19.3.2024 | Svátek má Josef


AKVARISTIKA: Pohádkový svět mořských akvárií

8.4.2014

První mořská akvária se objevují takřka současně se sladkovodními hned v počátcích moderní akvaristiky. Nejdříve bylo nutné zjistit, jak se dá udržet v mořském akváriu voda čistá. Ve sladkovodních nádržích je to jednodušší. Přispělo k tomu zjištění, že rostliny na světle vytvářejí svá těla tím, že přijímají kysličník uhličitý.

Uhlíř mořská akvária 1

 

Vztahy mezi světlem, živočichy a rostlinami přestaly být tajemstvím. V mořském akváriu je to obdobné, dosažení trvalejší rovnováhy je však podstatně složitější. První odborně provedené mořské akvárium mohli vidět návštěvníci londýnské zoologické zahrady v roce 1850. Krátce nato jsou veřejná mořská akvária v evropských metropolích. Ve Vídni v roce 1861.

 

Zatímco sladkovodní akvaristika rychle proniká do širší veřejnosti, stává se zájmovou činností, objevují se četné příručky a všude vznikají akvaristické kluby, s mořskou akvaristikou to je podstatně jiné. Akvaristé se zaměřují pouze na sladkovodní akvária a nádrže s mořskými živočichy jsou výsadou zoologických zahrad. Na přelomu 19. a 20. století je v každém větším městě akvaristický spolek, do Evropy se dováží stovky druhů ryb, ale to vše se týká pouze sladkovodní akvaristiky.

Uhlíř mořská akvária 2

 

Přesto se někteří akvaristé do mořské akvaristiky pouštěli doslova „na vlastní pěst“. Nic se nedalo objednat, vše si člověk musel opatřit sám. Nebylo rozšířeným zvykem jezdit na prázdniny k mořím, i lidé dobře situovaní trávili své dovolené s rodinami na letních bytech. „Vzorem“ pro mořské akvárium bylo Středozemní moře, většinou Jadran, kam se dalo dostat nejsnadněji.

 

Různých mořských živočichů, mušlí a kamenů si tehdy každý mohl vzít dle libosti. Dnes i kámen objevený v zavazadle na letišti může způsobit velké potíže. Všude také mají seznamy „zakázaných“ mušlí a platí, že neznalost zákona neomlouvá. A vzít si s sebou na cestu domů odchycené živočichy bez předepsaných povolení, to je jeden ze způsobů, jak si vlastní hloupostí způsobit pořádný malér. Takové strasti dříve nebyly. Akvaristé, kteří si odváželi ze Středozemního moře ryby, kraby, hvězdice a měkkýše, měli jiný problém. Sůl byla totiž v Rakousku monopolem a nikdo si nesměl nabírat a odvážet vodu z moře. V rakouském Terstu bylo velké veřejné mořské akvárium a ani to si prý nesmělo nabírat vodu z moře a vyrábělo si ji z koupených solí.

Uhlíř mořská akvária 3

 

Rozmach mořské akvaristiky u nás spadá do 60. let minulého století. Pořád to ale bylo něco zvláštního. Akvaristická literatura se stále zaměřovala na sladkovodní akvária. Mořská akvaristika je totiž zcela jiný obor, něco má s tou sladkovodní společné, rozdílů je však víc. Kdo to umí se sladkovodním akváriem, má při zařizování mořského akvária nespornou výhodu. Přesto je to něco zcela odlišného. Sebepodrobnější akvaristická příručku věnovaná sladkovodní akvaristice je zde nepoužitelná. Musí se na to jinak.

 

Především je v tom hodně techniky – speciální filtry, odlučovače bílkovin, ozařování filtrované vody ultrafialovými paprsky, používání ozónu, oddělené pomocné čistící nádrže, technologie reverzní osmózy a spousta dalších věci. A nezbytná chemie. Mořská voda se musí vyrobit, obměňovat, a jelikož i malé odchylky mohou způsobit katastrofu, je třeba její parametry neustále kontrolovat.

 

Uhlíř mořská akvária 4

Mít mořské akvárium, chovat v něm mořské živočichy a vše řádně udržovat, to vyžadovalo vždy mnoho práce. A také značné finanční investice, neboť jen provoz mořského akvária byl vždy mnohonásobně nákladnější než u velikosti srovnatelné sladkovodní nádrže. Nemluvě o rybách a dalších živočiších mořského akvária, kde jsou rozdíly značné. V tom se za těch 40 let, kdy je u nás rozšířena mořská akvaristika, moc nezměnilo. Jeden rozdíl ale přehlédnout nelze. Dřívější mořská akvária možná nebyla tak atraktivní, nezářila množstvím barev a neoslňovala množstvím nádherných ryb, zato bylo možno vidět rozmanitější provedení mořských akvárií.

Dnes všude vidíme mořská akvária v jednom jediném provedení – korálový útes. Ujal se pro ně název „reef“ akvária. Základem takového akvária jsou korály. Čím víc korálů, čím větší a barevnější, tím se to považuje za dokonalejší. Kritériem je atraktivita. To znamená mít v akváriu vysoce barevné živočichy.

Uhlíř mořská akvária 5

 

Korály se k nám dovážejí především z Indonésie, odkud se importuje nejvíc mořských ryb. Mnoho mořských akvarijních ryb pochází z chovu ve velkých pěstírnách. Jsou firmy, které postaví mořské akvárium na „klíč“ a obstarají také jeho údržbu. Jen pořizovací cena takového pětisetlitrového reef akvária s korálovým útesem a rybičkami a vším, co k jeho provozu patří, je srovnatelná s cenou osobního vozu střední třídy.

 

Dříve se neuvažovalo s tím, že by mořské akvárium bylo menší než 250 litrů. Pro mnoho zájemců o mořskou akvaristiku je ale velké mořské akvárium nedostupné. Na akvaristický trh proto přišla malá mořská akvária, která se nabízejí jako „mikromoře“ nebo „nanomoře“. Mají od 30 do 60 litrů. V každém je kus korálu a sasanka. V těch největších i krevety a dvě tři menší rybky. Veškerá technika je obdobná jako u velkých akvárií, jen v miniaturním provedení.

Uhlíř mořská akvária 6

 

Pohled na mořské akvárium nenechá chladným ani toho, kdo se o akvária jinak vůbec nezajímá. Nejen korály ale i ryby a další živočichové mají úžasné vybarvení a neobvyklé tvary. Je to pohádkový svět nepředstavitelných kombinací barev. K pořízení takové nádhery je dvojí cesta. Buď si vše nechat zhotovit od specializovaného obchodníka a pak mořské akvárium „jen“ udržovat podle doporučení.

 

Nebo si vše kolem mořské akvaristiky nastudovat a pak se do toho pustit sám. I když se rozhodneme pro to prťavé „minimoře“, musíme toho vědět zrovna tolik a o nic méně, jako bychom potřebovali u tisícilitrové nádrže. Člověk ale koneckonců nemusí mít všechno, stačí se u takového reef akvária občas na chvíli zastavit a trochu se zasnít.

 

Uhlíř mořská akvária 7

 

Uhlíř mořská akvária 8

Uhlíř mořská akvária 9

Foto: autor