20.4.2024 | Svátek má Marcela


FOTOTESTÍK – Night na Sicílii

21.4.2018

Pojďme si hrát. Testík ukrývá dvacet šest sicilských míst. Jsou náhodně rozložena, jejich pořadí nesouvisí s trasou. Některá jsou známá, jiná ne. Řešení si zatím nechte pro sebe, pište jen, kolik míst si myslíte, že poznáte – večer doplním do diskuze správné odpovědi. Ke každému místu patří dva snímky. Jeden by měl být typický, druhý je většinou Najtí. Budu ráda, když si budete hrát :o)

A1

A2

Místo A – Začneme tím lehčím – jak se jmenuje úžina, která odděluje Sicílii od Apeninského poloostrova. Úžina, kde vládnou Skylla a Charybda...

B1

B2

Místo B – Jen pár kilometrů jihozápadně od Palerma stojí v horách slavná katedrála, kde se snoubí normanské, arabské, byzantské i klasické prvky. Nechal ji vystavět Vilém II. v dvanáctém století a hlavně mozaiková výzdoba je nesmírně cenná.

C1

C2

Místo C – Město na západním pobřeží, odkud vyplouvají lodě na Egadské souostroví. Město, které je obklopeno mělkými solnými tůněmi, na jejichž březích se suší hory soli...

D1

D2

Místo D – Ze starého Kartága to na Sicílii bylo kousek. Jak se jmenuje ta část Středozemního moře, která odděluje ostrov od břehů afrických?

E1

E2

Místo E – Město leží na vrcholku legendární hory Eryx – slavného centra kultu Venuše (= Afrodity, Ašarty). V malém městečku je na šedesát kostelů a dva hrady

F1

F2

Místo F – Město v srdci Sicílie, které je mimo jiné nejvýše položeným „okresním“ městem v Itálii. Zdejší Castello di Lombardia je jedním z nejlépe opevněných hradů ostrova. Výhled z něj je daleký – a vstup je zdarma

G1

G2

Místo G – Turistická atrakce ostrova – pozůstatky města Akragas, které bylo čtvrtým největším městem starověku. Řadě antických památek vévodí zachovalý Tempio della Concordia (Chrám svornosti) vystavěný v roce 430 př.n.l.

H1

H2

Místo H – Další slavné město starověku. Město, kde žil, bádal, a zemřel Archimedes. Zdejší katedrála je vestavěna do antického chrámu – dórské sloupy jsou součástí stavby.

I1

I2

Místo I – Lehká otázka – jak se jmenuje moře na východním pobřeží Sicílie?

J1

J2

Místo J – a tohle bude oříšek. Nechtěli jsme jet do turisticky „profláklých“ míst sicilského baroka a tak jsme navštívili méně známé město poblíž starořecké osady Akrai. Vlastně se jmenuje podobně. Má čtyři barokní kostely a opravdu stojí za návštěvu.

K1

K2

Místo K – Po oříšku lehká úloha. Jak se jmenuje 3323 metrů vysoká sopka? Symbol ostrova. Stále hrozící, i když se sněhovou čepicí vypadala docela „uhašeně“ :o)

L1

L2

Místo L – Kyklopa Polyféma oslepil Odysseus. A naštvaný kyklop vrhal kamení z Etny a házel ho naslepo... Kam dopadlo? Kde jsou Scogli dei Ciclopi? Mimochodem – když se láva potká s mořem, jsou z toho opravdu hezké útvary – i bez Kyklopů.

M1

M2

Místo M – Důležitý dopravní uzel a nejběžnější vstupní brána na ostrov. Město, které jsme viděli na ostrově jako první – i jako poslední. Odtud je to na pevninu slabá půlhodinka. Jen to trochu houpe...

N1

N2

Místo N – Malé městečko v horách s půvabným barokním centrem. Z tohoto místa vede slepá silnička končící na jižní části naleziště Pantalica.

O1

O2

Místo O – Jak se jmenuje řeka, která si prorazila cestu lávou a vytvořila efektní přírodní soutěsku na východním úbočí Etny?

P1

P2

Místo P – A zase snadná „záchranná“ otázka. Jak se jmenuje hlavní město ostrova? Město, které ukrývá řadu úžasných památek, ale taky řadu hodně zašlých (klidně napíšu i špinavých) míst, jen krůček od největších skvostů.

Q1

Q2

Místo Q – jak se jmenují křídově bílé stupňovité útesy na jižním pobřeží ostrova? Jejich jméno souvisí i s piráty, kteří se tu skrývali před bouřemi

R1

R2

Místo R – Zvláštní místo ve vápencových horách. V době železné a bronzové zde bylo do skal nad řekami Anapo a Calcinara vytesáno na pět tisíc pohřebních komor. Průzračná voda, kvetoucí stráně a spousta motýlů tomuto podivnému místo dodali veselejší atmosféru.

S1

S2

Místo S – Na okraji hluboké strže stojí zachovalý obrovský dórský chrám a na sousedním kopci Monte Barbaro jsou ruiny velkého antického města s amfiteátrem. Jak se tato starořecká osada jmenovala?

T1

T2

Místo T – Na malém mysu na severním pobřeží ostrova je poutní místo se svatyní Santuario della Bruna Madonnina. Obrovský kostel stojí na nejvyšším místě mysu a je zdaleka vidět. A je černá a je hezká.

U1

U2

Místo U – Jedno z nejznámějších měst Sicílie. Proslavil ho zachovalý amfiteátr a výhledy na Etnu na straně jedné a moře na straně druhé.

V1

V2

Místo V – Město u překrásné písečné pláže pod strmou horou Monte Monaco. Sem se jezdí nejen za čistým mořem, ale míří sem i stále více horolezců.

W1

W2

Místo W – A zase jedna lehká – jak se jmenuje moře, které omývá břehy na severu ostrova?

X1

X2

Místo X – A pro změnu jedna těžká – na tohle městečko jsme koukali z terasy prvního ubytování. Jako nápověda může posloužit jméno z doby arabského osídlení – Alkamuk. Dnes je město proslulé produkcí vína. Druhá fotka je z malého hradu vedle města – Castello Calatubo – aneb nápověda číslo dvě.

Y1

Y2

Místo Y – A další velký archeologický zázrak. Tato řecká osada patřila mezi nejmocnější a nejbohatší světová města „řecké doby“ – více než 100 000 obyvatel žilo v místě s bezkonkurenční chrámovou výzdobou. Hledejte na jihozápadním pobřeží. Napovím – a rázem to bude snadné – ta osada se jmenovala podle divokého celeru – Selinos.

Z1

Z2

Místo Z – jak se jmenuje nejstarší sicilská přírodní rezervace? Leží na severozápadě ostrova – od roku 1981 je zde zakázána výstavba a dokonce i autem se do některých částí nedostanete. Skály, moře, spousta ptáků i kytiček.

Foto: Xerxovi

Xerxová Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !