24.4.2024 | Svátek má Jiří


AKVARISTIKA: Akvárium máme, a co dál?

20.2.2006 21:21

Uvedu příklad: Dvě akvária, která jsou vyrobena ze stejného skla a jsou umístěna ve stejném prostředí se shodnými fyzikálními a chemickými podmínkami okolí (teplota, osvětlení, velikost, chemické složení vody…), s naprosto stejným vnitřním vybavením technikou, množstvím ryb a rostlin, a při totožném režimu podávání potravy, se budou chovat zcela jinak. Znamená to, že v jednom akváriu budou rostliny krásné, ryby porostou, budou zdravé a čilé, voda se nebude kalit. Zatímco druhé akvárium bude od svého zprovoznění živořit jako celek. Jak je to možné?

Vysvětlení není zdaleka tak jednoduché a pochybuji, zda jednoduchá odpověď vůbec existuje. Je jasné, i když bude tento pokus provádět pokročilý akvarista, rozhodně nevytvoří stejné prostředí, přestože zdánlivě takové bude. V přísném laboratorním prostředí se snad dá něco takového simulovat, ale i tak se vždy nepovede totožný výsledek. Myslím tím dlouhodobý vývoj akvária.To znamená,porovnat tato akvária např. po ročním provozu.rybičky5

Dá se říci, že je těžké, a bylo by jistě velmi nákladné, vytvořit technologii tohoto pokusu. Myslím tím i to, co bychom vlastně všechno měli měřit. Jsou tu ještě vnější vlivy, nad kterými se málokdo zamýšlí. Např.magnetismus... Ať tak či tak, řekněme si něco o těch vodítcích, která bychom měli dodržet.

Intenzivní denní světlo je všeobecně v akváriu nevítané, nejedná-li se o záměr u speciálních druhů rostlin, či ryb. Proč? Je to proto, že různá intenzita světla během dne a ročního období, která v přírodě funguje, v akváriu vytvoří doslova zkázu. Je nutné zde opakovat znovu, že akvárium je umělé prostředí, vytvořené člověkem a tak se k němu musíme i chovat.

Je lépe, když napodobíme alespoň z části domovinu tropických ryb. K tomu je potřebná technika, která se v poslední době zdokonalila a je jí velký výběr. Mnohé naše i světové firmy doslova zasypaly trh všemi možnými technickými vymoženostmi. Ne vždy jsou nezbytné, ale mnohdy se bez nich neobejdeme.

Vzpomínám si,že jsem ve svých začátcích používal ke vzduchování pneumatiku z traktoru, kterou jsem každý večer dofukoval pumpičkou. Určitě to mělo blahodárný účinek na moje zdraví, ale přišla dovolená… Dnes je to vše jinak. Ale pusťme se do toho pěkně po pořádku.

Další krok: Akvárium napustíme. Má to několik důvodů. Právě teď je ten moment, kdy vyzkoušíme, zda nám akvárium někde neroní, nebo dokonce přímo neteče. V takovém případě místo, kde akvárium teče, označíme, a po vypuštění a odmaštění opravíme příslušným lepidlem.

Doporučení: Akvárium,které ukládáme na měkkou podložku,podložíme po obvodě dna savým papírem, či novinami, a při napouštění sledujeme, kde se případná netěsnost objeví. Je nutné napouštět vlažnou vodu, aby se nám nesrážela na skle a nestékala na podložku. Nádrž napustíme až k hornímu okraji a tím zároveň kontrolujeme, zda je v rovině. Akvárium přikryjeme krycím sklem a necháme napuštěné minimálně týden!

Máme tedy uložené akvárium na měkké podložce, plné vody a moc se nám líbí. No to je jasné. KONEČNĚ! Ale pozor! Bude nás to svádět! Bude se nám zdát o mořích, jezerech a o hejnech nádherných ryb. Neukvapme se! Naše pracovní výkonnost klesne, kolegové si budou myslet, že jsme se ocitli v životní krizi, budeme nervózní. Toto je moment, kdy se dá udělat mnoho chyb.

V tuto chvíli potřebujeme trpělivost! Nebudeme-li to moci vydržet, navštívíme známého psychiatra... Doporučená hudba - Labutí jezero, Vltava, Na krásném, modrém Dunaji. Z lidových námětů -vodu nepijem,my pijeme rum… Vodu vypustíme nejdříve po týdnu.

