20.4.2024 | Svátek má Marcela


BLÍZKÝ VÝCHOD: Zázrak na obloze

24.3.2018

Čtvrtek 22. března 2018 vejde do historie civilního letectví jako jeden z milníků. Toho dne startoval na mezinárodním letišti v indickém Dillí stroj Boeing 787 Dreamliner. Cíl: Tel Aviv, Izrael. Co je na tomto letu výjimečného?

Odpověď: To, kudy letěl. Nemusel oblétávat Arabský poloostrov, ale mohl – v premiéře – použít nejbližší dostupnou trasu. Přes Omán a Saúdskou Arábii. Právě povolení saúdského režimu činí tuto záležitost unikátní. Poprvé po mnoho desetiletích mohl stroj letící do Izraele využít saúdského vzdušného prostoru. Přesto, že Saúdové, tak jako většina arabských režimů, Izrael neuznávají a neudržují s ním žádné kontakty, natož diplomatické styky. Dlužno dodat, že tato dobrá vůle Saúdů se netýká žádné izraelské letecké společnosti, ale indické. Leč i to je pokrok.

První let Air India z Dillí do Tel Avivu tak vstoupil do dějin. Je důkazem, že na Blízkém východě pozvolna tají ledy.

Sledoval jsem na webu Flightradar24.com tento premiérový let a mezitím shromáždil klíčové informace pro tento článek.

Hlavní přínos je ekonomický. Délka letu se zkrátí o více než dvě hodiny. Dosud to bylo (a vlastně je) tak, že izraelská společnost El Al, která provozuje spoj z Tel Avivu do Bombaje, musela (a i nadále musí) Arabský poloostrov obletět – trasa vede nad Rudým mořem a po vstupu nad Indický oceán se letoun otočil doleva a zamířil na Indický subkontinent. Trasa to je kilometrově i časově delší a tedy dražší.

Air India na svém webu informuje, že lety Dillí – Tel Aviv budou operovány v jednom i druhém směru třikrát týdně, vždy v úterý, čtvrtek a neděli s kódovým označením AI 139 (z Dillí) a AI 140 z Tel Avivu.

První odlet z Dillí měl zpoždění, jak uvádí následující přehled:

- plánovaný start ... 18,00 indického času ... 12,30 UTC ... 13,30 SEČ ... 14,30 izraelského času

- skutečný start ... 18,26 ... 12,56 ... 13,56 ... 14,56

Zpožděno bylo úměrně tomu také přistání na Ben Gurionově mezinárodním letišti u Tel Avivu. Podle letového plánu měl stroj dosednout ve 21,45 hod. izraelského času (20,45 středoevropského). Ve skutečnosti přistál ve 22,11 hod.

Trasu dlouhou zaokrouhleně 4050 km uletěl za 7 hodin 15 minut. V 20,40 SEČ vstoupil letoun do jordánského vzdušného prostoru jižně od saúdského města Qurayyat, za 14 minut do izraelského, když protnul řeku Jordán severně od Allenbyho mostu, pak proletěl nad Petach Tikvou a pokračoval až nad Středozemní moře, kde se otočil do protisměru a klesáním nad Tel Avivem pokračoval na Ben Gurionovo letiště. Na ranvej dosedl ve 21,11 SEČ. Se zpožděním oproti letovému plánu o 26 minut.

Historicky první civilní let mířící do Izraele, kterému bylo umožněno využít saúdského vzdušného prostoru, je u konce. Na Blízkém východě začíná nová kapitola vztahů.

***

air india 3

Air India informuje na svém webu o novém leteckém spojení do Tel Avivu. S prvním spojem startujícím 22. března 2018.

air india 1

Informace o letu z Dillí na příletové stránce webu Ben Gurionova letiště. Plánovaný přílet 21,45 izraelského času.

air india 2

Informace o odletu spoje do Tel Avivu na webu mezinárodního letiště Indíry Gándhíové v Dillí. Plánovaný odlet v 18 hodin indického času (13,30 SEČ).

air india 4

Pro lepší přehled dráha letu spoje AI139. (Zdroj: Web Flightradar24.com)

air india 5

Stroj z Dillí vstupuje ve 20,40 SEČ do jordánského vzdušného prostoru. Za 30+1 minutu přistane v Izraeli. Dobrá věc se podařila. (Zdroj: Flightradar24.com)

Stejskal.estranky.cz