19.4.2024 | Svátek má Rostislav


ABÚ ZABÍ: Hanebnost se stala skutečností

30.10.2017

Jak jsem již dříve uvedl, na probíhajícím judistickém Grand Slamu v Abú Zabí si hostitelé vymínili, že izraelská reprezentace nesmí soutěžit pod svým označením a svojí vlajkou. A také, v případě zlata, se svojí hymnou.

Tato skandální diskriminace, tato do nebe volající urážka jednoho z účastnických států této sportovní akce Arabům prošla. Navzdory stanovám Mezinárodní judistické federace, navzdory všem zásadám fair play, navzdory všem řečem o tom, že sport nebude politizován, navzdory zdravému rozumu.

Hanba, třikrát hanba, tisíckrát hanba!!!

Místo označení ISR dostali izraelští judisté a judistky označení IJF – International Judo Federation. Místo jejich vlajky jim byla vnucen vlajka IJF. Místo národní hymny Hatikvy hymna IJF.

Izrael jako by neexistoval. A civilizovaný svět to akceptuje. IJF to akceptuje. Její šéf Marius Vizner, navzdory dopisu organizátorům, že diskriminace je nepřípustná, to nakonec také akceptoval.

Prada se ukázala hned první den grandslamu. V kategorii do 66 kg získal zlato izraelský judista Tal Flicker. Ve finále porazil Shikhalizadu z Ázerbájdžánu.

Flicker byl označen jako reprezentant IJF. Během slavnostního ceremoniálu místo izraelské vlajky stoupala vzhůru vlajka IJF – za zvuků nikoli Hatikvy, ale hymny IJF.

Zapamatujme si ten den: 26. října 2017 naplivali Arabové do tváře nejen Izraelcům, ale nám všem, kdo ctíme zásady rovnosti, jimiž se mají řídit mezinárodní sportovní podniky, a pro koho je fair play posvátný pojem. Na tomto pošlápání sportovní cti se podíleli všichni, kdo připustili, aby si Arabové v Emirátech takovéto svinstvo vůči izraelským sportovcům mohli dovolit.

Hanba všem, kdo se této urážky dopustili, hanba všem, kdo jí mohli zabránit a neučinili tak – a nechali Izraelce bojovat za takto nedůstojných a ponižujících podmínek.

Hanba, třikrát hanba, tisíckrát hanba!!!

***

Abú Zabí

A takto to vypadalo v praxi. IPIC Aréna v Abú Zabí krátce po udělení medailí v kategorii mužů do 66 kg. Bronzovou na děleném třetím místě vybojovali Gruzínec Margelašvili a Rus Abdulžalilov. Vzhůru stoupaly vlajky Gruzie (3b) a Ruské federace (3a). Stříbrný byl Ázerbájdžánec Shikhalizada (Šichalizada), tudíž byla vztyčena vlajka jeho země (2). Zlato si jako svůj skvělý triumf připsal do sbírky judista Izraele. Za zvuků hymny Mezinárodní judistické federace (nikoly hymny vítěze) byla vytažena vlajka Mezinárodní judistické federace (nikoli vlajka vítěze). Obraz ponížení, obraz pošlapání zásad rovnosti mezi účastníky a ducha fair play. (Zdroj: Times of Israel)
P.S. Totéž postihlo i Gili Cohenovou v kategorii žen do 52 kg, která vybojovala pro Izrael bronz.

Stejskal.estranky.cz