Osvětlení: Pro pokojové akvárium je nejvhodnější zakoupit profesionální těleso. Má to mnoho důvodů, ale ty nejdůležitější jsou v bezpečnosti provozu. Tato svítidla jsou prověřena elektrotechnickým ústavem a jsou bezpečná. Je nutné si uvědomit, že proud, který při napětí 220V prochází el.přístroji je jednoznačně nebezpečný a při neodborném přístupu může být i smrtelný. Voda je velmi dobrý vodič a toto nebezpečí ještě násobí.

Osobně doporučuji, je-li to možné, svítidlo nad akvárium zavěsit. Jinak jsou k dostání i svítidla, která lze položit na krycí sklo. Světelný výkon volíme hlavně podle výšky akvária. Čím vyšší je nádrž, tím větší výkon osvětlení volíme.

Příklad:Akvárium d. 100cm, š. 50 a výška 40 cm. Na tuto nádrž, pro běžný provoz, stačí jedna 100cm (18W) zářivková trubice. Doporučuji ale použít světlo s dvěmi trubicemi. Jednak je můžeme kombinovat - v případě problému s řasami - a jednak můžeme v budoucnu zatoužit po rostlinách, které větší světelný tok vyžadují. Je možné počítat, pro větší efekt,i s kombinací fialové a teple bílé zářivky. V každém případě volte vždy svítidlo s větší světelnou kapacitou.

Vždy je možné ubrat. V poslední době lze využít i velmi vhodných úsporných žárovek, které se snadno během provozu dají vyměnit. Pozor! V tomto případě použijte světelný zdroj od renomované firmy k tomuto účelu určený. Je dražší, ale věřte,že se vám to vyplatí.

Nechci zde pominout použití žárovky. Je mnoho akvaristů, kteří na ni nedají dodnes dopustit, ale myslím, že toto řešení je již překonáno. Když pominu ekonomickou stránku věci, osvětlení klasickou žárovkou je podstatně dražší, musím se zmínit o efektu, který je možno docílit v daleko větší míře se speciálními zdroji. Mimochodem, já používám již dlouho běžné, teple bílé zářivky.

Pochopitelně existuje opravdu mnoho speciálních,elektronických systémů, které umějí rozednění i stmívání a jejich naprogramování simuluje tropický režim světla včetně napodobení slunečního spektra. Jsou to výborná zařízení, prozatím však příliš drahá.

Znovu upozorňuji, nemáte-li potřebné elektrotechnické vědomosti, do amatérského řešení se nepouštějte! Už jen proto, že v případě jakékoliv pojistné události (požár, úraz…) to může hrát rozhodující roli.

Vzduchování: Tak jako u osvětlení volíme rezervu, u vzduchovacího kompresorku je to stejné. Vzduchovací motorky jsou zastoupeny v mnoha variantách a jsou jich plné prodejny. Je nutné si uvědomit, kolik spotřebičů budeme tímto motorkem pohánět. V podstatě se jedná o filtr a vzduchovací kámen. Dnes existuje mnoho různých doplňků, které se dají připojit na vzduchovací kompresorek. Nebudu se zde rozepisovat o každém z nich, ale vždy se držte pravidla nejdůležitějšího vybavení.

To znamená, že do interiéru akvária bychom neměli dávat zbytečná zařízení. Vadí tam při případné manipulaci, nehledě na to, že doplňky typu truhly s pokladem, potopené lodě, či pohyblivé mušličky nás nutí často opravovat funkčnost tohoto zařízení a tím zbytečně rušivě zasahujeme do citlivé rovnováhy našeho akvária.

Vzduchovací kompresorky se dělí do tří kategorií. Membránové, pístové a turbíny. Pístové kompresory a turbíny jsou využívány profesionálními akvaristy ve větších chovatelských areálech. Membránové sice také, ale jsou též v provedení pro jedno, či několik málo akvárií. Jsou k dostání v cenových relacích od několika desetikorun výše. Pro okysličení vody potřebujeme též různé druhy vzduchovacích kamínků, či clon, které se dají také pořídit v odborné prodejně.

Více pozornosti si zaslouží filtrování vody v akváriu, ale pro to si vyhradíme příští kapitolu.

Jiří Růžička



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !