemií je mnoho zaručených návodů. Nejlépe je, když se budete držet návodu na plechovce či jiném obalu. Artemie pochází totiž takřka z celého světa a existují rozdíly v salinitě a jiných chemických hodnotách vody, ve které se líhne. Výrobce sám nejlépe ví, jaké hodnoty máte vytvořit pro její zdárné líhnutí. Zkrátka, je to i v jeho zájmu. Artemii, která se špatně líhne, si příště již nikdo nekoupí.

Věřte, že se mezi akvaristy rychle roznese, která Artemie stojí za to. Vzhledem k její ceně je to pochopitelné. Mimochodem, ceny Artemií jsou mnohdy značně rozdílné. Je to mimo jiné také tím, z jaké lokality vajíčka pocházejí. To zároveň určuje i jejich kvalitu. Určuje to také ale např. velikost nauplie. Nauplie je první vývojové stadium Artemií. To se cení proto, že se jím dá odkrmit i velmi malý plůdek. U mnoha druhů potěru je nutné podávat jako první potravu právě vylíhlé nauplie Artemie, protože již druhý den je pro plůdek velká a ten ji jen s obtížemi, nebo vůbec nepřijme.

Opravdu jde mnohdy pouze o hodiny! Je neskutečně zoufalé, plave-li v elementce rozplavaný plůdek, který se doslova koupe v živé potravě a přitom hyne hlady. Je to známé např. u problematicky rozmnožitelných druhů. Toto se často stává u nově objevených druhů ryb, které se poprvé rozmnoží v zajetí. Tření se dříve či později podaří, jikry se zdárně vyvíjí a dokonce se rozplave i plůdek, který stráví žloutkový váček (pamatujete-protopterygiolarva), ale ve chvíli, kdy by již rozplavaný plůdek měl přijímat potravu, nic. Předkládáte mu lahůdky, snažíte se vymyslet kombinace, které skládáte z mnoha různých, doposud známých druhů potravy, dokonce i vlastní krev by akvarista v této chvíli dal….

Problémů je několik. Potěr velmi rychle slábne a pokud mu nepředložíte v několika hodinách to, co přesně v této fázi vývoje potřebuje, hyne. Problém druhý je ten, že každým dalším pokusem měníte kvalitu vody a tím ji vlastně znehodnocujete. Potěr je nutné krmit VELMI!!! opatrně. Budu-li mluvit o špetce, je to hromada. Právě rozplavanému potěru se podává první potrava doslova na špičce jehly a sleduje se doslova pod lupou, zda je přijímána.

Je-li podávaná potrava přijímána se pozná to podle zakulaceného bříška plůdku. Mnohdy se bříško zabarví do odstínu podávané potravy. To je zejména dobře patrné při krmení Artemiemi. Bříška potěru se zbarví do oranžova. V tu chvíli máme vyhráno. Výhoda vylíhlé Artemie je tedy zřejmá. Jde o čistou potravu, u které si můžete být téměř jisti, že potěr, který ji přijímá, nebude mít zdravotní potíže.

Artemie má ale také jednu velkou nevýhodu oproti nalovené, přírodní potravě. Je to životnost nauplie v neslané vodě. Ta je asi tak 2-3 hodiny (podle druhu a prostředí, ve kterém se zkrmuje) a potom hyne a velmi rychle se kazí. Tím znehodnocuje též prostředí, ve kterém plůdek roste. Pozor tedy! Artemií krmte nad míru opatrně. Raději krmte několikrát za sebou a nepatrně, než byste překrmili.

Pozor, často se u nezkušených akvaristů stává, že ve fázi, kdy zjistí, že potěr podávanou potravu s chutí přijímá, přidá ještě do elementky další dávku. Tím ale v dobré víře způsobí katastrofu, protože zbylá, nezkrmená potrava podléhá rychle zkáze a tím velmi rychle ovlivní negativně kvalitu vody a potěr uhyne. Toto je třeba mít neustále na paměti.

Recept na líhnutí Artemie je tedy téměř vždy uveden na obalu od výrobce, ale lze velmi jednoduše shrnout postup do několika bodů:

1. vodovodní vodu, asi tak 1.5l dáme do sklenice a přidáme jednu vrchovatou, polévkovou lžíci soli.
2. do sklenice zavedeme silné vzduchování (bez vzduchovacího kamínku) a zahřejeme na přibližně 25°C.
3. přidáme dávku vajíček Artemie podle potřeby.
Za normálních okolností se za 24 hodin dočkáme velkého množství žijících nauplií, které můžeme po propláchnutí zkrmovat.

Po odpojení vzduchování počkáme několik minut a živé Artemie se shromáždí na té straně sklenice, kam svítí světlo. Slabou hadičkou je můžeme stáhnout do připravené nádoby. Pozor na zbylé skořápky! Mohou způsobit smrt mnoha druhů ryb, zvláště labyrintních. Skořápka se potěru vzpříčí v jícnu a ryba uhyne.

Kdysi napsal jistý autor, že Artemie zachránili akvaristiku. Asi bych neřekl, že zachránili, protože akvaristika byla a ještě se pro její účely Artemie nepoužívala. Je ale rozhodně jisté, že Artemie umožnila akvaristice ohromný rozvoj. Stalo se tak hlavně proto, že doslova gigantické množství potěru, které se líhne v mnoha světových líhních je závislé právě na tomto miniaturním korýškovi. Proto má Artemie tak nezpochybnitelný a ohromný význam pro akvaristiku v celém světě a proto si zasloužila, abych jí věnoval celé jedno pokračování seriálu o potravě. Nebudu jistě špatným prorokem, když napíšu, že Artemii bude v budoucnu postaven akvaristy pomník! Stala se též symbolem mnoha firem, které produkují potravu pro akvarijní ryby.

Je ještě nutné dodat, že Artemie není pouze potravou pro akvarijní ryby, ale i mnoha jiných živočichů, chovaných v zajetí. Je zároveň pochopitelně využívaná pro bezproblémový odchov průmyslově chovaných, konzumních ryb.

Je nutné dodat, že z Artemie se vyrábí ještě řada výrobků, které také slouží k potravě akvarijních živočichů. Jedná se zejména o tzv. loupané Artemie. Je to vlastně vajíčko, chemicky zbavené skořápky. Tato mini vajíčka slouží ke krmení potěru a např. také jako komponent k výrobě různých krmiv. Prodává se též mražená Artemie v různých stádiích vývoje. Prodávají se různé sušené vločky vyráběné z Artemií a ještě mnoho jiných obměn a kombinací.

Mezi akvaristy jsou známy různé způsoby, jak Artemie před líhnutím zbavit skořápek a tak se vyhnout problému s odkrmením problematického potěru. Tento způsob je dobrý, ale více nákladný, protože k tzv. odskořápkování je potřeba chemikálií. Je také závislý na zkušenostech a znalostech akvaristy.

Musím se též zmínit o skutečnosti, že Artemie se nepoužívá pouze k odkrmu plůdku, ale krmí se s ní i dospělé ryby. Nemalou roli má Artemie též v mořské akvaristice. (Foto: Tojefuk)

Jiří Růžička